Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Jeśli na hasło SZKOŁA twojemu dziecku jeży się włos na głowie - albo udaje, że nic nie słyszy - nic straconego! W końcu każdy rodzic przynamniej raz (lub setki razy) usłyszał: ,,Nie chcę dziś iść do szkoły". Jak skutecznie pracować nad motywacją dziecka i rozbudzić w nim ciekawość? Pomoże ci w tym Caroline von St. Ange, która na konkretnych przykładach wyjaśnia, co działa, a co nie.

Dzięki tej książce dowiesz się, jak wspierać swoje dziecko, aby było mu w szkole po prostu łatwiej się uczyć i żyć. Koniec z blokadami i często powtarzanym ,,nie umiem". Praktyczne porady sprawią, że relacje dziecko-nauczyciel-rodzic pójdą jak z płatka, kiedy dowiesz się:

o jakim typem ucznia jest twoje dziecko,

o jakie narzędzia pomagają w budowaniu motywacji,

o co zrobić, kiedy dziecko ma trudności w nauce,

o czy należy chwalić dziecko czy to kontrproduktywne,

o jak budować wspierające relacje z dzieckiem i nauczycielami.

Ten poradnik powstał po to, aby wszystkim było łatwiej, a szkoła i nauka szły dzieciom jak z płatka. W końcu wszystko wydaje się trudne, zanim stanie się łatwe.

Caroline von St. Ange jest edukatorką oraz trenerką uczenia się. Opracowane przez nią skuteczne metody uczenia się sprawiły, że stała się autorytetem w swojej dziedzinie, a jej książki są bestsellerami. Laureatka nagrody Die Goldenen Blogger 2022 w kategorii Instagramerka Roku oraz Emotion Award 2022 w kategorii Społeczne Wartości.

Czy twoje dziecko ma trudności w nauce, a ty zastanawiasz się, jak mu pomóc? Sięgnij po książkę ,,Łatwiej" Caroline von St. Ange. Autorka, doświadczona doradczyni edukacyjna, pokazuje skuteczne strategie, które nie tylko wspierają rozwój dzieci, lecz także pomagają zwalczać prokrastynację i stres. To lektura, która zrewolucjonizuje podejście do nauczania zarówno w szkole, jak i w domu.

ANETA KORYCIŃSKA, Baba od Polskiego

Jakie są szanse na to, że w najbliższym czasie system edukacji zmieni się na tyle, aby w końcu w uczniach i uczennicach dostrzegł jednostki o różnych potrzebach, postawach i predyspozycjach? Obstawiam, że niewielkie. Dlatego właśnie my, rodzice, potrzebujemy tej książki. Po to, by mądrze wspierać nasze dzieci w codziennej edukacji - żeby z uczenia się czerpały przyjemność i widziały swoje postępy.

Kto wie, może natchnieni przemyśleniami po lekturze zechcemy się nimi podzielić z innymi rodzicami i nauczycielami? Może wtedy szanse na systemowe zmiany będą większe?

MAGDA BRUDNICKA

rodzic, autorka profilu mamabasiczyta

Informacje dodatkowe o Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2024-09-11
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788381354165
Liczba stron: 288

Tagi: Poradniki praktyczne Radzenie sobie z problemami osobistymi

więcej

Kup książkę Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka - opinie o książce

Avatar użytkownika - zainspirowanawku
zainspirowanawku
Przeczytane:2024-09-15,

Jak minął Waszym dzieciom pierwszy tydzień szkoły? U nas pierwsza klasa, więc wszystko nowe i powoli wszystkiego się uczymy. I właśnie w tym temacie mam dzisiaj fajną książkę Caroline Von St. Ange pod tytułem "Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka. Autorka książki jest doradczynią edukacyjną i przedstawia nam tutaj swoje przemyślenia na temat współczesnego systemu szkolnictwa oraz efektywnych metod nauczania. System edukacji jest przestarzały, od małego uczymy dzieci indywidualności a gdy ruszają do szkoły nagle muszą dostosować się do sztywnych reguł, co ich mocno ogranicza i powoduje bunt w chęci chodzenia do szkoły czy nauki. My rodzice z tej książki dowiemy się jakim typem ucznia jest nasze dziecko. Jeśli to poznamy to będziemy wiedzieć jak zmotywować nasze dzieci do nauki i jak wzmocnić ich mocne strony by rozbudować ciekawość a naukę przemienić w przyjemność a nie przykry obowiązek. Fajne jest to, że mamy tu na konkretnych przykładach wyjaśnione jak pracować nad motywacją dziecka. Bardzo wartościowy, ciekawy poradnik dla rodziców ale i dla nauczycieli. Bo przecież wszystkim nam zależy na dobru naszych dzieci. Polecam

Link do opinii
Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2024-09-17, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Czy warto wspierać dziecko w procesie edukacji? Doceniać poczynione postępy, czy zachęcać do podejmowania prób stawienia czoła trudnościom?
Myślę, że odpowiedź jest oczywista. By młody człowiek w szkolnych murach czuł się dobrze, musi znać swoją wartość. Cieszyć się małymi sukcesami i z pokorą przyjmować porażki. Nikt nie okaże wsparcia, nie doceni postępów bardziej, niż świadomy rodzic.
Jeżeli zatem zastanawiasz się, drogi rodzicu, jak wspierać dziecko, gdy pojawiają się szkolne trudności, w jaki sposób je motywować i rozbudzać w nim ciekawość, czym prędzej sięgnij po genialny poradnik autorstwa Caroline Von St. Ange "Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka".
Autorka podpowiada, jak zmienić często słyszane "ja tego nie umiem" w "jeszcze nie umiem", otworzyć dziecku oczy, by zrozumiało, że za sukcesem dziarsko, ramię w ramię idzie ciężka praca, porażka i wytrwałość, a odpowiednie nastawienie i poniesiony trud są niezbędne na drodze do zamierzonych celów.
Ponadto autorka podaje przykłady co robić, gdy dziecko jest niezmotywowane, jak radzić sobie w trudnych około szkolnych sytuacjach, jak wzmacniać w dziecku jego mocne strony, czy uwolnić pociechę od strachu przed popełnianymi błędami.
W książce nie zabrakło miejsca dla teorii prac domowych, egzaminów oraz ocen. Nie pominięto także ważnej kwestii dobrej współpracy na linii dziecko - nauczyciel - rodzic.
"Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka" to książka, która wskazuje nam, uczniom szkół lat 80, jak wiele w kwestii edukacji zmieniło się na przełomie lat. Uświadamia, że system edukacji wymaga zmian, bo zmienił się sposób wychowywania dzieci. Pokazuje, że nawet minimalne zmiany mogą przynieść wymierne korzyści.
Ciekawa to lektura. Może pełnić rolę żagla, który uratuje łódź w odmętach sztormu. Z pewnością zmieni myślenie niejednego rodzica i pomoże pokonać wiele trudności związanych z edukacją kolejnego pokolenia.
Było by wspaniale, gdyby trafiła do szerokiego grona pedagogów, którzy spędzają z naszymi dziećmi tak wiele czasu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2024-09-08, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka" to książka, która już od samego początku zachęciła mnie by ją przeczytać ,,od deski do deski". Dlaczego? Autorka na wstępie już pokazuje problem z jakim borykają się dzisiaj rodzice i nauczyciele. I uwierzcie mi. Czytałam wiele poradników tego typu, które miałam nadzieję, ze wyjaśnią mi gdzie tkwi problem, dlaczego w ogóle dzisiaj istnieje i jak sobie z nim poradzić. Do tej pory jak na razie trafiałam na psychologiczne rozważania, które ni jak się miały do rzeczywistości. I w końcu trafiłam na książkę, która w prosty i zrozumiały sposób dała mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

 

,,Łatwiej. Co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka" to poradnik, który powinien przeczytać każdy rodzic i nauczyciel, który codziennie słyszy ,,ale ja tego nie umiem". Dowiemy się z niej:

 

?        Jaką rolę odkrywa nastawienie i jak je zmienić?

 

?        Czy metoda kar i nagród ma sens,

 

?        Jak właściwie motywować dziecko,

 

?        Co zrobić, kiedy dziecko ma trudności w nauce,

 

?        Jak stworzyć dobre warunki do nauki w domu.

 

Książka posiada bardzo ciekawy układ, który sprawia, że łatwo się po niej ,,porusza". Można ją czytać od początku do końca, albo wybiórczo. Ja zachęcam jednak od początku, ponieważ od razu widzimy w czym tkwi problem.

 

Poradnik nie jest żadnym naukowym referatem. Napisany jest w taki sposób, że każdy rozumie o czym jest mowa. Posiada parę ciekawych ćwiczeń i wskazówek dla rodziców w jaki sposób dzieci zachęcić do nauki. Nie są one skomplikowane i nie wymagają wielkiego nakładu pracy.

 

Osobiście jestem bardzo zadowolona z tego poradnika. Od samego jego czytania robiło mi się przyjemnie i sama zostałam zmotywowana do tego by pomóc własnym dzieciom. Bardzo polecam!

