Rewolucyjny przewodnik dotyczący wytwarzania żywności. Uczy, jak odżywiać się zdrowo, bo w sposób w pełni świadomy, i jak jednocześnie zaoszczędzić pieniądze oraz ograniczyć produkcję śmieci. Autorka dzieli się z nami całym swoim doświadczeniem, pokazując, że można samemu wyprodukować każdy rodzaj żywności i że nie jest to wcale trudne. Dzięki jej wskazówkom bez problemu przygotujemy i podstawowe produkty, takie jak mąki, makarony, słodycze, sery, napoje, przetwory, lody, i te nietypowe, jak tofu, miso, tempeh czy seitan.
Korzystając z przepisów z niniejszej książki, z radością będziemy robić domowe pierożki, naturalne jogurty i pachnące pieczywo, zamiast kupować mrożonki, zupki w proszku czy batoniki. Odkryjemy też sposoby długiego przechowywania żywności bez stosowania jakichkolwiek dodatków. Dopełnieniem książki jest rozdział poświęcony zorganizowaniu ogródka warzywnego na balkonie, byśmy mogli w sposób ekologicznie zrównoważony samodzielnie hodować wszystko, co potrzebne do zdrowego odżywiania się.
Lisa Casali prowadzi blog ecocucina.org poświęcony żywności ekologicznej, jest autorką książek kulinarnych. Od wielu lat idealnie łączy świadomość ekologiczną z pasją do gotowania i znajomością zasad zdrowego odżywiania. Prowadzi programy telewizyjne dotyczące samodzielnego wytwarzania żywności oraz alternatywnego stylu życia (Rai 1, Rai 3). Jest konsultantką WWF do spraw kampanii na rzecz zrównoważonego odżywiania. Współpracuje z czasopismami i serwisami internetowymi. Niniejsza książka nawiązuje do reprezentowanej przez nią filozofii ograniczenia szkodliwego wpływu człowieka na środowisko poprzez wzrastającą samowystarczalność w kuchni oraz odżywianie się w sposób coraz bardziej świadomy i zdrowy.
Odbiorcy:
- wszyscy, którzy szukają naprawdę zdrowej żywności i chcą wcielać w życie idee ruchów ekologicznych
- osoby, którym choć raz przemknęło przez myśl, że może warto wrócić do źródeł i zacząć przygotowywać posiłki zupełnie samodzielnie, uwalniając się od gotowych produktów wytwarzanych przemysłowo.
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
- pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą odżywiać się w pełni świadomie i absolutnie zdrowo
– dzięki wskazówkom, których udziela niezwykle kompetentna autorka, przekonają się, że w nowoczesnej kuchni można przygotowywać potrawy zupełnie od podstaw i wcale nie jest to trudne
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2016-12-16
Kategoria: Kuchnia
ISBN:
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: Autoproduzione in cucina. Fai da te tutto quello che di solito acquisti per risparmiare e mangiare bene
Język oryginału: włoski
Tłumaczenie: Edyta Tkaczyk-Borówka
W książce "Kuchnia bez konserwantów" znajdziemy proste przepisy na podstawowe potrawy/produkty takie jak makarony, chleb czy nawet nabiał. Dla początkującego kucharza (takiego jak ja) jest to świetny poradnik jak zastąpić gotowe, przetworzone produkty tymi wykonanymi wlasnoręcznie w domowym zaciszu. W kolejnych rozdziałach autorka przedstawia nam przepisy na makarony, pieczywo, nabiał, gotowe półprodukty, domowe przetwory, sosy, mrożonki czy nawet napoje, lody i słodycze. W książce nie brakuje też podstawowych informacji z zakresu samodzielnego wytwarzania żywotności. Dowiemy się jakie są jej zalety, jakie produkty wytwarzać w domu, kiedy jest najlepsza pora roku na konkretne przetwory i w końcu jak wykorzystywać "odpady" żywnościowe. Serdecznie polecam lekturę książki zarówno początkującym jak i doświadczonym w kuchennych bitwach - myślę, że każdy z nas znajdzie w środku coś dla siebie. I uwierzcie, że domowy makaron smakuje nieziemsko i przywołuje najlepsze wspomnienia z dzieciństwa
Przeczytane:2020-07-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki XXI wieku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020, 12 książek 2020, 52 książki 2020,
Lubię, kiedy w kuchni spożywana żywność wykorzystywana jest do dalszego użytku dzięki wszelkiego rodzaju nowym przepisom z udziałem nowoczesnej technologii.
Dlatego sięgnęłam po tę kulinarną książkę, aby zaczerpnąć nieco więcej wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej autorstwa Pani Lisy Casali pt. ''Kuchnia bez konserwantów, czyli wytwarzanie żywności w domu''.
Autorka uświadamia nam, że przygotowując od podstaw żywność, korzystając również przy tym z użycia własnych wyprodukowanych warzyw czy owoców uzyskujemy wówczas gwarancję smacznej i zdrowej ekologicznej kuchni. Odkrywa nowe techniki na to, jak można tworzyć przepisy, by móc wyeliminować marnotrawienia żywności, z możliwością wyszukiwania surowców wykorzystywania metod na oszczędność użycia wody i energii. Zwraca również uwagę na urządzenia domowe i techniki konserwowania żywności.
W I rozdziale autorka rozwinęła tematykę dotyczącą sztuce wytwarzania żywności w domu. Omawia w nim przykładowe proste produkty, szukane w marketach, wybrane czynniki na wybór produktów dokonywanych w trakcie zakupów, dlaczego warto się zdecydować na samodzielne wytwarzanie żywności, dekalog wytwarzanie żywności w domu, kalendarz prac, jak ograniczyć odpady w kuchni, przepisy dodatkowe, przepisy uzupełniające, pozwalające na wykorzystywanie odpadów żywnościowych, jakie urządzenia są potrzebne do samodzielnego wytwarzania żywności, wskazany czas suszenia owoców i warzyw, sposoby przechowywania.
W II rozdziale została przedstawiona żywność wytwarzana w domu.
Ten rozdział mi się spodobał, gdyż mogłam poznać produkty podstawowe, bez których wiele nowych na nie przepisów nie miałoby ulepszonego smaku.
Przykład. Domowa kostka rosołowa w granulkach, gomasio — przyprawa azjatycka składająca się z ziaren sezamu, sól morska drobnoziarnista, suszone owoce i warzywa, ocet winny, aromatyzowana oliwa.
W pozostałej części tego rozdziału będziemy mogli przyglądnąć się, jak powstają mąki, produkty zagęszczające i żelujące, chleb i inne wypieki, śniadanie i podwieczorek, makaron, z torebki: wystarczy dodać wodę, nabiał tradycyjny i roślinny, dania nie gorsze od innych, słodkie weki, moje przetwory, sosy, mrożonki gotowe do użycia, do picia, lody, cukierki i czekoladki.
W III rozdziale książki znajdziemy informacje zawierające jak stworzyć i uprawiać mały ogród warzywny, a w tym: planowanie ogrodu warzywnego, łączenie upraw warzywnych, co jest potrzebne do przygotowania ogrodu warzywnego, jak wyprodukować samemu ziemię próchniczą oraz nawóz, co uprawiać, zioła i rośliny posiadające właściwości słodzące, zioła do zaparzania, rośliny przyprawowe.
Autorka tej książki kulinarnej Pani Lisa Casali wykazała się nie tylko ogromną pasją do gotowania, lecz posiada na bieżąco wiedzę, która pozwala jej na to, aby mogła z nią się dzielić ze swoimi czytelnikami.
Jedynie od nas samych zależy czy podejmiemy, świadome decyzje dotyczące zdrowego odżywiania się mając, na uwadze własne zdrowie wytwarzając produkty bez użycia konserwantów.
Elementem dodatkowym w tej oto książce jest: dobrana trafnie i czytelna czcionka, grafika, pięknie wykonane zdjęcia potraw oraz została dopasowana do całości prezentująca się twarda oprawa koloru pomarańczowego.
Polecam mieć tę książkę w swojej kulinarnej kolekcji.