Oblicza propagandy PRL

Ocena: 4 (1 głosów)
Komunistyczna Polska była niezwykłym krajem. Rządziła w nim partia, która nie miała szans na wygranie wyborów. Jego granice gwarantowała Moskwa, powszechnie znienawidzona przez obywateli. Choć był to kraj robotników, to właśnie do nich najczęściej strzelano na ulicach. Te absurdy starała się ukryć wszechobecna propaganda. I właśnie o obliczach tej propagandy opowiada najnowsza publikacja Tomasza Leszkowicza, redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

- Zapraszam na krótką wycieczkę po galerii peerelowskiej propagandy. Dziś nieraz uśmiechamy się widząc kroniki filmowe z tego okresu lub toporne hasła wypisywane na transparentach. Pamiętajmy jednak, że przez kilka dekad miliony mieszkańców Polski poddawano mniej lub bardziej wysublimowanej indoktrynacji, która w przestrzeni oficjalnej nie znajdowała żadnej przeciwwagi. Dlatego warto poznać zabiegi, którym poddawano ludzi żyjących w PRL – po to, by lepiej zrozumieć tamte czasy – zachęca do lektury autor e-booka.

Propaganda była dobra na wszystko. Atakowała wrogów systemu, tłumaczyła „przejściowe trudności” albo mobilizowała do działania. Wytrwale opisywała teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Tak w latach stalinowskich, jak i w epoce Jaruzelskiego była powszechna. Nigdy wcześniej i nigdy później nie miała takiego znaczenia w dziejach Polski. Dlaczego mówiono tak a nie inaczej i co chciano tym mówieniem osiągnąć? W jakim czasie i kontekście powstawały pewne formy i treści propagandy? Ile z tych treści, odmienionych często na bardzo różny sposób, wciąż żyje w naszej świadomości czy dyskursie publicznym? Te i wiele innych zagadnień rozważa Tomasz Leszkowicz w e-booku „Oblicza propagandy PRL”.

- Książek o propagandzie PRL jest wiele, wciąż jednak nie powstała taka, która skupiałaby naszą wiedzę o całości tego zjawiska. Mam nadzieję, że uda mi się odsłonić choć trochę z kulis tej skomplikowanej problematyki, a jednocześnie zaciekawić tą trudną, lecz fascynującą epoką, jaką był PRL – mówi Tomasz Leszkowicz.

Tomasz Leszkowicz to redaktor naczelny portalu „Histmag.org”, doktorant Instytut Historii PAN, absolwent historii i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl” oraz „Dziejach Najnowszych”.

Informacje dodatkowe o Oblicza propagandy PRL:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-04-26
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65156-05-1
Liczba stron: 116

więcej

Kup książkę Oblicza propagandy PRL

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Oblicza propagandy PRL - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2017-02-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
PRL obfitował w absurdy. Władza stawiała na robotników, ale gdy ci sami robotnicy strajkowali, to właśnie władza decydowała o użyciu broni. Trochę mała objętościowo książka przybliży sylwetkę Jerzego Urbana, wspomni o ważnych dla komunistów symbolach, podkreśli symbolikę Grunwaldu czy też opowie o tym, dlaczego pochody pierwszomajowe były tak ważne.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy