Kto powiedział Ci, jak żyć?

O tym, co w nas siedzi i co by było, gdyby wylazło na zewnątrz.
Ludzkie traumy i lęki wiją w nas po cichu gniazda. Staramy się ich nie zauważać, a one kochają być niedostrzegalne, przynajmniej do momentu, kiedy nie stają się na tyle wielkie, by pożreć nas w całości. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne głównie dlatego, że dzieje się to w sferze niedostrzegalnej ludzkiej natury.
Co, jednak gdybyś spotkał się z nimi twarzą w twarz?

Greg jest facetem po trzydziestce, przeżył już trochę i nie bardzo ma ochotę na więcej. Wszystko zaczyna wyglądać dla niego jednakowo. Codzienny wyrzyg tej samej monotonii i wszechogarniająca szarość codzienności.
Niestety, gdy spotka tajemniczą kobietę w zatęchłym pubie, przekona się, ile jeszcze życie może mieć barw i jak ciemne mogą one być.

Informacje dodatkowe o Kto powiedział Ci, jak żyć?:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2024-05-29
Kategoria: Horror

Tagi: thriller kryminalny horror SF psychika Zdrowie psychiczne Horrory i literatura grozy kryminalny wątek

Kup książkę Kto powiedział Ci, jak żyć?

Kto powiedział Ci, jak żyć? - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnieszkamb
agnieszkamb
Przeczytane:2024-07-09, Ocena: 4, Chcę przeczytać,

Powieść „Kto powiedział ci, jak żyć?” jest debiutem Huberta Jaśtaka – aktora i pisarza. Przekazał czytelnikom horror z elementami urban fantasy. Ta mieszanka nie zwiastuje przyjemnej, lekkiej lektury. Należy się nastawić na mrok i atmosferę gęstą od emocji.

Autor zabiera nas w podróż do krainy podświadomości skrywającej powodujące lęki przykre przeżycia, które na zawsze zmieniają ludzką egzystencję.

Bohaterem jest Greg, mężczyzna po trzydziestce, w którym gaśnie iskra życia. Wkraczamy w jego jestestwo, balansując między jawą a snem, i tak poznajemy Dzieciaka.

To młody diler, który trafia za kratki. Tam dochodzi do bójki a następnie do morderstwa. Sytuacja nie wygląda dla niego dobrze. Udaje mu się uciec, ale to dopiero początek kłopotów.
Schodzi do podziemnych tuneli, w których żyją tzw. ludzkie odpady, istoty odarte z człowieczeństwa. Czeka go egzystencja w ciągłym napięciu. Nikomu nie może ufać, bo dla spotykanych tam osobników liczy się tylko narkotyk – syk. Co łączy tych dwóch bohaterów?

Greg w tej mentalnej podróży ma towarzystwo w postaci starca, Mirosa Stankrycza, który układa mu karty. Czy pomoże mu przebić się przez budowany latami mur i uporać się z tym, co niszczy Grega?

Język narracji jest kompilacją bogatego w wulgaryzmy ulicznego slangu i języka literackiego, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie bycia wewnątrz potoku myśli bohatera, towarzyszenia w poczynaniach, a momentami niemal fizycznego doświadczania tego, co dzieje się z postacią. Wszechogarniająca niemoc, strach, to tylko szczypta uczuć, które są jak sól na głębokiej ranie, a budzą w Dzieciaku zwierzęcy instynkt przetrwania.

Akcja, mimo że składają się na nią fragmenty z przeszłości i teraźniejszości życia Grega, jest dość dynamiczna. Suspens tylko podsyca ciekawość, by rzucić czytelnika w kolejny oniryczny kawałek. Wszystkie elementy łączą się logicznie w całość w psychodelicznym rytmie.

A teraz ciekawa rzecz. Autor każdy rozdział poprzedza fragmentem blogu użytkownika GRE.G, do którego dołączony jest kod QR z playlistą o takim samym tytule jak rozdział. Przyszli Czytelnicy, słuchajcie i czytajcie. Muzyka, uważam, została idealnie dopasowana. Świetnie podkreśla nastrój panujący w powieści. Przeżycia są niesamowite.

Niemal każdy z nas ma swoje demony. Jedni z nimi walczą, inni się zaprzyjaźniają, a jeszcze inni poddają się ich mocy, a one wykorzystują każdą okazję, by zniszczyć ich życie. Czy łatwo stanąć z nimi twarzą w twarz? Jaką mają twarz? Jaki obraz świata i zamieszkujących go ludzi wyłania się z kart powieści? Przekonajcie się sami. Bądźcie jednak przygotowani na niełatwą w odbiorze, pełną brutalnych scen książkę. Książkę zaskakującą, która wciągnie was w swą niepokojącą atmosferę. Książkę o podróży w najdalsze zakamarki duszy.

W głębi naszych serc kryją się cienie, które czekają, by wydostać się na światło dzienne.

"Kto powiedział Ci, jak żyć?" to niezwykłe dzieło, które zabiera nas w podróż po ludzkiej psychice, odkrywając mroczne zakamarki traumy i lęku. Autor w mistrzowski sposób pokazuje, jak niewidzialne siły zakorzeniają się w nas, czekając na moment, by przejąć kontrolę nad naszym życiem. Te ciche demony, które staramy się ignorować, mogą nagle stać się na tyle potężne, że pożrą nas w całości.

Co by się stało, gdybyśmy musieli zmierzyć się z nimi twarzą w twarz? Historia Grega, mężczyzny w średnim wieku, który stracił już chęć do życia, ukazuje, jak szarość codzienności może nagle nabrać nowych, mrocznych barw. Poznamy także drugą historię a w zasadzie perspektywę ze strony młodego dilera, który zostaje wplątany w morderstwo i musi zmierzyć się ze strasznym „syfem”

Jeśli lubicie tajemnicze historie, emocjonalne przeżycia i głębokie refleksje, ta powieść jest dla Was! Gorąco polecam przeczytać tę książkę i odkryć, co w nas siedzi i co by się stało, gdyby wylazło na zewnątrz.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski