Następnego roku w Warszawie

Ocena: 5 (1 głosów)

W 1946 roku do Warszawy powraca żydowski krawiec Moryc Wajman. Miasto nie jest już jednak takie jak wcześniej - większość jego bliskich zginęła, nie istnieje reprezentacyjna ulica Nalewki, Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę. Zgliszcza wypełniają obcy i cienie, które nadciągają nocami, aby budować własną stolicę. Powracają też wyrzuty sumienia i historie - zarówno te z czasów wojny, jak i te zdecydowanie wcześniejsze. W mieście zaczyna tlić się życie, pojawiają się w nim piękne kobiety, ale nic nie może być już takie samo. Następnego roku w Warszawie to wstrząsająca opowieść o świecie, który odszedł na zawsze i literacka próba zmierzenia się z okrutną historią, której świadectwa wciąż kształtują otaczająca nas rzeczywistość.

Informacje dodatkowe o Następnego roku w Warszawie:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381108713
Liczba stron: 304

Tagi: bóg Literatura historyczna

więcej

Kup książkę Następnego roku w Warszawie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Następnego roku w Warszawie - opinie o książce

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2019-11-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 20 listopada 2019 r. nakładem Wydawnictwa Sonia Draga

„Następnego roku w Warszawie” to druga powieść Joanny Chojnackiej. Od książki trudno się oderwać, mimo iż nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna. Powojenny obraz zniszczonej stolicy, kreacje bohaterów i liczne retrospekcje to największe zalety fabuły.

Akcja zaczyna się w 1946 roku. Wtedy do rodzinnego miasta wraca Moryc Wajman, żydowski krawiec, który podczas wojny stracił niemal całą rodzinę.
Mężczyzna ze zdumieniem odkrywa, że większość przedwojennej dzielnicy żydowskiej została zrównana z ziemią, a w nielicznych ocalałych budynkach mieszkają nowi lokatorzy, którzy ani myślą się wyprowadzać.

Moryc snuje się po mieście niczym zjawa i na swojej drodze spotyka podobnie okaleczonych przez los ludzi. Oni również przypominają duchy, a przede wszystkim wywołują bolesne wspomnienia.

Nie od razu poznajemy przeszłość głównego bohatera i jego bliskich. Akcja nie płynie tu linearnie, raczej przypomina rozsypane puzzle, które czytelnik musi sam poskładać w całość.
W życiu Moryca jest wiele zagadek i niedopowiedzeń. Szybko dowiadujemy się, że ma on wyrzuty sumienia, które nie pozwalają spać po nocach i nawet za dnia przysparzają wielu cierpień.
Wajman obwinia się bowiem o śmierć żony, której nie udało mu się uratować od Zagłady.
Czy jednak na pewno wina leży tylko po jego stronie? I co tak naprawę wydarzyło się podczas ucieczki z getta?

Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, czytelnik musi uzbroić się w cierpliwość. Warto jednak to zrobić, gdyż zakończenie okazuje się niezwykle zaskakujące. W dodatku podejmuje kolejny ważki problem – ocalanie pamięci po tych, którzy zginęli, w większości bezimiennie.

Powieść Joanny Chojnackiej na pewno nie jest lekturą do poduszki. To książka wymagająca od czytelnika zaangażowania i skupienia, wywołująca wiele emocji, smutna, przejmująca i intrygująca. Nie da się przejść obok niej obojętnie i właśnie dlatego warto po nią sięgnąć.

Autorce udało się doskonale oddać ducha powojennej stolicy. Nie ma tu miejsca na wielką radość z powodu zakończenia wojny, na patos i patriotyzm. Ludzie, którzy zasiedlają Warszawę, są psychicznie i fizycznie okaleczeni, nie mogą otrząsną się a przeżytej traumy, dbają tylko o własne interesy, często kierują nimi atawistyczne odruchy.
Te obrazy wstrząsają do żywego, podobnie jak opisy różnych postaw moralnych w czasach Holokaustu.

Naprawdę warto przeczytać!

Link do opinii
Inne książki autora
Szpagat
Joanna Chojnacka0
Okładka ksiązki - Szpagat

Wyjątkowa opowieść o samotności, zdradzie i miłości. Aleksander Biernacki w życiu kochał naprawdę tylko Hannę. Kobietę, którą obdarzył uczuciem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy