Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie

Ocena: 4 (1 głosów)

Tytuł „Tomek na Czerwonej Wyspie” nawiązuje do serii Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. Ale nie jest to typowa książka podróżnicza ani reportaż. To opowieść o byciu na miejscu. Oto młody filolog i tłumacz jakimś zrządzeniem losu ląduje w katolickiej misji gdzieś w madagaskarskiej głuszy, gdzie ma uczyć języka francuskiego. Pracuje zatem, podróżuje, a przede wszystkim wrasta w lokalną społeczność, poznając malgaskie realia pełne sprzeczności: piękno przyrody w sąsiedztwie smrodu i brudu, bogactwo ziemi i nędza jej mieszkańców, prosta mądrość oraz niewiarygodne absurdy. Przygląda się, obserwuje i jest obserwowany, a jego świadomość białego człowieka powoli ulega przeobrażeniu. Jak sam zauważa, początek książki mówi o pierwszych próbach odnalezienia się w fascynującym, cudacznym i przytłaczającym wszechobecną innością świecie, o próbie ustalenia, co jest normalnością. Końcowy rozdział opowiada o samotnej wyprawie na wschód kraju, już oswojonego, zaprzyjaźnionego, bardziej „swojego” niż ciasna, plastikowa i jakoś bardzo odległa Europa…
Jest to zatem książka o odkrywaniu Madagaskaru. O nowych pejzażach, zapachach, impresjach i twarzach. O kompleksach miejscowych, o łapówkarstwie, o kontraście dwóch światów, o języku malgaskim i o „żywej wodzie z cycka”. O niespokojnym śnie i przenikaniu natury, o muzyce i o miękkości lemurzych łapek. O podejściu do śmierci, o sile plotek i o prowincjonalnej moralności. O wyjątkowości bycia nauczycielem. O długiej drodze na północ z kozami na dachu, o nienawiści do psów i o kopalniach szafirów. O klątwach, czarownicach i olbrzymach, o docenianiu drobiazgów, o traktowaniu kobiet, chciwości oraz o tym, jak dyrektor gimnazjum został sprzedawcą nawozu. O wspaniałościach pierwotnego lasu i o wiosce poszukiwaczy złota. O urzędowym piśmie z prośbą o pożyczenie pary nożyczek. O tym, że łatwiej wykopać migdałecznik niż wyrwać własne korzenie…

Informacje dodatkowe o Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie:

Wydawnictwo: Bernardinum
Data wydania: 2014-07-01
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788378233756
Liczba stron: 352
Język oryginału: polski

Tagi: reportaż Madagaskar misja

więcej

Kup książkę Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie - opinie o książce

Czytałam w internecie kilka opinii, że książka ciężka w odbiorze ze względu na męczące opisy. Autor nie jest z pewnością mistrzem pióra, ale ja nie miałam specjalnych problemów z jego stylem pisania. Jeśli już, to momentami zaskakiwał mnie chaos wywołany przeskokami z tematu na temat. Ważniejszy był dla mnie jednak walor informacyjny. Do tej pory nie miałam niemal żadnej wiedzy o Madagaskarze - ot, umiałabym wskazać go na mapie i niewiele ponad to. Teraz wiem niewiele więcej, ale jednak już coś. Chciwie wyłuskiwałam informacje o mentalności i stylu życia tamtejszej ludności. Trochę mało uwagi poświęcił autor temu, po co główne tam pojechał, czyli pracy w szkole. Chętnie poczytałabym o tym więcej.

Link do opinii
Inne książki autora
Pod ciemną skórą Filipin
Tomasz Owsiany0
Okładka ksiązki - Pod ciemną skórą Filipin

W ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczo-reporterskiej Tomasz Owsiany odwiedził siedem plemion i ludów oraz wybrane społeczności Filipin we...

Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej
Tomasz Owsiany0
Okładka ksiązki - Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej

Gujana Francuska - dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Dziś skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej. Mozaika sztucznie zestawionych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy