Nadzieja wdeptana w błoto

Nadzieja wdeptana w błoto to książka, która opisuje i zgłębia udział estońskiej 20. Dywizji Grenadierów SS podczas ostatnich walk na froncie wschodnim w 1945 roku. Główny nacisk został położony na udział Estończyków w walkach na Śląsku Opolskim (styczeń–marzec 1945), Dolnym Śląsku (kwiecień–maj 1945) i odwrót przez Czechy w maju 1945 roku, jak i pobyt estońskich oddziałów w Danii. W książce znajduje się wyczerpujący opis wyżej opisanych epizodów oparty w głównej mierze na wspomnieniach i materiałach pochodzenia estońskiego, niemieckiego i polskiego. Na łamach tej publikacji zamieszczono również wiele unikatowych zdjęć archiwalnych, rekonstruktorów i map opisujących daną sytuację na froncie, jak i materiały pochodzące z ekshumacji estońskich żołnierzy wraz z archiwalnymi dokumentami.

Informacje dodatkowe o Nadzieja wdeptana w błoto:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-12-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-89789-27-3

Kup książkę Nadzieja wdeptana w błoto

Nadzieja wdeptana w błoto - opinie o książce

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Służyli w zbrodniczej formacji, aby walczyć o swoją ojczyznę. Wojenny los skierował ich jednak na tereny Śląska Opolskiego, Dolnego Śląska, Danii oraz Czech. O kim mowa? O Estończykach służących w 20 dywizji Grenadierów SS. ,,Nadzieja wdeptana w błoto" (pomijając krótki wstęp) rozpoczyna się od nakreślenia krótkiego rysu historycznego Estonii w latach 1914-1944. Czytelnikowi zostają przedstawione najważniejsze wydarzenia oraz postacie ze wspomnianego okresu. Autor sporo miejsca poświęca okolicznościom, które przyczyniły się do zawarcia sojuszu Estończyków z Niemcami podczas II wojny światowej. W części dotyczącej lat 1941-1944 zostają również skrótowo omówione jednostki estońskie, które wchodziły w skład Wehrmachtu lub Waffen SS. Kolejne rozdziały są już stricte poświęcone ,,głównemu bohaterowi" czyli 20 dywizji Grenadierów SS w okresie od września 1944 (ewakuacja z Estonii) do maja 1945 (kapitulacja w Czechach). Lwią część książki stanowią walki Estończyków na terenie Śląska Opolskiego oraz Dolnego Śląska. Szczegółowo jest również przedstawiony pobyt części estońskich oddziałów w Danii oraz Czechach
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski