Nikomu ani słowa

Ocena: 5 (2 głosów)

Zło jest bliżej niż myślisz...Prawdziwa historia zbrodni, rodzinnych sekretów i mocy siostrzanej miłości od mistrza gatunku true crime.

MATKA, ŻONA, PRZYJACIÓŁKA... MANIPULANTKA, SADYSTKA, ZBRODNIARKA

Piękna kobieta, na pozór przykładna matka i żona, Michelle ,,Shelly" Knotek przez wiele lat poddawała trzy córki i bratanka psychicznej i fizycznej przemocy. Wybuchy niekontrolowanej złości, kary za najmniejsze przewinienie, zadawanie bólu i poniżanie były w jej domu przerażającą codziennością. Shelly nie krzywdziła jednak wyłącznie dzieci. Na liście jej ofiar znaleźli się także dorośli przyjaciele rodziny Knotków. Siostry Nikki, Sami i Tori były niemymi świadkami okrucieństw matki i podporządkowanego jej ojca. Zmuszane latami do ukrywania prawdy zdobyły się na odwagę i przerwały milczenie. Ich zeznania doprowadziły do procesu i skazania zwyrodniałych rodziców. Shelly i David Knotek zakończyli już odbywanie kary więzienia. On został zwolniony w roku 2015, ona wyszła na wolność w listopadzie 2022 roku. Córki boją się, że matka nadal jest skrajnie niebezpieczna.

Informacje dodatkowe o Nikomu ani słowa :

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2023-02-08
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788367195638
Liczba stron: 380
Tłumaczenie: Piotr Grzegorzewski

więcej

Kup książkę Nikomu ani słowa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nikomu ani słowa - opinie o książce

Jeszcze nie mogę się otrząsnąć po tej lekturze. Bolesna i trudna. Przerażająca. Nie dociera do mnie, jak bliscy mogą się tak krzywdzić, jak ktoś, kto jest matką i ojcem, może wyrządzać swoim dzieciom tak ogromną krzywdę. Skala zła jest niewyobrażalna, trudna do ogarnięcia. A przyjąć do wiadomości, co te niewinne dzieci przeżywały pod jednym dachem z rodzicami, to jest aż nadto …

Przykładna matka i żona, Michelle Shelly Knotek znęcała się przez wiele lat nad swoimi córkami, bratankiem i przyjaciółką. Codziennie zadawała im ból. To jej sprawiało przyjemność. Karała dosłownie za wszystko, często również nie mając żadnych ku temu powodów. Nie potrafiła panować nad swoimi emocjami, nie kontrolowała swoich zachowań. Była przesiąknięta złem. Tortury były bardzo wymyślne i bestialskie. Polewanie zimną wodą nagich ciał, bicie, zamykanie w ciemnych i zimnych pomieszczeniach, głodzenie, przebywanie nago na mrozie, podawanie lekarstw zwiotczających ciała. To niektóre z jej praktyk. Ale w tym wszystkim pomagał jej mąż, David. Bał się przeciwstawić żonie, wykonywał posłusznie każde jej polecenie. Ciekawe jak długo trwałby jeszcze ten proceder? Czy kiedykolwiek wyszłyby na jaw ich praktyki? Jednak los sprawił, że córki kolejno opuszczały dom. I nie wytrzymały presji i napięcia. Doniosły na swoich katów. Prowadzone dochodzenie doprowadziło do procesu i skazania rodziców na kary wieloletniego więzienia. Kara była surowa, bo mieli też na sumieniu cięższe czyny. Shelly i David Knotek zakończyli odbywanie kary, już są oboje na wolności. A córki starają się ułożyć życie. Trudno im zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach, one są w nich obecne. Dzisiaj już dorosłe kobiety, ale nadal się boją … Oprawca jest na wolności, nigdy nie wiadomo, jak się teraz zachowa …

Nikomu ani słowa to oparta w faktach lektura, opisywane wydarzenia miały miejsce w latach 90-tych, w stanie Waszyngton. Przez ponad dekadę małżeństwu Knotek udawało się torturować bliskich, manipulować nimi, stosować wymyślną przemoc fizyczną i psychiczną. Ale, aby próbować poznać genezę ich zachowania, warto cofnąć się do czasów dzieciństwa i młodości Shelly, jej relacji i kontaktów z bliskim i całym otoczeniem. Wtedy naświetli nam się jej obraz, wyłania się powoli jej prawdziwe oblicze. Sprawianie bólu dawało jej ogromną przyjemność i spełnienie. Stopień demoralizacji jest przerażający.

Cały czas zadaję sobie pytanie, skąd w człowieku rodzi się tyle zła? Dlaczego rodzice krzywdzą swoje pociechy? Jaką trzeba być bestią, aby podniecać się, jak inni cierpią, proszą o litość i pomoc. Serce się rozdziera. Chce się krzyczeć głośno! Nie ma przyzwolenia na takie traktowanie ludzi! Zastanawiam się, czy kara jaką ponieśli jest współmierna do czynów i zła, jakie wyrządzili innym, i mam poważne wątpliwości.

To nie jest opowieść na jeden wieczór, ją trzeba dozować stopniowo. Jest bolesna i traumatyczna, nie sposób ogarnąć spokojnie tej historii. Autor uderzył w bardzo czułe miejsce, dotknął je i rozpalił ogień złości. Czytelnik, będąc bacznym obserwatorem, nie ma możliwości walczyć z wszechstronnym złem, może po skończonej lekturze tylko głośno wykrzyczeć swoje emocje.

Uważam, że to nie jest lektura dla każdego. Przestrzegam osoby o słabych nerwach i bardzo wrażliwe. Ale zachęcam do sięgnięcia po nią, można się przekonać na przykładzie sióstr – ofiar przemocy, jak mocna jest więź rodzinna i siostrzana miłość i nic nie jest w stanie jej pokonać. I to jedyny pokrzepiający aspekt tej mrocznej historii.

Link do opinii

Wstrząsająca i przerażająca historia o trzech siostrach Nikki, Sami i Tori, które będąc dziećmi przeszły gehennę w domu rodzinnym. Historia oparta na prawdziwych faktach, które siostry odważyły się ujawnić po wielu latach tortur fizycznych i psychicznych a także  poniżania, ośmieszania i upokarzania ze strony okrutnej, brutalnej i zwyrodniałej  matki i całkowicie podporządkowanego jej ojca. Shelly to zło w czystej postaci, psychopatka o wypaczonym umyśle, która nigdy nie powinna mieć dzieci. Taka osoba nie ma prawa nazywać siebie matką. Najbardziej jednak szokuje mnie fakt, że przez kilkanaście lat nikt nie zauważył, że coś złego dzieje się w tej rodzinie albo jeżeli zauważył to przemilczał. Gdzie byli inni członkowie rodziny, sąsiedzi, nauczyciele czy organizacje udzielające pomocy? Po prostu koszmar, którego nie życzę nikomu, nawet wrogom. Napięcie w tej książce sięga zenitu a emocje buzują jak w gejzerze. Tylko niepotrzebnie autor stosował powtórzenia. Czytając nowe akapity czasami kojarzyłam, że już o tym czytałam. I za to odejmuję jedną gwiazdkę

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy