Norman Ohler, autor bestsellera „Trzecia Rzesza na haju”, powraca z niekonwencjonalną historią powojennego świata. Bazując na archiwalnych źródłach, ujawnia powiązania między nazistami a początkami badań nad narkotykami w Ameryce.
Ohler śledzi historię LSD: od substancji stworzonej do celów medycznych, przez szwajcarską firmę farmaceutyczną Sandoz, oraz nazistowskie eksperymenty wojskowe, aż po amerykańskie. Badania te dały początek cieszącemu się złą sławą programowi MK-ULTRA, który dotyczył sposobów „prania mózgu” i tortur psychicznych. To on ukierunkował oficjalną politykę władz amerykańskich w sprawie psychodelików na następne kilkadziesiąt lat.
„Stosowanie najpotężniejszego wariantu tej nowej klasy substancji, właśnie takich jak LSD, rozpoczęto tuż przed końcem pierwszej wojny światowej. Wtedy, w czasie odbudowy Europy, pojawił się wzmożony głód kolorów: wszystko, co leżało w gruzach i popiołach, miało zostać odnowione i pomalowane. Świat na nowo miał błyszczeć”
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2024-08-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 264
Tłumaczenie: Monika Kilis
Przeczytane:2024-09-13, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Przeczytane,
„Odurzeni” – historia w pigułce, a dokładniej w LSD.
To opowieść o poszukiwaniu prawdy, o pragnieniu kontroli nad społeczeństwem i o ogromnych pieniądzach kryjących się za naukowym postępem.
W centrum fabuły znajduje się walka o dostęp do tajemniczego serum prawdy, które pozwoliłoby na manipulację umysłami innych – otwierając drzwi do nieograniczonych możliwości, ale i olbrzymich niebezpieczeństw.
„Każdy w tym mieście ma tajemnice. Każdy kręci i oszukuje, bo inaczej nie przeżyje.”
Rok 1946. Berlin, miasto zniszczone wojną, teraz zmaga się z napływem narkotyków skradzionych z zapasów upadłego Wehrmachtu.
W powojennej biedzie coraz więcej ludzi sięga po te substancje, by znieczulić się na rzeczywistość lub przetrwać kolejny dzień.
W tej ponurej rzeczywistości pojawia się LSD – związek, którego historia jest równie fascynująca, co przerażająca.
Zacznijmy od sporyszu, grzyba wywołującego „ogień świętego Antoniego”.
Choroba ta powoduje skurcze naczyń krwionośnych, prowadząc do gangreny, utraty kończyn i straszliwych halucynacji.
W 1918 roku Arthur Stoll, wyizolowując z niego ergotaminę, stał się pionierem farmacji. Ale przełom nastąpił w 1935 roku, kiedy Albert Hofmann,
pracując nad alkaloidami, zsyntetyzował dietyloamid kwasu lizergowego, czyli LSD-25.
W 1943 roku Hofmann, testując substancję na sobie, odkrył jej niezwykłe działanie na psychikę. Zaczęła się era tajnych badań, których celem było stworzenie serum prawdy, zdolnego do manipulacji umysłem.