Na tej ziemi. Szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu

Ocena: 6 (1 głosów)
Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość
(Jan Paweł II)

Podjęty przez autorów trud spisania dziejów Edukacji Czudeckiej i odpowiedzialność za jej faktograficzny wymiar zasługuje na słowa uznania. Połączenie olbrzymiej wiedzy oraz bogatego warsztatu metodologicznego z wszechstronnym doświadczeniem i pasją historyczną stało się niewyczerpanym źródłem wiedzy o naszej „Małej Ojczyźnie” przesyconej nutą patriotycznej emocji. Zarówno Pan dr Marcin Jurzysta jak i historyk mgr Marian Złotek, stali się autorami czegoś więcej niż tylko publikacji na ten temat. W efekcie bowiem uwiecznili daty, wydarzenia i ludzi wpisanych w dzieje szkolnictwa czudeckiego, czyniąc z tej zacnej publikacji wydarzenie o charakterze niezwykle podniosłym i historycznym. Wartością dodaną jest wątek refleksji i planów na przyszłość. Ta publikacja to swego rodzaju spotkanie w czasie, kiedy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość dają możliwość weryfikacji zdobytych prawd i ideałów. Jestem pewien, że ten dokument historyczny przyczyni się do popularyzacji dorobku i historii czudeckiego szkolnictwa i posłuży umocnieniu dalszych działań w trosce o kolejne pokolenie.

Powiat Strzyżowski, który przejął prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych od 1999 r. w swojej polityce oświatowej stara się uwzględniać oczekiwania i aspiracje młodzieży, jej rodziców oraz lokalnej społeczności stawiając na ciągły rozwój i unowocześnianie szkolnictwa zarówno ogólnego, zawodowego jak i specjalnego. Edukacja stanowi swoistą inwestycję w człowieka, dlatego też samorząd powiatowy z jego przewodniczącym Markiem Jurzystą oraz radnymi Marianem Złotkiem i Markiem Szorcem przykłada do tej dziedziny należytą uwagę. Temu celowi służą kolejne działania Zarządu i Rady Powiaty Strzyżowskiego. Przyjęte priorytety w Założeniach do Strategii Rozwoju Kształcenia Zawodowego w Powiecie Strzyżowskim na lata 2007-2013 stały się podstawą konstrukcji planu reaktywowania kształcenia zawodowego oraz podnoszenia jakości kształcenia ogólnego z wykorzystaniem nowoczesnej bazy dydaktycznej.

W efekcie tych działań w powiecie strzyżowskim funkcjonuje optymalny model sieci szkół ponadgimnazjalnych uzupełniony o nowoczesną bazę do prowadzenia kształcenia praktycznego młodzieży. I tak: Zespół Szkół w Czudcu dysponuje nowoczesnym i atrakcyjnym obiektem, w którym umiejętności praktyczne nabywają uczniowie w zawodach gastronomicznych i hotelarskich, a ponadto jest jedną z niewielu szkół w województwie, która jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Jak łatwo zauważyć, publikacja autorstwa M. Złotek i M. Jurzysta prowokuje do szerszego spojrzenia na oświatę, w którym to obszarze szkolnictwo czudeckie zajmuje poczesne miejsce. Gratuluję zatem autorom odwagi, wiedzy i jasnego przekazu tak ważnych dla rozwoju człowieka treści.

Wszystkich tych, którzy sięgną po ten egzemplarz zapewniam, że otrzymają ciekawą i głęboko zakorzenioną w wartościach chrześcijańskich lekturę opartą na prawdzie historycznej.

Jan Stodolak Wicestarosta Strzyżowski

Informacje dodatkowe o Na tej ziemi. Szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-09-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-939253-1-5
Liczba stron: 332

więcej

Kup książkę Na tej ziemi. Szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Na tej ziemi. Szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu - opinie o książce

Avatar użytkownika - alcia
alcia
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
ciekawa książka, o sytuacji polskiego szkolnictwa na różnych etapach historycznych, a dla absolwentów to miła podróż sentymentalna w przeszłość
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy