Najdłuższa wojna

Ocena: 3 (1 głosów)
Powieść "Najdłuższa wojna" powstała na podstawie mojej wersji scenariusza filmu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Zarówno pomysł, jak i jego realizacja mają swoją historię. W 1975 roku Redakcja Filmowa Telewizji Polskiej zaproponowała mi napisanie scenariusza tego filmu. Po długim namyśle i wahaniach rozpocząłem nad nim pracę. A potem Wydawnictwo Poznańskie poprosiło o napisanie na podstawie scenariusza - powieści. Przystałem i na tę z kolei propozycję. Temat wydał mi się frapujący - sto przeszło lat historii Wielkopolski pod pruskim zaborem, sto lat walki o świadomość narodową, walki, której koncepcja wahała się od romantycznej po pozytywistyczną i ta ostatnia zwyciężyła.

Wielkopolanie stosunkowo szybko doszli do wniosku, że warunkiem przetrwania polskości w zaborze pruskim jest rozwój ekonomiczny Polaków - posiadanie ziemi, istnienie w handlu, przemyśle i rzemiośle. I w tym kierunku poszły wysiłki ludzi świadomych, organizatorów życia publicznego.

Filmowe i powieściowe burzliwe sto lat dziejów rodziny Frankowskich są fabularną egzemplifikacją słuszności postawy pozytywistycznej. A.T.

Informacje dodatkowe o Najdłuższa wojna:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 1988 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 8321007511
Liczba stron: 460

więcej

Kup książkę Najdłuższa wojna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Najdłuższa wojna - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 3, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Czasy od kongresu wiedeńskiego do powstania wielkopolskiego, dzięki któremu poznańskie wróciło w granice świeżo powstałej Polski. Mnóstwo znanych nazwisk: Hipolit Cegielski, Karol Marcinkowski, Władysław Bentkowski, Dezydery Chłapowski, Edward Raczyński; sporo znaczących wydarzeń, powstań narodowych, pracy u podstaw, podnoszenia kwalifikacji, unowocześniania, uczenia się bardziej zaawansowanych technik rolniczych. Obok tego postacie, które miały w założeniu być bliskie czytelnikowi: rodzina Frankowskich, rozdwojona między Polskę a Prusy, podzielona i związana ze sobą, czasem tragicznie. Miałam nadzieję na dobrą sagę, na sto lat dziejów zaboru pruskiego. Niestety na powieści mści się geneza powstania: jakoś nie trafiłam jeszcze na faktycznie dobrą literaturę napisaną na podstawie filmu czy serialu, choćby pisaną przez autora scenariusza. Tu również widać minusy takiego zabiegu: duże uproszczenia, zarówno historyczne, jak i fabularne, bohaterowie opisani płytko, powierzchownie, tak że nie sposób się do nich przywiązać, pojawiający się co parę lat, nagle z żoną czy dziećmi, bez wyjaśnienia, jak do związku doszło, bez motywów, pragnień i dążeń. Pragnienie dominuje jedno - położyć jak najsolidniejsze podwaliny pod przyszłą Polskę, która kiedyś znowu zaistnieje na mapach Europy. Niestety, mimo ciekawej tematyki powieść jest mało wciągająca i nudnawa. (Ocena: 3/6)
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy