Była i jest zjawiskiem poetyckim. Najpopularniejszą polską poetką wszech czasów. Nazywana poetką miłości, polską Safoną lub Safo słowiańską. W jej twórczości miłość ma wiele twarzy.
Jaka była ta poetka, dramatopisarka i malarka pochodząca ze słynnego rodu Kossaków? Jaką zachowali ją w pamięci najbliżsi, znajomi i przyjaciele? Jak zmieniła ją wojna i przymusowa emigracja? Kogo kochała, z kim się przyjaźniła? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w tomie wspomnień i listów "Lilka", zebranych i opracowanych przez Mariolę Pryzwan od lat zafascynowaną biografią i twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Poetka udręczona wojną, biedą, tęsknotą za bliskimi, a w końcu ciężką chorobą nowotworową zmarła w Manchesterze 9 lipca 1945 roku w wieku 54 lat.
"Lilka" – barwna opowieść o tej niebanalnej i utalentowanej kobiecie ukazuje się w 70. rocznicę jej śmierci.
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2015-09-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 256
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach rodziny, przyjaciół, znajomych. Autorka przedstawiła nie tylko pozytywne opinie o tej wspaniałej poetce, która była introwertyczką i miała trudny charakter, ale również negatywne. Jedna tylko osoba odważyła się skrytykować jej poezję, a mianowicie Zofia Kossak (stryjeczna siostra, autorka "Krzyżowców") uznając ją za infantylną i niegodną jej wielkich zdolności. Książka zawiera również listy pisane przez poetkę i wysyłane do niej.
Pozycja dosyć ciekawa, ale nie jakoś super wciągająca.
Marię Kownacką wspominają jej krewni, przyjaciele i znajomi. Dzięki ich zwierzeniom poznajemy dotychczas nieznane, prywatne życie autorki "Przygód Plastusia"...
Irena Jarocka była niezwykła. Nie tylko koncertowała u boku takich gwiazd jak Charles Aznavour, Mireille Mathieu, Michel Sardou, Enrico Macias czy Michael...
Przeczytane:2015-10-05, Ocena: 5, Przeczytałam,