Bestseller „New York Timesa”.
Najlepsza książka roku wg magazynów „Vogue” i „New Yorker”.
Ian McEwan powraca z nową, ambitną i urzekającą powieścią!
Epicka, a jednocześnie kameralna historia życia pewnego mężczyzny, rozpięta na kilka pokoleń i z historycznymi zawirowaniami w tle.
Poruszająca opowieść o miłości, stracie, ambicji i pewności siebie.
Kiedy świat wciąż dźwiga się po drugiej wojnie światowej, a Europę rozdziela żelazna kurtyna, życie jedenastoletniego Rolanda Bainesa wywraca się do góry nogami. Ponad trzy tysiące kilometrów od opiekuńczych ramion ukochanej matki, uwięziony w niezwykłej szkole z internatem, swoją bezbronnością przyciąga uwagę nauczycielki gry na pianinie, panny Miriam Cornell. Po tej niezwykłej relacji pozostaną mu blizny i wspomnienie miłości, które nigdy nie zblaknie.
Gdy znika żona dorosłego już Rolanda, zostawiając go samego z maleńkim synkiem, mężczyzna zmuszony jest skonfrontować się z pełną niepokoju rzeczywistością wokół siebie. Promieniowanie z Czarnobyla rozprzestrzenia się po całej Europie, a Roland, zagłębiając się w historię swojej rodziny, rozpoczyna żmudne poszukiwanie odpowiedzi, które zajmie mu całe życie.
Od kryzysu sueskiego po kryzys panamski, od upadku muru berlińskiego po pandemię koronawirusa i zmiany klimatyczne - fale historii unoszą Rolanda, ale częściej musi się z nimi zmagać. Dręczony wyrzutami z powodu niewykorzystanych możliwości i utraconych szans, za wszelką cenę szuka pocieszenia - w muzyce, literaturze, przyjaźniach, seksie, polityce, miłości tragicznie utraconej i w końcu miłości spełnionej. Jego podróż rodzi ważne pytania: Czy możemy przejąć pełną kontrolę nad biegiem naszego życia bez szkody dla innych? W jaki sposób wydarzenia globalne, na które nie mamy wpływu, kształtują nasze życie i nasze wspomnienia? A wreszcie: czego tak naprawdę mogą nas nauczyć traumy z przeszłości?
„Lekcje” są kroniką naszych czasów opowiedzianą przez pryzmat życia jednostki – wnikliwymi rozważaniami na temat natury historii i istoty człowieczeństwa. Opowieść epicka, uwodzicielska i głęboko ludzka.
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2023-05-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 576
LEKCJE TRAUM I EMOCJI
Ian McEwan. No uwielbiam tego gościa, od kiedy przeczytałem swoją pierwszą książkę jego autorstwa (genialne ,,Na plaży Chesil"). I kiedy tylko mogę, sięgam po kolejne powieści z jego nazwiskiem na okładce i, co tu dużo mówić, za każdym razem jestem tak samo usatysfakcjonowany. A ,,Lekcje" nie są wyjątkiem, bo ta solidnych rozmiarów powieść to bardzo nastrojowe, emocjonalne dzieło z wyższej półki. Coś, co zostaje w pamięci, sercu, umyśle... Taka to właśnie powieść.
Wojna się skończyła. Europa jest podzielona. A jedenastoletni Roland znajduje się w szkole z internatem, daleko od domu, od bliskich, od wszystkiego co zna. Bezbronny, zagubiony, przyciąga uwagę nauczycielki gry na pianinie i jego życie się zmienia...
Mijają lata, Roland jest już dorosły, kiedy dochodzi do dwóch tragedii. Jedna jest wielka, światowa - wybuch reaktora atomowego w Czarnobylu - druga mała, prywatna, ale nie mniej ważna - żona Rolanda znika, zostawiając go z dzieckiem i z pytaniami. Pytaniami, które poprowadzą go wgłęb rodzinnej historii i poszukiwań odpowiedzi, których może nigdy nie znaleźć...
https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2023/06/lekcje-ian-mcewan.html
Zapis jednego dnia z życia londyńskiego neurochirurga, prześladowanego niepokojem, iż świat po 11 września szykuje zamach na jego mały, bezpieczny światek...
Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, człowiek bez właściwości, lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej...
Przeczytane:2023-08-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ta książka jest moim pierwszym spotkaniem z prozą autora, spotkaniem bardzo udanym, po którym mam chęć poznać inne jego powieści. „Lekcje” mają w sobie wielowątkowość w wydaniu, które lubię. Zaglądają w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość bohatera, które nadają kształtu jego charakterowi, decyzjom, życiu. Intrygują wątkiem niewłaściwych relacji z nauczycielką gry na pianinie w dzieciństwie i tajemniczym zniknięciem jego żony, która zostawia męża i siedmiomiesięcznego syna. Jednak to w głównej mierze historia życia jednego bohatera z wszystkim, co ono mu przynosi w realiach, w jakich przyszło mu żyć.
Wraz z Rolandem Baines’em idziemy przez kolejne lata jego dzieciństwa, młodości, dorosłości, dojrzałości. Doświadczamy pierwszych erotycznych fantazji i trudów samotnego rodzicielstwa. Czujemy gorycz niespełnienia i zawiedzionych oczekiwań. Łatwo mu obwinić za swoje niepowodzenia dwie kobiety, które odcisnęły piętno na jego życiu. Ale też łatwo poddać się mu niczym liść na wietrze, najczęściej bezwolnie przyjmując to, co przyniesie.
Autor opowieść o losach bohatera splata z historią, tą lokalną i globalną, przywołując skutki wybuchu w Czarnobylu, wzniesienie muru berlińskiego, kryzys kubański, czy epidemię Covidu. Bo te realia mają niewątpliwie wpływ na jego poglądy polityczne, postrzeganie świata i samego siebie. Choć jego życie, podobnie jak nasze sprowadza się do poszukiwania odpowiedzi i próbie zrozumienia tego, kim jesteśmy, a składa się z lekcji, które nigdy się nie kończą. Lekcji miłości i samotności, erotycznych uniesień i odrzucenia, sukcesów i porażek. Czy to, co z nich wyniesiemy przygotuje nas na spokojne przyjęcie starości? Zaakceptowanie tego, czego zmienić się nie da? Wybaczenie sobie i innym? Pogodzenie się z wizją nieuniknionej śmierci?
Ta niespieszna, ale budząca olbrzymie emocje powieść stanowi ponad siedem dekad z życia zwykłego człowieka doświadczanego przez kryzysy osobiste, będącego częścią wielu wydarzeń kształtujących świat. Dużo w prozie autora elegancji, ale i oryginalności w braku chronologii wydarzeń, w które rzuca czytelnika. Teraźniejszość przetykana wspomnieniami buduje jednak prawdziwie realny obraz człowieka i jego emocji. Powieść niewątpliwie godna polecenia!