Druga część przygodowej opowieści dla dzieci o spełnianiu marzeń, walce o wolność i miłości do zwierząt. Pierwszy tom serii zdobył nagrodę na francuskim Festiwalu Komiksowym w Blois w 2020 roku. W tym samym roku na podstawie komiksu powstał długometrażowy film animowany. Lulu udało się dotrzeć do południowoafrykańskiej krainy lwów, jednak jej ojciec został aresztowany podczas demonstracji przeciwko apartheidowi. Teraz mała Włoszka przebywa na farmie adwokatki Mary, która stara się uwolnić z więzienia tatę małej poszukiwaczki przygód. Równocześnie dziewczynka razem z przyjacielem Nelsonem przygotowuje się do chwytania lwów. Jednak czy to zamierzenie ma w ogóle sens, skoro sama bohaterka coraz bardziej przekonuje się do idei, że wolność należy się nie tylko ludziom, ale też zwierzętom? Scenarzystami serii są Charlotte Girard i Jean-Marie Omont, którzy wcześniej wspólnie tworzyli niezwykle wysoko oceniany przez czytelników cykl mangowy ,,La balade de Yaya". Rysunki są dziełem Aurélie Neyret, ilustratorki pism dziecięcych i współautorki znanej także w Polsce serii ,,Pamiętniki Wisienki".
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 68
Tytuł oryginału: Lule et Nelson vol. 2, Le Royaume des lions
Dożywotni zapas wosku do depilacji płetw i egzotyczne wycieczki w najdalsze zakątki świata już nie cieszą jak kiedyś. Nawet talon na balon wydaje się banalny...
Przeczytane:2022-11-27, Ocena: 5, Przeczytałem,
PopKulturowy Kociołek:
W czasie kiedy ojciec Lulu ciągle przebywa w więzieniu, ta znajduje schronienie na farmie Mary, która stara się pomóc młodej poszukiwaczce przygód. W tym samym czasie dziewczyna powoli odkrywa sekrety, piękno i niebezpieczeństwo afrykańskiej sawanny. Jej przewodnikiem i coraz lepszym przyjacielem staje się Nelson. Dla obojga będzie to przygoda, która może bardzo mocno zmienić ich życie.
Pod twardą oprawą można znaleźć wiele elementów, które powinny zachwycić młodego czytelnika. Jest dobrze poprowadzona historia z kilkoma zaskakującymi zwrotami, są piękne pejzaże, dzikie zwierzęta, rozwijająca się przyjaźń czy radość z odkrywania czegoś nowego i dzikiego. Jednocześnie tak jak zostało to już wspomniane, tytuł w bardzo delikatny i przystępny sposób porusza temat nierówności rasowych i tego, co działo się w okresie apartheidu. Nie czyni to oczywiście z albumu dzieła historycznego, ale na pewno pozwala poznać młodszemu odbiorcy różne oblicza świata (również to mniej przyjemne).