Most diabła. Niemieckie zwycięstwo pod Arnhem 1944

Ocena: 6 (1 głosów)

17 września 1944 roku około godziny 13 feldmarszałek Walter Model, nowy dowódca niemieckiej Grupy Armii ,,B", zasiadł do obiadu w hotelu Tafelberg w holenderskim miasteczku Oosterbeek niedaleko Arnhem. Nagle dobiegły do niego odgłosy eksplozji, a potem rozdzwoniły sie telefony. Jeden z oficerów wkrótce zameldował feldmarszałkowi: ,,Co za skończone świnie! Zrzucili prosto na nas dwie dywizje spadochronowe!". Mówiąc ,,świnie", miał na myśli aliantów...

Tak Niemcy dowiedzieli się o rozpoczęciu operacji ,,Market Garden", największej operacji powietrznodesantowej w tej wojnie. Jej celem było opanowanie przez brytyjskich i amerykańskich spadochroniarzy przepraw na kilku rzekach i kanałach oraz umożliwienie oddziałom pancernym dojścia do Renu w Arnhem. Stamtąd alianci mogliby uderzyć na Zagłębie Ruhry, przemysłowe centrum hitlerowskich nazistowskich Niemiec. Ten śmiały plan brytyjskiego marszałka Montgomery'ego mógł zdecydowanie przyspieszyć koniec wojny. Okazał się jednak nazbyt optymistyczny i zakończył fiaskiem.

Anthony Tucker-Jones, były oficer brytyjskiego kontrwywiadu, autor wielu książek dotyczących drugiej wojny światowej, ukazuje bitwę pod Arnhem z perspektywy Niemców. Docieka, jak mimo zaskoczenia alianckimi desantami zdołali się szybko zorganizować, podciągnąć odwody i uniemożliwić przeciwnikom zajęcie kluczowego mostu w Arnhem. W książce jest też mowa o udziale w walkach Polaków z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego.

Informacje dodatkowe o Most diabła. Niemieckie zwycięstwo pod Arnhem 1944:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2023-01-25
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311163157
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału: The Devil s Bridge ,The German victory at Arnhem 1944

więcej

Kup książkę Most diabła. Niemieckie zwycięstwo pod Arnhem 1944

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Most diabła. Niemieckie zwycięstwo pod Arnhem 1944 - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2023-10-17, Ocena: 6, Przeczytałem,

POPKulturowy Kociołek:
Alianci (szczególnie Brytyjczycy) postrzegają wydarzenia dziejące się w 1944 roku jako heroiczną próbę przyspieszenia upadku Niemiec i tym samym zakończenia II Wojny Światowej. Za niepowodzenie misji od samego początku starali się oni obarczyć winą innych (chociażby generał Sosabowski). Dopiero od niedawna zmieniła się perspektywa oceny tej operacji, a historycy coraz częściej pozwalają sobie na krytykę mocno nierealistycznych założeń misji. Tak właśnie jest w przypadku Anthony’ego Tuckera-Jonesa i jego książki Most diabła. Arnhem 1944.

Autor nie kwestionuje jednak ogólnych założeń operacji i dzielności żołnierzy (różnych narodowości), którzy w poświęcili swoje życie. Oferuje jednak zupełnie inne zrozumienie tego ważnego wydarzenia. Opierając się na licznych źródłach pierwotnych obu stron, pozwala on czytelnikowi na pełniejsze poznanie wydarzeń i wyciągnięcie z nich własnych wniosków.

Publikacja nie skupia się tylko i wyłącznie na tytułowym Arnhem. W książce znajdziemy również obszerne przedstawienie (planowanie i realizacja) całej Operacji Market Garden. Autor szczegółowo omawia błędy popełniane przez siły alianckie. Opisuje słabą komunikację, brak koordynacji i niechęć generałów do przystosowania się do zmieniających się warunków, co ostatecznie doprowadziło do ich porażki. Tucker-Jones znakomicie opisuje również przygotowania, strategię i taktykę sił niemieckich. Czytelnicy mogą zobaczyć, jak Niemcom udało się wykorzystać słabości sił alianckich i wykorzystać teren na swoją korzyść, popełniając przy tym również sporo błędów (których Alianci nie wykorzystali).

Pomimo dogłębnej analizy wydarzeń książka jest bardzo przystępna zarówno dla wielkich miłośników historii, jak i zwykłych czytelników. Tucker-Jones unika przetłaczania czytelnika nadmiarem techniczno-wojskowego żargonu (takowy jednak się pojawia), a jego styl pisania jest bardzo jasny i zwięzły, co ułatwia śledzenie rozwoju wydarzeń....

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy