Termin „Międzymorze” robi dziś wielką karierę. W mediach odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Na ogół pojmowany jest jako polityczny zamysł utworzenia z państw środkowej Europy organizmu mogącego stanowić naturalną przeciwwagę dla Niemiec i ich mocarstwowych aspiracji. Publicyści opisują tę ideę w czasie „przyszłym życzeniowym”.
A przecież Międzymorze już w Europie kiedyś istniało. U świtu ubiegłego tysiąclecia.
Praca Leszka Moczulskiego „Powstanie Międzymorza” jest pierwszą tak obszerna analizą historyczną procesów geopolitycznych i geohistorycznych powstawania ojczyzn oraz kształtowania państw tworzących istniejący do dzisiaj system polityczny Międzymorza.
Kraje i ludy wyłaniały się z mgły terra incognita, dołączając do wspólnej historii najpierw śródziemnomorskiego świata antycznego, a następnie formującej się Europy; tak wyznaczono wschodnie granice cywilizacyjne naszej części świata.
Procesy integracyjne, w których następstwie formowały się osobne państwa i i wspólna res publica christiana stworzyły Europe, w której kulturowych granicach dziś żyjemy.
Dopiero inwazja mongolska – falą sięgająca aż do granic Cesarstwa, wybrzeży Adriatyku i gór Grecji, a następnie cofająca się do dorzecza Wołgi – zamknęła epokę i obszar formowania cywilizacji europejskiej.
Ale zanim to nastąpiło, przez kilka stuleci ludy i narody serca Europy potrafiły zbudować geopolityczna strukturę tej unikalnej przestrzeni Międzymorza.
Wydawnictwo: Zona Zero
Data wydania: 2019-03-27
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 827
Język oryginału: polski
Najwcześniejsze początki Słowian giną w mrokach prehistorii. Możemy się jedynie domyślać, kiedy oddzielili się od wspólnego pnia ludów indoeuropejskich...
Geopolityka potęga w czasie i przestrzeni" jest próbą syntezy stuletniego już dorobku geopolityki akademickiej oraz krytycznej oceny głównych koncepcji...
Chcę przeczytać,