Powieść została zekranizowana z Dakotą Fanning w roli głównej i m. Night Shyamalanem jako producentem.
Koszmar dopiero się zaczyna...
Ten las nie widnieje na żadnej mapie, a każdy samochód psuje się na linii drzew. Również w przypadku Miny.
Kobieta pozostawiona sama sobie, zostaje zmuszona do wejścia w ciemny las, tylko po to, aby natrafić na krzyczącą do niej kobietę. Muszą uciekać i ukryć się w betonowym bunkrze.
Gdy tylko drzwi zostają zamknięte, coś atakuje budynek. Krzyki z lasu brzmią nieludzko...
Mina odkrywa, że jedna ze ścian została zastąpiona szybą, która nocą zamienia się w weneckie lustro. Ona nie może zobaczyć obserwatorów, ale oni widzą ją.
Zasady przetrwania są proste, a jedną z nich jest to, że kiedy po zmroku zapala się automatyczne światło, wszyscy muszą pozostać w jego kręgu. To, co wyłania się z lasu, lubi obserwować uwięzionych ludzi, a straszne rzeczy dzieją się każdemu, kto nie dotrze do bunkra na czas.
Przerażona i uwięziona wśród obcych Mina desperacko poszukuje odpowiedzi. Kto lub co znajduje się po drugiej stronie szyby i dlaczego przetrzymuje ludzi, obserwując każdy ich ruch?
,,Mroczna, klaustrofobiczna historia"
T. Kingfisher, autorka bestsellerów "Cierń" oraz "Pokrzywa i kość"
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2025-01-15
Kategoria: Horror
ISBN:
Liczba stron: 320
Tytuł oryginału: The Watchers
,,Obserwatorzy" to powieść grozy, której zadaniem jest wzbudzenie klimatu niepokoju skupiającego się na zagadnieniach psychologicznych. Jest to debiut irlandzkiego autora A.M. Shine'a, który dopiero w 2025 roku pojawiał się na polskim rynku, choć na zagranicznym doczekał się już do tej pory ekranizacji, jak i kontynuacji historii. Fabularnie jest to opowieść prosta - jest las, są stwory, które czyhają na człowieka i jest ostoja bezpieczeństwa, jaką jest malutki, tajemniczy domek pośrodku lasu. Jednak tak naprawdę to dużo więcej. Bazą są tutaj irlandzkie legendy i klasyka gatunku grozy - czuć ten starodawny klimat, te lata historii w tle. Ciekawość wzbudza przede wszystkim zagadka dziwnego domku, ale fascynuje przede wszystkim warstwa psychologiczna - to my poprzez tę powieść obserwujemy człowieka odartego z warstw świata współczesnego, odartego z codziennej pogoni za pracą i materialnymi dobrami. Mamy człowieka, którego zadaniem jest przetrwać, mimo iż samo przetrwanie wydaje się bez sensu. Tutaj swoją rolę pełni nadzieja - nawet w najtrudniejszej sytuacji ciągle ją mamy, ciągle myślimy, że da się w końcu jakoś ją poprawić, nawet jeśli sami nie jesteśmy w stanie, może w końcu pomoc przyjdzie z zewnątrz? Czy to znaczy być człowiekiem, czy to skrywa się pod pojęciem ,,człowieczeństwo"? Myślę, że właśnie ta warstwa refleksyjna jest w powieści najciekawsza, choć na pewno warto poświęcić też uwagę na sam styl - język momentami jest lekko poetycki, bogaty w nieszablonowe porównania. Dobry debiut, z pewnością będę wyczekiwać kolejnych tłumaczeń tego autora!
Przeczytane:2025-01-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Irlandzki pisarz A.M. Shine w swoim debiutanckim horrorze „Obserwatorzy” wykorzystuje złowrogie, mroczne i nieprzebrane lasy Irlandii, by wciągnąć w nie czytelnika i nie wypuścić do ostatniej strony. Tworząc atmosferę pełną niepokoju, tajemnic i surowości, autor opowiada historię bardziej straszącą sugestią niż dosłownością, igrając z naszymi najgłębiej skrywanymi lękami.
Historia rozpoczyna się od pozornie zwyczajnych wydarzeń – wyprawy na prowincję, która przeradza się w serię nieoczekiwanych i przerażających zdarzeń. Bohaterowie trafiają w miejsce, gdzie rzeczywistość przestaje być zrozumiała, a otaczający ich las staje się labiryntem strachu. Tajemniczy dom ze szkła i stali, choć wydaje się ich jedynym schronieniem, okazuje się również więzieniem, z którego nie ma ucieczki. Gdy zapada zmrok, z leśnych jam wychodzą Obserwatorzy, nieuchwytne istoty karmiące się strachem ludzi tkwiących w pułapce. Ich przerażająca obecność objawia się w dochodzących z mroku wrzaskach i skrobaniu szponów, co potęguje atmosferę strachu, klaustrofobii i niepewności.
Autor umiejętnie buduje napięcie, stopniowo odsłaniając przed czytelnikiem szczegóły miejsca i postaci, a wprowadzenie dawnej legendy uzasadnia obecność potworów. Bohaterowie, zamknięci w nieznanym miejscu, skazani na nieustanną walkę o przetrwanie, muszą stawić czoła nie tylko zewnętrznemu zagrożeniu, ale także własnym lękom, wątpliwościom i konfliktom. Relacje między nimi są napięte, a wzajemna nieufność potęguje wrażenie osaczenia.
Strach w tej powieści przyjmuje różne oblicza. To nie krwawe opisy czy spektakularne sceny sprawiają, że książka działa na wyobraźnię, ale subtelne detale, takie jak niepokojące dźwięki i uczucie bycia obserwowanym. Zamykając akcję w ścianach tajemniczego domu w środku mrocznego lasu autor zręcznie wykorzystuje lęk przed nieznanym, by stworzyć opowieść, która działa na zmysły i wyobraźnię.
To nie tylko horror, ale także opowieść o ludzkiej ciekawości i jej potencjalnych konsekwencjach. Historia skłania czytelnika do zastanowienia się nad tym, jak daleko można się posunąć, by odkryć prawdę, i jakie tajemnice powinny na zawsze pozostać w ukryciu. Ukazuje też nasze najgłębiej skrywane lęki i zasiewa wątpliwości. Bo czyż nie najbardziej przerażająca jest niepewność, że nie rozpoznamy potwora w mijanym człowieku? Że one są już wśród nas?