Mózgobrednie. 20 i pół mitu o mózgu i jak on naprawdę działa

Ocena: 0 (0 głosów)

Jedzenie orzechów i pestek zrobi z ciebie geniusza. Za logiczne myślenie odpowiada lewa półkula, a twórcze podejście zawdzięczamy półkuli prawej. Im większy mózg, tym większe możliwości intelektualne. Mózg, niczym mięsień, da się wyćwiczyć… Przyznaj się, ile razy już to słyszałeś? Czy jesteś pewien, że to prawda?

Nasz mózg, ostatni wielki sekret nauki, otaczają niezliczone mity i legendy. Raz uznaje się go za doskonały kalkulator, a innym razem twierdzi się, że mózg wykorzystuje tylko dziesięć procent swojego potencjału. Henning Beck, neurobiolog i mistrz naukowych slamów, obala liczne mity mózgowe (a dokładniej 20 i pół mitu), choćby te dotyczące różnic między mózgiem męskim i żeńskim, neuronów lustrzanych, hormonów szczęścia czy joggingu mózgowego. W zabawny i zrozumiały sposób wyjaśnia fascynujące zagadki dotyczące działania naszego mózgu. A przede wszystkim zachęca do większego krytycyzmu w stosunku do popularnych sądów oraz do samodzielnego myślenia, niepozbawionego naukowych podstaw.

Informacje dodatkowe o Mózgobrednie. 20 i pół mitu o mózgu i jak on naprawdę działa:

Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2018-06-30
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788372297549
Liczba stron: 344

więcej

Kup książkę Mózgobrednie. 20 i pół mitu o mózgu i jak on naprawdę działa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Mózgobrednie. 20 i pół mitu o mózgu i jak on naprawdę działa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2019-03-10,

Henning Beck to uznany neurobiolog, który w swojej najnowszej książce postanowił obalić 20 i pół mitu na temat ludzkiego mózgu. A właściwie nawet nie do końca obalić, a rozsądnie podejść do tego, co tak często na jego temat słyszymy. Czy faktycznie większy mózg oznacza większe możliwości? Czy faktycznie jedzenie orzechów sprawia, że mózg lepiej pracuje? Czy rzeczywiście lewa półkula skupia się tylko na logicznym myśleniu, a prawa na kreatywności? To zaledwie tylko trzy aspekty, które w swojej książce porusza Beck.
Muszę przyznać, że jestem niesamowicie zaskoczona tą książką. I to nie dlatego, że autor w taki czy inny sposób nieco niszczy pewne mózgowe stereotypy. Głównie dlatego, w jaki sposób to robi. Neurobiologia to trudna nauka i podziwiam ludzi, którzy zgłębiają tajniki naszego centrum dowodzenia. Sama kiedyś myślałam o takim wyborze, jeżeli chodzi o drogę kariery, a właściwie to myślałam nad medycyną i neurochirurgią. Plan nie został zrealizowany, bo skierowałam się gdzieś indziej, aczkolwiek ta tematyka pozostałą w sferze moich zainteresowań. Jednak nieco odbiegam od tematu… Co z tym zaskoczeniem? Autor w niesamowicie prosty sposób omawia naukowe zagadnienia. Właściwie nawet ciężko jest się tutaj doszukać jakiejkolwiek komplikacji, to najbardziej przystępna pozycja popularno-naukowa, z jaką miałam do czynienia! Napisana świetnym językiem, z lekką dawką humoru, ale ukazująca prawdę o tych wszystkich legendach na temat mózgu.
To jest tak naprawdę jedna z takich lektur, które pochłania się w mgnieniu oka. Niezwykle przypadł mi do gustu humor autora, ale też znakomicie czytało się coś, co w taki czy inny sposób zaprzeczało pewnym powszechnie znanym faktom. Choć oczywiście w każdym micie i legendzie tkwi ponoć nutka prawdy, nie inaczej jest w tym przypadku, ale Henning Beck w naprawdę przyjemny sposób przedstawia te podstawowe „nauki”, które się nam wpaja. I chociaż mam wrażenie, że robi to momentami nieco pobieżnie i aż nazbyt lekko, to czyta się to naprawdę dobrze. Chociaż czułam, że nie odkrył on Ameryki, bowiem każdy rozsądny człowiek sam jest w stanie dojść do wniosków wysnutych przez autora, to mimo wszystko dobrym zamysłem było zebranie tego wszystkiego razem, w jednym miejscu, a w tym przypadku w jednej publikacji.
Nie zdradzę Wam oczywiście, które mity faktycznie są obalane, a w których jednak faktycznie można znaleźć niemal czystą prawdę, jednak zapewniam Wam, że na pewno o większości poruszanych tutaj tematów niejednokrotnie słyszeliście w swoim życiu. Nie wiem, czy jest to książka, która nieco zmieni Wasze postrzeganie świata i wiedzy, którą nabyliście w trakcie edukacji na lekcjach biologii, ale z pewnością warto ją przeczytać, bo to nieco odmienne podejście. Osobiście uważam, że niezwykle istotne jest, aby poznawać różne perspektywy i punkty widzenia, bowiem – pozostając w temacie – to wtedy dajemy mózgowi spore pole do popisu. A niech się zastanawia, czemu wierzyć bardziej!
Mózgobrednie to książka godna uwagi przede wszystkim ze względu na wykonanie, aczkolwiek nie można napisać, że jej treść powinna przejść niezauważona. Można tutaj znaleźć sporo faktów i ciekawostek, które przydadzą się w trakcie polemiki na temat mózgu, gdybyście kiedyś mieli okazję taką prowadzić. Warto też zerknąć dla samego siebie – w końcu to nasze centrum dowodzenia, wypadałoby stale je poznawać, choć kontroli nad nim i tak nie przejmiemy…

www.bookeaterreality.blogspot.com

Link do opinii
Inne książki autora
Mózg się myli
Henning Beck 0
Okładka ksiązki - Mózg się myli

Mózg wciąż popełnia błędy – czasem większe, a czasem mniejsze, ale nie ma dnia, żeby nie wpakował nas w jakąś kabałę. Źle szacujemy czas,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy