reklama

Opowieści okultne

Ocena: 5 (1 głosów)

Opowieści okultne to zbiór 9 opowiadań autorstwa Heleny Bławatskiej. Ukazał się po raz pierwszy w 1892 roku, nie był dotychczas wydawany w Polsce. Prezentujemy go w przekładzie i opracowaniu Krzysztofa Grudnika, który wzbogacił wydanie o wstęp oraz liczne przypisy.

Helena P. Bławatska była postacią niezwykle barwną. W historii zapisała się przede wszystkim jako założycielka i przywódczyni Towarzystwa Teozoficznego. W czasach, kiedy kobiety dopiero walczyły o prawo do głosu, Bławatska stała na czele licznej organizacji, mającej realny wpływ nie tylko na kulturę, ale także politykę końca XIX wieku. Uczyli się od niej m.in. Thomas Edison, William Butler Yeats czy Mohands Ghandi!

Bławatska skupiała się przede wszystkim na rozpowszechnianiu teozofii – systemu filozoficzno-religijnego, który miał umożliwiać człowiekowi kontakt ze światem nadprzyrodzonym i dawać dostęp do tajemnych nauk Wielkich Mahatmów, przewodników ludzkości. Teozoficzne idee: reinkarnacji, karmy, braterstwa ludzkości, natury jako emanacji absolutu itd., Bławatska postanowiła podać nie tylko w formie obszernych wykładów, ale także literackich fikcji – tak powstały Opowieści okultne.

Pisząc opowiadania z Opowieści okultnych, Bławatska inspirowała się tradycją literatury niesamowitej. Wyraźne są podobieństwa szczególnie do tzw. Trylogii mesmerycznej Edgara Allana Poego, a także do opowiadań E.T.A. Hoffmanna. Bławatska opisuje szereg ezoterycznych zjawisk, jak przepowiadanie przyszłości, bilokacja, prawo karmy czy nawiedzone przedmioty, ale robi to w sposób trzymający w napięciu i wzbudzający ciekawość zarówno zjawiskiem, jak i fabułą, w jaką zostało uwikłane.

Ponadto akcja poszczególnych opowiadań rozgrywa się w rozmaitych zakątkach świata. Od słonecznego Konstantynopola, przez gotyckie zamki, europejskie salony, po skutą lodem podbiegunową wyspę. Wszystkie opisywane lokalizacje Bławatska, zapalona podróżniczka, znała z własnych wypraw, dzięki czemu do jej historii wkrada się także pierwiastek realizmu, przede wszystkim jednak różnorodność nie pozwala na nudę.

Informacje dodatkowe o Opowieści okultne:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2019-08-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788395328565
Liczba stron: 222
Tłumaczenie: Krzysztof Grudnik
Ilustracje:Łukasz Gwiżdż

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Opowieści okultne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Opowieści okultne - opinie o książce

Na wstępie mamy nakreśloną postać Heleny Bławatskiej, osoby nietuzinkowej, ciekawej świata. Jej życie było bogate w podróże, dzięki którym poznawała nie tylko różne zakątki świata, inne kultury ale i światopoglądy religijno filozoficzne co ma odzwierciedlenie w tych dziewięciu opowiadaniach.
Tych opowiadań nie da się zamknąć w jednym gatunku, są niesamowitą podróżą w echa przeżyć Bławatskiej, prób zrozumienia zjawisk nadprzyrodzonych. Tu znajdziemy nie tylko elementy grozy, mistycyzmu, ezoteryki ale i próby poznania istoty życia. Poznamy między innymi mesmerystów, yamabushi, derwiszy czy mitycznych bogów. Każde odpowiadanie każe się na chwilkę zatrzymać i przemyśleć nasze poglądy.
Inne stany świadomości... Próba zrozumienia praw duchowych... Czas brnie nieubłaganie, jesteśmy kruchymi istotami zaledwie mgnieniem przez te wszystkie milionlecia... Bycie niedowiarkiem może prowadzić do własnej zguby i nieodwracalnego cierpienia...
Podobały mi się tu Zaczarowane życie, Jaskinia Echa, Z polarnej krainy ale najlepsze, prawdziwy majstersztyk jest na samym końcu czyli dające pełny wachlarz emocji Skrzypce z duszą. Rywalizacja w stworzeniu genialnej muzyki i dążenie do samodoskonalenia się wymaga czasem krwawej ofiary...
Historyjki pomimo bogactwa przypisów i odniesień są napisane w sposób przystępny, nie potrafiłam się od nich oderwać.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy