Oto znane mity o stworzeniu świata, o Heraklesie, Tezeuszu i Perseuszu, o wojnie trojańskiej i Argonautach. W przeciwieństwie jednak do wielu poprzednich zbiorów mitów greckich centralne miejsce zajmują tu bohaterki: to Atena, Alkitoe, Filomela, Arachne, Andromacha, Helena, Kirke i Penelopa opowiadają historie, wplatając je w tkane przez siebie gobeliny. Maluje się na nich świat skrajności, który głęboko rezonuje z naszym: tajemnicze choroby niszczą miasta, katastrofy ekologiczne pochłaniają istnienia, kobiety doświadczają przemocy ze strony mężczyzn.
W tej niezwykle oryginalnej i przełomowej interpretacji kobiety wreszcie otrzymują głos, aby przedstawić dobrze znane w kulturze europejskiej historie ze swojej perspektywy. Ich opowieści łączą się w porywającą epopeję o miłości i pożądaniu, stracie i gwałcie, przygodzie i magii, niszczycielskich bogach, bezbronnych ludziach, fantastycznych stworzeniach i pomysłowych czarownicach - a wszystko to zostało uzupełnione rysunkami Chrisa Ofilego, subtelnymi niczym nić Arachne.
Higgins prowadzi nas przez labirynt powiązanych ze sobą historii w zaskakująco świeży sposób. Rzuca nowe światło na ich znaczenie. Ta znakomita książka zachwyci wiele pokoleń miłośników historii.
Edith Hall, ,,The Guardian"
Erudycyjny i porywający zbiór.
Hephzibah Anderson, ,,The Observer"
Jesteśmy w rękach biegłej gawędziarki. Higgins znakomicie kreuje napięcie, a rysunki Chrisa Ofilego uzupełniają liryzm prozatorskich opisów. Bardzo mi się podobała ta książka.
Sara Wheeler, ,,Spectator"
Feminizm jest subtelny, ale zaciekły. W tej książce wcale nie chodzi o narzucanie starożytnym tekstom nowoczesnych wartości. Higgins zręcznie naśladuje formę Metamorfoz Owidiusza, gdzie jedna opowieść przechodzi w drugą. Ale nawet czytelników, którym wydaje się, że doskonale znają klasykę, czekają pewne niespodzianki.
Rachel Cunliffe, ,,New Statesman"
Higgins dogłębnie zbadała temat. Jej proza jest neoklasyczna, przejrzysta i aluzyjna, jasna i mglista jednocześnie.
Stuart Kelly, ,,The Scotsman", książka roku
Charlotte Higgins oddaje bezwzględność i urok mitów greckich w tej urzekającej książce, finezyjnie zilustrowanej przez Chrisa Ofilego. Zna mity od podszewki.
Harry Mount, ,,Catholic Herald"
Surowa i ekscytująca nowa wersja starożytnych opowieści, w których kobiety grają pierwsze skrzypce.
Katy Guest, ,,The Guardian"
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2024-11-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 352
Tytuł oryginału: Greek Myths: A New Retelling
Przeczytane:2024-11-30, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Mity greckie opowiedziane na nowo" to świetna książka. Bardzo mi się podobała. Do tego jest pięknie wydana choć rysunki w niej zawarte nie przypadły mi do gustu.
Niby znamy mity greckie, a przynajmniej dużą ich część, jednak tutaj zostają przedstawione trochę inaczej. Już na samym początku we wstępie przeczytamy, że "w starożytnej mitografii aż roi się od uwag w stylu: niektórzy twierdzą, że wydarzyło się to, ale inni, gdzie indziej, utrzymują, że wydarzyło się coś innego". I autorka wprowadziła inne wersje mitów niż ja je znałam.
W tym tytule jest wyjątkowe to, że autorka w centrum opowieści stawia tkanie. To ono było podstawą tamtych czasów, a także rola kobiet w wykonywaniu tej czynności. Z tego powodu boginie tkają opowieści, czytamy na przykład co znajduje się na tkaninie Ateny, a potem przenosimy się do tych wydarzeń i poznajemy historie zarówno bogów jak i ludzi. Jest to naprawdę ciekawy pomysł, do tego zostaje wyjaśnione we wstępie dlaczego autorka zdecydowała się przedstawić te mity tak a nie inaczej. Jest to naprawdę coś wyjątkowego. Nie spotkałam się nigdy przedtem aby ktoś tak mocno połączył historię, wierzenia i kulturę z tkaniem. A okazuje się, że miało to duży związek i wpływ.
Książka jest napisana lekko i szybko mi się ją czytało. Wciągnęłam się w świat mi już znany, a zarazem niekiedy odkrywałam go na nowo.
W centrum zostają postawione Atena, Alkitoe, Filomela, Arachne, Andromacha, Helena, Kirke, Penelopa ale to opowieść rzeka, ona płynie swoim własnym nurtem, ma swoje odgałęzienia i opowiada również o wielu innych losach.
Naprawdę warto sięgnąć po tę lekturę. Polecam!