Mamo, tato, ja dorastam. Czy możecie mi w tym pomóc?

Okres nastoletni to szczególny czas w życiu młodego człowieka. Intensywnie rośnie, mocno zmienia się jego ciało. Zdecydowane zmiany zachodzą również w jego mózgu i osobowości, jako że dziecko "przepoczwarza się" w dorosłego. Te lata często bywają bardzo trudne, zarówno dla samego nastolatka, jak i dla jego rodziców, a także nauczycieli, opiekunów i wszystkich osób, które żyją albo pracują z prawie dorosłymi ludźmi. Jak wspierać nastolatków w ich podróży ku dojrzałości? Jak samemu przy tym nie zwariować? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce.

Poradnik, napisany przez doświadczoną psychoterapeutkę, został podzielony na trzy zasadnicze części. Pierwsza opowiada o tym, co się dzieje z osobą, która dorasta ― jak się zmienia fizycznie, emocjonalnie i pod względem osobowości i jaką rolę w tej przemianie odgrywają relacje społeczne. W drugiej części mowa o charakterystycznych dla okresu nastoletniego problemach i o tym, jak wspomagać doświadczającego ich młodego człowieka. Trzecia natomiast jest poświęcona wiernym towarzyszom nastoletniej przemiany i doświadczeń z nią związanych, czyli rodzicom ― ich dobrostan bowiem ma niebagatelne znaczenie dla samopoczucia zmagającej się z wyzwaniami dorastania pociechy.

Ten poradnik to nawigacja po skomplikowanym świecie nastolatków!

Informacje dodatkowe o Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko:

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2024-05-21
Kategoria: Poradniki

Tagi: psychologia nastolstolatki dorastanie rodzice

Kup książkę Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko

Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2024-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
Żeby zadbać o swoje dziecko, najpierw trzeba zadbać o siebie.

"Zrozum świat nastolatków razem z doświadczona psychoterapeutką i konsultantką telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży"

"Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko" Aleksandry Milczarek to książka, po którą warto sięgnąć mając dorastające dzieci. Autorka w swojej pracy z pewnością wielokrotnie mierzyła się z zaskakującymi i trudnymi przypadkami, więc spojrzenie na różne przypadki okiem specjalistki uważam za bardzo wartościowe źródło pomysłów, a zarazem wskazówek, jak rozmawiać z nastolatkami, i na co zwrócić uwagę - kiedy trzeba być stanowczym, a kiedy warto odpuścić.

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza z nich zawiera informacje na temat zadań rozwojowych w czasie nastoletniości, druga obejmuje analizę konkretnych przypadków (problemy oraz sposób wsparcia dziecka będącego w danej sytuacji), a ostatnia wyposaża rodzica/opiekuna w wiedzę na temat najważniejszych umiejętności, które sam powinien posiadać.

Każda z przywołanych historii jest w dalszej części dokładnie analizowana. Znajdują się wskazówki, co w danej sytuacji można zrobić, a czego lepiej unikać.

Poradnik jest napisany przystępnym językiem. Nie ma w nim fachowego słownictwa, które mogłoby odstraszyć przeciętnego czytelnika, a informacje podawane są w uporządkowany sposób. Przykłady poruszają przypadki, o których słyszy się, że dość często mają miejsce, a które to mogą zaskoczyć każdego rodzica, np. przemoc rówieśnicza, problemy z identyfikacją płci, zachowania ryzykowne (w tym okaleczanie, a nawet te dotyczące zagrożenia życia).

"Chciałabym, aby rodzice, ale też inne osoby pracujące z nastolatkami, po przeczytaniu książki trochę lepiej rozumieli język zachowań nastolatków, żeby wiedzieli, jakich "miejsc" młody człowiek w swojej podróży przez dorastanie nie może pominąć, aby dobrze i satysfakcjonująco przejść ten etap i żeby wiedzieli, jak zachować się w sytuacjach, w których wsparcie osób dorosłych jest konieczne. Chciałabym, żeby czytelnicy tej książki poczuli się choć trochę bezpieczniej w roli towarzysza podróży przez dorastanie i żeby sami stali się najlepszymi przewodnikami dla nastolatków, które są pod ich opieką."

Czy autorce udało się osiągnąć wyznaczony cel? Moim zdaniem świetnie sobie poradziła z tym jakże ambitnym zadaniem. Szczególnie ważna jest w tym kontekście ostatnia część książki, co też Aleksandra Milczarek tłumaczy na konkretnych i obrazowych przykładach.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski