Mapa i terytorium

Ocena: 5.09 (11 głosów)
Inne wydania:

Houellebecqa, za którą otrzymał nagrodę Goncurtów w 2010 roku.

Jed Martin zdobywa sławę dzięki fotografiom map Michelina. Dla niego mapa jest bardziej interesująca niż terytorium. Odnosi sukces, ale jego życie prywatne to porażka. Nie umie zbudować bliskiego związku z ojcem ani z kobietami, więc udaje, że relacje międzyludzkie niewiele dla niego znaczą. Po pewnym czasie porzuca fotografię na rzecz malarstwa. I znów święci triumfy.

Wstęp do katalogu jego wystawy indywidualnej ma przygotować sam Michel Houellebecq - popularny, choć nieprzystępny i nieprzewidywalny pisarz, niezbyt przepadający za ludźmi. W zamian Jed postanawia namalować jego portret. Między twórcami zawiązuje się nić porozumienia. Niedługo potem Houellebecq zostaje brutalnie zamordowany...

Michel Houellebecq umiejętnie wplata wątki kryminalne w melancholijno-ironiczny portret francuskiej bohemy.

Informacje dodatkowe o Mapa i terytorium:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788383188584
Liczba stron: 160

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Mapa i terytorium

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Mapa i terytorium - opinie o książce

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-07-11,
Jed Martin jako artysta osiągnął sukces o jakim każdy marzy. Kilkakrotnie zmieniał kierunek artystycznej działalności i za każdym razem budził zainteresowanie, jego seria obrazów o współczesnych profesjach osiągnęła niewyobrażalne ceny wśród kolekcjonerów. I zapewne nieintencjonalnie przyczyniła się do brutalnego morderstwa sportretowanego pisarza Houellebecqa. Ci dwaj są do siebie podobni, ale nie dane im było zawrzeć przyjaźni. Jako człowiek Jed nie potrafi nawiązać żadnej bliskiej relacji, jest wyobcowany, kończy życie w samotności. Czy sława i miejsce w historii sztuki jest tego warte? Czytelnik sam musi sobie odpowiedzieć to pytanie.
Link do opinii
W jednej z gazet (chyba były to Wysokie Obcasy), w jednej z mądrych recenzji wyczytałam kiedyś, że Houellebecq jest męskim odpowiednikiem Jelinek. W moim mniemaniu jest to totalna bzdura. O ile w książkach obojga seks jako motor napędowy działań ludzkości jest na pierwszym miejscu, to ich style i sposób w jaki przekazują swoje niewesołe spostrzeżenia na temat świata są kompletnie inne. Książki Jelinek to tortura emocjonalna, zaś Houellebecq posługuje się głównie ironią, czarnym humorem, ale jego książki nie pozostawiają po sobie takiego spustoszenia. Tak też jest w przypadku "Mapy i terytorium". Historię Jed'a Martin'a - artysty spotykającego drugiego artystę (samego Houellebecq'a) czyta się z przyjemnością, co jakiś czas nawet uśmiechając się pod nosem z niedowierzaniem. Ale po skończeniu książki człowiek zdaje sobie sprawę, że historia niby opowiada o życiu Jed'a, ale tak naprawdę jest głównie o samotności, starzeniu się i śmierci. Można się z niej też dowiedzieć kilku zaskakujących faktów (np. o tym, że Houellebecq używa Wikipedii do wyszukiwania niektórych informacji :) ). Dobry kawałek literatury.
Link do opinii
Avatar użytkownika - uroboros20
uroboros20
Przeczytane:2024-02-11, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2019-05-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - katarzyma
katarzyma
Przeczytane:2015-08-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - MalaGosia21
MalaGosia21
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 5, Przeczytałem,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy