Nie może być!

Ocena: 5 (1 głosów)

Jak to jest, że coś jest? Wie ktoś może? Bo zdania od początku są podzielone. Czyli różne, taki z nimi kłopot. Nie tylko w tej sprawie zresztą. Gdyby tak zastanowić się nad tym, czemu raczej jest, niż nie jest? I że właśnie coś, nie zaś nic? Też ciekawe. No, a jeśli w ogóle jest, to jakie? Myślał ktoś nad tym kiedyś? To zadanie w sam raz dla bohaterów tej książki. Dla pierwszych greckich filozofów po prostu. Zmierzył się z nim Tales, choć był tak roztargniony, że śmiała się z niego służąca. I Anaksymander, który rozumiał, że początek wszystkiego sam mieć nie może żadnego początku. Także Heraklit, kiedy nie udało mu się ani razu po raz drugi wejść do tej samej rzeki. Musiał się zgodzić, że cóż robić, taka natura zjawisk. A Pitagoras zobaczył, że wszystko gra, ponieważ świat da się wyjaśnić matematycznie. Parmenides rozmawiał nawet na te zawiłe tematy z boginią. Dowiedział się od niej rzeczy krzepiącej, że, mianowicie, byt jest. Jednak już o to, jaki jest, posprzeczał się z nim Demokryt. Cóż, sąsiedzi mówili, że był w wielu sprawach nadzwyczaj drobiazgowy. To jak to w końcu wygląda? Możliwe jest jakieś jedno rozwiązanie? Ależ tak, takie, że świat jest fascynujący! I wcale nie szkodzi, że może być tyle rozmaitych odpowiedzi. Najważniejsze, że są pytania. Wokół przygody z myśleniem roztacza się zaskakująco szeroki horyzont. A jego linia przesuwa się stale, odsłaniając przed pytającym wciąż nowe subtelne widoki. Wystarczy zacząć, a wtedy... To się właśnie nazywa - FILOZOFIA.

Informacje dodatkowe o Nie może być!:

Wydawnictwo: Muchomor
Data wydania: 2023-09-27
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 9788365650740
Liczba stron: 96

Tagi: dla dzieci filozofia

więcej

Kup książkę Nie może być!

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nie może być! - opinie o książce

Jedno jest pewne... świat jest fascynujący! Ta książka również! Przepięknie wydana, a jeszcze piękniej zilustrowana. Kolorowe ilustracje Marcina Strzembosza przenoszą czytelnika do starożytnej Grecji i pozwalają mu poznawać ówczesny świat i jego mieszkańców, głównie bohaterów tej publikacji dla dzieci - wybitnych greckich filozofów. Zwraca uwagę bogactwo szczegółów i kolorystyka. Nie bez znaczenia jest doskonałe skomponowanie ilustracji z tekstem, który przypomina obrazki rodem z komiksu wypełniony licznymi chmurkami z wypowiedziami bohaterów i dopowiedzenia narratora. Całości dopełnia poziomy format książki, twarda okładka i szycie.

 

Nie jest to publikacja do poduszki i do przeczytania na jeden raz. To książka popularnonaukowa. Zmusza do zastanowienia się, do odpowiedzi na pytania padające w treści, do refleksji o istocie świata i jego początku. Prowokuje do myślenia, wgłębiania się w zagadnienia, zadawania kolejnych pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. Otwiera na świat, naukę i popularyzuje filozofię. Z każdym rozdziałem poszerza definicję słowa FILOZOFIA, a te można czytać w różnej kolejności, gdyż każdy  nich poświęcony jest jednemu z sześciu greckich filozofów. Oprócz wiedzy filozoficznej młody człowiek poznaje różne ciekawostki o bohaterach, którzy byli zwykłymi ludźmi ze swoimi słabościami i wadami.

 

Przeczytałam książkę na raz, gdyż tak mnie wciągnęła i zafascynowała, tak pobudziła wspomnienia ze studiów. Czytałam ją oczarowana pomysłem na przybliżenie dzieciom tak trudnych treści, a jednocześnie zaciekawienie ich i skłonienie do myślenia. Zresztą nie tylko dla dzieci jest ta książeczka. Dla młodzieży i dorosłych również. Wystarczy zacząć ją czytać, a wówczas... zacznie się umiłowanie mądrości.

 

"Nie może być!, czyli jak to jest, że coś jest" może, a nawet powinna znaleźć się w biblioteczce dziecka. To pięknie ilustrowana publikacja popularnonaukowa, swoisty podręcznik dla młodych czytelników, będący wstępem do greckiej filozofii.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Jaki to miesiąc?
Marcin Strzembosz0
Okładka ksiązki - Jaki to miesiąc?

Książka nauczy dziecko nazw miesięcy i związanych z nimi zwyczajów....

Jaka to epoka
Marcin Strzembosz0
Okładka ksiązki - Jaka to epoka

Książka poprzez zabawę w odnajdywanie szczegółów wprowadzi Twoje dziecko w dzieje świata. Doskonały wstęp do nauki historii....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy