reklama

Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych

Nie trafiłeś tu z wyroku sądu i nie znasz daty końca swej kary. Nie posiadasz żadnych praw. Głodujesz, jeśli oni tak zadecydują. Pracujesz, kiedy ci każą. Umierasz na ich rozkaz.

Historia obozów koncentracyjnych nie zaczyna się wraz z nastaniem ideologii nazistowskiej i nie kończy się wyzwoleniem Auschwitz. Pierwszy obóz powstaje poza Europą, gdy Adolf Hitler ma zaledwie siedem lat. Kolejne pojawiają się na sześciu kontynentach, w niemal każdym kraju. Od ponad 100 lat nie nastał moment, w którym mapa świata byłaby od nich całkowicie wolna. Dziś nadal działają. Trafiają do nich ludzie pozbawieni prawa do sprawiedliwych procesów.

W trakcie wojny czeczeńskiej przez rosyjskie obozy przewija się jedna czwarta mieszkańców Czeczenii. W amerykańskim obozie w Guantánamo przetrzymuje się podejrzanych o terroryzm bez udowodnienia im winy. W Korei Północnej w obozach ludzie się rodzą, dorastają i umierają, nie zaznawszy życia poza ogrodzeniem z drutów kolczastych.

Gdy świat dowiedział się o Auschwitz, wszyscy mówili „nigdy więcej!”. Ile dziś jest warte to zapewnienie? Ofiary imperiów kolonialnych, sowieckich łagrów, nazistowskich obozów śmierci, obozów hiszpańskich, chorwackich, włoskich, amerykańskich, brytyjskich, chińskich, koreańskich liczone są w milionach.

Nie chcemy pamiętać o tym, że obozy koncentracyjne to nie tylko historia, lecz także nasza teraźniejszość.

Informacje dodatkowe o Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-01-15
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-5668-2

Tagi: historyczne

Kup książkę Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych

Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych - opinie o książce

Książka trochę u mnie czekała na przeczytanie, gdyż obawiałam się ilości stron. Ale wbrew pozorom książkę czyta się bardzo szybko.

W książce tej poznajemy historię obozów koncentracyjnych od ich założenia, i nie, wcale to nie naziści odpowiadają za obozy koncentracyjne. Powiem szczerze, że sama tej wiedzy nie miałam, a z tej książki bardzo dużo rzeczy się dowiedziałam.

Książka podzielona jest na rozdziały, które są ułożone chronologicznie, co ułatwia nam czytanie i poukładanie sobie wszystkiego w głowie.

Dodatkowo w każdym rozdziale są przedstawione losy znanych osób, które były więźniami tych obozów.

Moim zdaniem bardzo dobra książka. Potrzebna, aby poznać szczegóły powstania obozów koncentracyjnych oraz ich historię, która niestety nie ma końca.

"Nie chcemy pamiętać o tym, że obozy koncentracyjne to nie tylko historia, lecz także nasza teraźniejszość".

"Oblicze planety jest pełne obozów i ich ruin. Wszystkich ich nie da się ogarnąć nawet z przestrzeni kosmicznej. Zawsze znajdzie się jakieś odległe ukryte miejsce po drugiej stronie globu, gdzie niewinni, winni i ci pośrodku są uwięzieni na jakiś czas albo na zawsze. Stare obozy są ponownie otwierane i rodzą się nowe. Historii tego długiego spektaklu nie da się zamknąć ostatnim rozdziałem".

Ukryta historia Vladimira Nabokova
Andrea Pitzer0
Okładka ksiązki - Ukryta historia Vladimira Nabokova

Odkrywcze spojrzenie na biografię i utwory Nabokova, które rzuca nowe światło na jednego z najbardziej tajemniczych pisarzy dwudziestego wieku. Vladimir...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski