Mity wojny 1920

Historia Polski obfituje w mity i legendy. Niektóre kontrowersyjne, niektóre mniej, ale wszystkie mocno zakorzenione w powszechnej świadomości. Powtarzane dziesiątki i setki razy manipulacje, wyolbrzymienia a czasem nawet kłamstwa, niejednokrotnie motywowane walką polityczną i ideologiczną, przez lata przenikały do podręczników. Nadszedł czas, by się z nimi rozprawić.

Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski po raz kolejny przyglądają się największym mitom polskiej historiografii - tym razem związanym z wojną polsko-rosyjską i Bitwą Warszawską 1920 roku. Czy starcie pod Zadwórzem było polskimi Termopilami czy może raczej rzezią niewiniątek? Kto tak naprawdę był agresorem w trwającym przez trzy lata konflikcie? Czy Józef Piłsudski faktycznie planował podbić Ukrainę, Białoruś i Litwę? Kim byli w rzeczywistości generał Józef Haller i Roman Dmowski? I kto odpowiadał za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej?

W niemal trzydziestu fascynujących esejach autorzy obnażają największe przekłamania dotyczące konfliktu, który tuż po zakończeniu I wojny światowej znów zagroził polskiej niepodległości.

Informacje dodatkowe o Mity wojny 1920:

Mity wojny 1920 - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2020-09-20,

Nie od dziś wiadomo, że historia bywa przekłamana. Problem pojawia się wtedy, gdy uczymy się takiej historii właśnie z nieodpowiednich źródeł poprzez książki, osoby postronne, polityków a nawet i nauczycieli.
Obaj autorzy są historykami co tym bardziej przekonuje do tej lektury.
W swojej książce przedstawiają w podzielonych tematycznie rozdziałach największe przekłamania po zakończeniu I wojny światowej, które mogły zagrozić polskiej niepodległości.
Autorzy poraz kolejny przyglądają się mitom polskiej historii tym razem wzięli pod lupę okres I wojny światowej.
Czy Jozej Piłsudski planował podbić Ukrainę, Litwę, Białoruś?
Kim naprawdę był Roman Dmowski?
Dlaczego uczono nas tylko o przegranych powstaniach?
Czy historia ukrywa Rzeź niewiniątek?
Cud na Wisłą?
Książka dla laika historii może być ciekawym doświadczeniem i interesującym odkryciem bądź zrozumieniem niektórych faktów historycznych będących mitami z podręczników szkolnych.
Myślę, że dla osób interesujących się historią i dociekających do prawdy ta książka może być cennym nabytkiem.
Książka zawiera dużo opisów, polemiki, rozważać, rozmyśla i o faktach, zastanawiania się.
Spodziewalam się większej sensacji już po samym tytule. Kilka tematów mnie zainteresowało, a nawet zaskoczyło. Może dlatego, że nigdy w nie nie wnikałam.
Jest to książka, którą warto przeczytac i samemu ocenić.

Tymoteusz Pawłowski0
Okładka ksiązki - Uwaga! Czołgi! Przygotowanie do obrony przeciwpancernej w Wojsku Polskim w latach trzydziestych XX wieku

Treść książki jest w istocie szersza niż wskazywałby na to jej tytuł. Oto bowiem w pięciu rozdziałach Tymoteusz Pawłowski zawarł następujące zagadnienia...

Armia Śmigłego
Tymoteusz Pawłowski0
Okładka ksiązki - Armia Śmigłego

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy rozbudowa Wojska Polskiego w latach trzydziestych była przedsięwzięciem udanym. Sugerowanie...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska