Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko

Ocena: 5 (1 głosów)

Mamo, tato, ja dorastam. Czy możecie mi w tym pomóc?


Okres nastoletni to szczególny czas w życiu młodego człowieka. Intensywnie rośnie, mocno zmienia się jego ciało. Zdecydowane zmiany zachodzą również w jego mózgu i osobowości, jako że dziecko "przepoczwarza się" w dorosłego. Te lata często bywają bardzo trudne, zarówno dla samego nastolatka, jak i dla jego rodziców, a także nauczycieli, opiekunów i wszystkich osób, które żyją albo pracują z prawie dorosłymi ludźmi. Jak wspierać nastolatków w ich podróży ku dojrzałości? Jak samemu przy tym nie zwariować? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce.

Poradnik, napisany przez doświadczoną psychoterapeutkę, został podzielony na trzy zasadnicze części. Pierwsza opowiada o tym, co się dzieje z osobą, która dorasta ― jak się zmienia fizycznie, emocjonalnie i pod względem osobowości i jaką rolę w tej przemianie odgrywają relacje społeczne. W drugiej części mowa o charakterystycznych dla okresu nastoletniego problemach i o tym, jak wspomagać doświadczającego ich młodego człowieka. Trzecia natomiast jest poświęcona wiernym towarzyszom nastoletniej przemiany i doświadczeń z nią związanych, czyli rodzicom ― ich dobrostan bowiem ma niebagatelne znaczenie dla samopoczucia zmagającej się z wyzwaniami dorastania pociechy.


Ten poradnik to nawigacja po skomplikowanym świecie nastolatków!

Informacje dodatkowe o Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko:

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2024-05-21
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788328915909
Liczba stron: 248

Tagi: psychologia nastolstolatki dorastanie rodzice

więcej

Kup książkę Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2024-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
Żeby zadbać o swoje dziecko, najpierw trzeba zadbać o siebie.

"Zrozum świat nastolatków razem z doświadczona psychoterapeutką i konsultantką telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży"

"Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko" Aleksandry Milczarek to książka, po którą warto sięgnąć mając dorastające dzieci. Autorka w swojej pracy z pewnością wielokrotnie mierzyła się z zaskakującymi i trudnymi przypadkami, więc spojrzenie na różne przypadki okiem specjalistki uważam za bardzo wartościowe źródło pomysłów, a zarazem wskazówek, jak rozmawiać z nastolatkami, i na co zwrócić uwagę - kiedy trzeba być stanowczym, a kiedy warto odpuścić.

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza z nich zawiera informacje na temat zadań rozwojowych w czasie nastoletniości, druga obejmuje analizę konkretnych przypadków (problemy oraz sposób wsparcia dziecka będącego w danej sytuacji), a ostatnia wyposaża rodzica/opiekuna w wiedzę na temat najważniejszych umiejętności, które sam powinien posiadać.

Każda z przywołanych historii jest w dalszej części dokładnie analizowana. Znajdują się wskazówki, co w danej sytuacji można zrobić, a czego lepiej unikać.

Poradnik jest napisany przystępnym językiem. Nie ma w nim fachowego słownictwa, które mogłoby odstraszyć przeciętnego czytelnika, a informacje podawane są w uporządkowany sposób. Przykłady poruszają przypadki, o których słyszy się, że dość często mają miejsce, a które to mogą zaskoczyć każdego rodzica, np. przemoc rówieśnicza, problemy z identyfikacją płci, zachowania ryzykowne (w tym okaleczanie, a nawet te dotyczące zagrożenia życia).


"Chciałabym, aby rodzice, ale też inne osoby pracujące z nastolatkami, po przeczytaniu książki trochę lepiej rozumieli język zachowań nastolatków, żeby wiedzieli, jakich "miejsc" młody człowiek w swojej podróży przez dorastanie nie może pominąć, aby dobrze i satysfakcjonująco przejść ten etap i żeby wiedzieli, jak zachować się w sytuacjach, w których wsparcie osób dorosłych jest konieczne. Chciałabym, żeby czytelnicy tej książki poczuli się choć trochę bezpieczniej w roli towarzysza podróży przez dorastanie i żeby sami stali się najlepszymi przewodnikami dla nastolatków, które są pod ich opieką."


Czy autorce udało się osiągnąć wyznaczony cel? Moim zdaniem świetnie sobie poradziła z tym jakże ambitnym zadaniem. Szczególnie ważna jest w tym kontekście ostatnia część książki, co też Aleksandra Milczarek tłumaczy na konkretnych i obrazowych przykładach.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na rowerze
Dziewczynka ze srebrnym zębem
Andrzej Marek Grabowski
Dziewczynka ze srebrnym zębem
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz
Mój brat Feliks
Pies
Anna Wasiak
Pies
OdNowa
Anna Kasiuk ;
OdNowa
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Opowieści o porach roku
Karine Tercier
Opowieści o porach roku
Dori
Andrzej Kwiecień ;
Dori
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy