Na partyzanckich ścieżkach 1946 r.


Tom 8 cyklu Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1946
Ocena: 5 (1 głosów)

Komiks opisuje losy Antka Srebrnego i jego przyjaciela Romana Piryta w 1946 r. w trakcie niebezpiecznej misji do okupowanej przez Sowietów Polski.

Ósma część "Wojennej Odysei Antka Srebrnego 1939-1946" opisuje kolejne przygody tytułowego bohatera i jego przyjaciół. Antek razem z Romanem Pirytem otrzymują od gen. Stanisława Maczka zadanie udania się do opanowanej przez Sowietów Polski, gdzie mają rozkaz nawiązać kontakt z ppłk. Antonim Olechnowiczem Pohoreckim - komendantem eksterytorialnego Okręgu Wileńskiego AK. Misja od początku obfituje w niebezpieczne i nieprzewidziane zdarzenia - na drodze obydwu bohaterów staje bowiem nie kto inny jak Timur - stary wróg Antka jeszcze z łagru, teraz w nowej roli oficera NKWD ścigającego polskich konspiratorów.

Informacje dodatkowe o Na partyzanckich ścieżkach 1946 r. :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018-11-11
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788380982666
Liczba stron: 44
Język oryginału: polski
Ilustracje:Hubert Ronek

Tagi: II wojna światowa żołnierze wyklęci Inka Łupaszka okupowana Polska sowieci komiks polski

więcej

Kup książkę Na partyzanckich ścieżkach 1946 r.

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Na partyzanckich ścieżkach 1946 r. - opinie o książce

 

Niedawno był Dzień Żołnierzy Wyklętych, a ja niespodziewanie trafiłam na komiks wydany przez IPN ,,Na partyzanckich ścieżkach 1946 r." autorstwa Michała Konarskiego z ilustracjami Huberta Ronka. To 8. tom serii ,,Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1946".

 

Kiedyś czytałam inny tom z tej serii. Bardzo mi się podobał, więc od razu przeczytałam ten komiks. Zaledwie 44 strony, a ile treści historycznych i przygód Antka i jego kolegi Romana. Na rozkaz gen. Stanisława Maczka bohaterowie udają się z Anglii do Polski okupowanej przez Sowietów. Mają wykonać niebezpieczną misję - nawiązać kontakt z ppłk. Antonim Olechnowiczem Pohoreckim.

 

Od początku jest niebezpiecznie. Adrenalina buzuje we krwi. W każdej chwili może nastąpić atak Sowietów, w każdej chwili można zginąć. Nie brak nieprzewidzianych zwrotów akcji. Na drodze Antka staje jego stary wróg Timur, który obecnie jest oficerem NKWD ścigającym polskich konspiratorów. Gdy sobie przypomina, gdzie już widział twarz Antka... Dużo się dzieje. Jest groźnie, ale i lekki humor też się pojawia. Przygody bohaterów wciągną każdego niezależnie od wieku.

 

Komiks czyta się dobrze i szybko. W ogóle nie czuć, że to historia oparta na faktach. Akcja wciąga, a przy okazji przemyca ważne informacje o historii Polski po zakończeniu II wojny światowej. Ukazuje brutalne działania Sowietów, polskich żołnierzy ukrytych w lasach, walczących o swoją ojczyznę. Wróg nadal istnieje.

 

Podoba mi się wyraźna, zdecydowana kreska ilustratora, świetnie oddająca charakter bohaterów, ich emocje, realia tamtych czasów - działania Sowietów, życie w lesie, akcje partyzanckie, pomaganie ludności cywilnej. Widać duże podobieństwo rysunkowych bohaterów do postaci historycznych. Na początku komiksu przedstawieni są bohaterowie historyczni i fikcyjni, a na końcu znajduje się krótki wpis o tytułowych ścieżkach i partyzantach. Są zdjęcia Łupaszki, Inki, Żelaznego i innych.

 

,,Na partyzanckich ścieżkach 1946 r." to komiks historyczny. Nauczanie przez komiksy to doskonały sposób, by jednocześnie przekazać wiedzę o historii Polski i zachęcić do czytania!

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy