Kultura szlachecka w Polsce. Rozkwit - upadek - relikty

Ocena: 4 (2 głosów)

Książka jest syntetycznym studium omawiającym swoiste cechy i miejsce kultury szlacheckiej w dorobku naszej kultury narodowej. Autor przedstawia jej rozkwit, zmierzch, przemiany w XIX w. oraz relikty tego, co zwykliśmy nazywać sarmatyzmem w różnych dziedzinach współczesnego życia. Ukazuje też na konkretnych przykładach (pozytywnych i negatywnych), jak głęboko w przeszłość narodu sięgają korzenie współczesności.

Profesor Janusz Tazbir (ur. 1927), członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się historią nowożytną Polski i Europy. Jego prace z zakresu dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce zajmują trwałe miejsce w historiografii. W swoim dorobku ma także liczne publikacje popularyzujące wiedzę historyczną. Jest jednym z najpoczytniejszych współczesnych historyków polskich.

* * *

Definicji pojęcia ,,kultura" ukuto już dwieście kilkanaście. Z każdym niemal rokiem przybywają nowe, równie dyskusyjne jak wszystkie poprzednie. Trudno byłoby zliczyć, ile czcigodnych zespołów, które miały przygotować syntezę dziejów kultury polskiej, rozpadło się na samym początku rozbite sporami, czym powinna być owa historia kultury. Wiedzeni więc zrozumiałą ostrożnością poprzestajemy w naszym zarysie na najbardziej ogólnym określeniu. Przez kulturę szlachecką będziemy rozumieć zarówno styl życia, jak i światopogląd szlachty (przede wszystkim średniej, czyli zamożnego ziemiaństwa). Styl życia znajdował swój wyraz w obyczajach, gustach artystycznych, sposobie wyposażania wnętrz. Światopogląd zaś uzewnętrzniał się m.in. we wzorcach etycznych i ideałach polityczno-ustrojowych oraz w związanej z nimi kulturze politycznej. Zaczął się kształtować już u schyłku średniowiecza. Wbrew twierdzeniom niektórych autorów sądzimy, że jeśli nawet początek szlacheckiego stylu życia czy gustów artystycznych nadal pozostaje sprawą dyskusyjną, to właśnie w XV wieku krystalizuje się odrębna ideologia tego stanu. Rozważania swe zaczniemy jednak od epoki, w której światopogląd szlachecki występuje w swej dojrzałej postaci, a więc od czasów renesansu.

Ze wstępu Autora

Informacje dodatkowe o Kultura szlachecka w Polsce. Rozkwit - upadek - relikty:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-09-03
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788363795184
Liczba stron: 216

więcej

Kup książkę Kultura szlachecka w Polsce. Rozkwit - upadek - relikty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kultura szlachecka w Polsce. Rozkwit - upadek - relikty - opinie o książce

Avatar użytkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-11-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Książka jak to polska duma i ksenofobia doprowadziły do upadku jednego z ciekawszych odłamów kultury polskiej. Historycznie - dobra. Autor - wiarygodny. Warta polecenia.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy