Grzegorz Kapla – dziennikarz i podróżnik – zabiera nas w fascynującą podróż do świata śmierci, wierzeń i rytuałów.
Myśl o własnej śmierci odsuwamy od siebie z wielką starannością i zaangażowaniem. Ale coraz bardziej fascynuje nas śmierć innych ludzi. Przyciąga naszą uwagę w wiadomościach, literaturze i kinie.
Czym była Księga Umarłych? Dokąd po śmierci wędrowali Grecy? Jak długo Żydzi obchodzą Sziwę, czyli żałobę? Na kogo czekają dziewice w raju muzułmanów? Kto może bliskim zdobyć odpust?
Każda ludzka kultura musiała znaleźć sposób, żeby uporać się ze śmiercią. Czyniła to i wciąż czyni za pomocą opowieści i rytuałów czasami bardzo odległych od tego co znamy z własnego świata. Ta książka nie jest encyklopedią. Jest podróżą pośród cieni. Ale, jeśli nie pobłądzisz, na końcu być może jest światło…
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2021-05-05
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski
To samotna włóczęga wyznaczana biegiem Mekongu, książka o krainie, która nigdy nie zabliźniła ran, jakie zadali jej obcy. Za progiem czai się pandemia...
Od Pacyfiku, poprzez Andy, świętą Dolinę Inków, Machu Picchu, Cuzco, Jezioro Titicaca, aż do atlantyckich plaż Rio de Janeiro… „Nad rzekę...
Przeczytane:2021-10-01, Przeczytałam, 26 książek 2021,
Książka ta jest, w moim odczuciu, bardzo osobistą wyprawą autora poprzez tematykę śmierci i pogrzebu. Osobiste zaangażowanie w nią, poparte opisami fragmentów z bliskich i dalekich wędrówek, sprawia, że pozycja ta wciąga i przywołuje skojarzenia z prowadzeniem intymnej, prywatnej rozmowy z drugą osobą. Pozwala to komfrotowo wdrożyć się w ten niełatwy temat.
To co mnie drażniło, to chaos, który zdawał się bardzo często rządzić układem rozdziałów i proporcjami opisów poszczególnych kultur. Momentami przeskoki wydawały mi się zupełnie nielogiczne. Nie do końca przekonały mnie też fragmenty mocno w moim mniemaniu moralizatorskie - rzecz gustu.
Polecam. Cieszę się, że odbyłam tę podróż. Poświęcony na nią czas nie był straconym.