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - monikajanowska
monikajanowska
Przeczytane:2024-09-07, Ocena: 5, Przeczytałam, poradnik, Współpraca barterowa,
Współpraca barterowa z Wydawnictwo Otwarte Czy wasze dzieci mają problemy w szkole? Ile razy słyszeliście od nich: "Nie chcę iść do szkoły", "Nie umiem", "To jest za trudne"? Jeśli nie wiecie jak zmotywować swoje dziecko i rozbudzić w nim zainteresowanie nauką ten poradnik wam w tym pomoże. Caroline Von St. Ange jest edukatorką oraz trenerka uczenia. W poradniku, który opracowała dzieli się z nami nie tylko wadami obecnego systemu oświaty, ale również sposobami, w jaki możemy to zmienić. Nie ukrywajmy, system szkolnictwa w Polsce nie jest idealny i już dawno powinien zostać zmieniony. Uczy się nas wykuwania na pamięć materiałów, które w większości do niczego nam się w życiu nie przydadzą. Brakuje w nim indywidualnego podejścia do ucznia i rozwijania jego zainteresowań. W czasach dominacji internetu wbijanie do głowy formułek i dat do zapamiętania mija się z celem, ponieważ potrzebne informacje możemy w każdej chwili sprawdzić. "Traktowanie dzieci z szacunkiem, dawanie im wyboru w kwestiach adekwatnych do wieku i możliwości, dostrzeganie ich granic - wszystko to uważam za dobre." "I właśnie te osoby w wieku sześciu czy siedmiu lat przychodzą do szkół. Do szkół, z których większość funkcjonuje tak samo jak przed dziesięcioleciami." Autorka bardzo dobrze pokazała nam dwie postawy nastawienia na rozwój oraz ich podejście do problemów i nauki. "Osoby z fixed mindset, mówią przykładowo: "Nie jestem w tym zbyt dobry/dobra." Takie przekonanie często mają przez całe życie i myślą, że ich umiejętności są stałe, zdefiniowane i niezmienne." Takie osoby boją się, że ktoś inny będzie od nich lepszy i odznaczają się lękiem przed porażką. "Ludzie o nastawieniu zwanym growth mindset mówią natomiast: "Lubię się uczyć różnych rzeczy", a stwierdzenie typu "nie dasz rady" traktują jak wyzwanie." Takie osoby potrafią oszacować swoje umiejętności, nie akceptują porażek, lecz pracują nad tym, by opanować dany materiał oraz są dumni z własnych osiągnięć i rzadziej się poddają. "Kto jednak chce rosnąć i naprawdę się rozwijać musi popełniać błędy." Prawdziwa nauka to tak naprawdę stawianie sobie wyzwań, to również niepowodzenia i podejmowanie kolejnych prób. Ten proces nie trwa godziny, dwóch, doby czy tygodnia. Co z tego, że nauczymy się na sprawdzian regułek, dat, jeśli za kilka dni nic nie będziemy z tego pamiętać. "Nasze mózgi przypominają mięśnie bardziej, niż nam się zdaje. Tak jak nasze mięśnie będą w zakwasach po treningu, kiedy rosną, tak samo bolesne są nieraz wyzwania, które przyczyniają się do wzrostu naszego mózgowia (...) Ten, kto cały czas pozostaje w strefie komfortu, nie przyczynia się do powstawania nowych trwałych połączeń w mózgu." Autorka uważa, że ogromnie ważne jest umożliwienie dzieciom doświadczenia sukcesu, szczególnie tym, które nie mogą podołać szkolnym wymogom. Pedagodzy są zobowiązani do różnicowania, czyli oferowania dzieciom zadań na różnym poziomie trudności. Niestety dobrze wiemy, że tak się nie dzieje i dziecko, które nie może nadążyć w nauce za resztą klasy bardzo często się zniechęca. Autorka przedstawia nam poszczególne modele nauki sensorycznej wraz z ich opisem i przykładami: * wzrokowiec, * słuchowiec, * czytelnik, * kinestetycy. Z poradnika dowiemy się: Czym jest motywacja? Co zrobić, jeśli dziecko jej nie ma? Czego unikać i w jaki sposób wspierać swoje pociechy w nauce? "Nauka, która motywuje i której dziecko doświadcza jako motywującej, ma korzystny wpływ na rozwój umysłowy i przede wszystkim daje dobre doświadczenia i wspomnienia." Z poradnika dowiemy się również jak zorganizować dziecku czas przeznaczony na naukę oraz w jaki sposób wyznaczać cele tak, aby nauka była bardziej przyjemna. "Istotne jest poznanie mocnych stron dziecka i późniejsza odpowiednia praca z nim. Tylko dzięki świadomości swoich mocnych stron dziecko jest w stanie wykrzesać z siebie siłę niezbędną do podejmowania wyzwań." Ten poradnik jest przeznaczony nie tylko dla rodziców, ale również dla nauczycieli. Jeszcze długa droga przed nami, by zmienić obowiązujący, przestarzały model szkolnictwa, jednak my sami możemy już teraz zacząć wspierać w nauce swoje dzieci. "Łatwiej" to książka, która nam w tym pomoże. Polecam.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy