Kto powiedział Ci, jak żyć?

Ocena: 4.5 (2 głosów)

O tym, co w nas siedzi i co by było, gdyby wylazło na zewnątrz.
Ludzkie traumy i lęki wiją w nas po cichu gniazda. Staramy się ich nie zauważać, a one kochają być niedostrzegalne, przynajmniej do momentu, kiedy nie stają się na tyle wielkie, by pożreć nas w całości. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne głównie dlatego, że dzieje się to w sferze niedostrzegalnej ludzkiej natury.
Co, jednak gdybyś spotkał się z nimi twarzą w twarz?

Greg jest facetem po trzydziestce, przeżył już trochę i nie bardzo ma ochotę na więcej. Wszystko zaczyna wyglądać dla niego jednakowo. Codzienny wyrzyg tej samej monotonii i wszechogarniająca szarość codzienności.
Niestety, gdy spotka tajemniczą kobietę w zatęchłym pubie, przekona się, ile jeszcze życie może mieć barw i jak ciemne mogą one być.

Informacje dodatkowe o Kto powiedział Ci, jak żyć?:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2024-05-29
Kategoria: Horror
ISBN: 9788367852418
Liczba stron: 316

Tagi: thriller kryminalny horror SF psychika Zdrowie psychiczne Horrory i literatura grozy kryminalny wątek

więcej

Kup książkę Kto powiedział Ci, jak żyć?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kto powiedział Ci, jak żyć? - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnieszkamb
agnieszkamb
Przeczytane:2024-07-09, Ocena: 4, Chcę przeczytać,

Powieść „Kto powiedział ci, jak żyć?” jest debiutem Huberta Jaśtaka – aktora i pisarza. Przekazał czytelnikom horror z elementami urban fantasy. Ta mieszanka nie zwiastuje przyjemnej, lekkiej lektury. Należy się nastawić na mrok i atmosferę gęstą od emocji.


Autor zabiera nas w podróż do krainy podświadomości skrywającej powodujące lęki przykre przeżycia, które na zawsze zmieniają ludzką egzystencję.


Bohaterem jest Greg, mężczyzna po trzydziestce, w którym gaśnie iskra życia. Wkraczamy w jego jestestwo, balansując między jawą a snem, i tak poznajemy Dzieciaka.

To młody diler, który trafia za kratki. Tam dochodzi do bójki a następnie do morderstwa. Sytuacja nie wygląda dla niego dobrze. Udaje mu się uciec, ale to dopiero początek kłopotów.
Schodzi do podziemnych tuneli, w których żyją tzw. ludzkie odpady, istoty odarte z człowieczeństwa. Czeka go egzystencja w ciągłym napięciu. Nikomu nie może ufać, bo dla spotykanych tam osobników liczy się tylko narkotyk – syk. Co łączy tych dwóch bohaterów?


Greg w tej mentalnej podróży ma towarzystwo w postaci starca, Mirosa Stankrycza, który układa mu karty. Czy pomoże mu przebić się przez budowany latami mur i uporać się z tym, co niszczy Grega?


Język narracji jest kompilacją bogatego w wulgaryzmy ulicznego slangu i języka literackiego, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie bycia wewnątrz potoku myśli bohatera, towarzyszenia w poczynaniach, a momentami niemal fizycznego doświadczania tego, co dzieje się z postacią. Wszechogarniająca niemoc, strach, to tylko szczypta uczuć, które są jak sól na głębokiej ranie, a budzą w Dzieciaku zwierzęcy instynkt przetrwania.


Akcja, mimo że składają się na nią fragmenty z przeszłości i teraźniejszości życia Grega, jest dość dynamiczna. Suspens tylko podsyca ciekawość, by rzucić czytelnika w kolejny oniryczny kawałek. Wszystkie elementy łączą się logicznie w całość w psychodelicznym rytmie.


A teraz ciekawa rzecz. Autor każdy rozdział poprzedza fragmentem blogu użytkownika GRE.G, do którego dołączony jest kod QR z playlistą o takim samym tytule jak rozdział. Przyszli Czytelnicy, słuchajcie i czytajcie. Muzyka, uważam, została idealnie dopasowana. Świetnie podkreśla nastrój panujący w powieści. Przeżycia są niesamowite.

Niemal każdy z nas ma swoje demony. Jedni z nimi walczą, inni się zaprzyjaźniają, a jeszcze inni poddają się ich mocy, a one wykorzystują każdą okazję, by zniszczyć ich życie. Czy łatwo stanąć z nimi twarzą w twarz? Jaką mają twarz? Jaki obraz świata i zamieszkujących go ludzi wyłania się z kart powieści? Przekonajcie się sami. Bądźcie jednak przygotowani na niełatwą w odbiorze, pełną brutalnych scen książkę. Książkę zaskakującą, która wciągnie was w swą niepokojącą atmosferę. Książkę o podróży w najdalsze zakamarki duszy.

Link do opinii

W głębi naszych serc kryją się cienie, które czekają, by wydostać się na światło dzienne.

"Kto powiedział Ci, jak żyć?" to niezwykłe dzieło, które zabiera nas w podróż po ludzkiej psychice, odkrywając mroczne zakamarki traumy i lęku. Autor w mistrzowski sposób pokazuje, jak niewidzialne siły zakorzeniają się w nas, czekając na moment, by przejąć kontrolę nad naszym życiem. Te ciche demony, które staramy się ignorować, mogą nagle stać się na tyle potężne, że pożrą nas w całości.

Co by się stało, gdybyśmy musieli zmierzyć się z nimi twarzą w twarz? Historia Grega, mężczyzny w średnim wieku, który stracił już chęć do życia, ukazuje, jak szarość codzienności może nagle nabrać nowych, mrocznych barw. Poznamy także drugą historię a w zasadzie perspektywę ze strony młodego dilera, który zostaje wplątany w morderstwo i musi zmierzyć się ze strasznym „syfem”

Jeśli lubicie tajemnicze historie, emocjonalne przeżycia i głębokie refleksje, ta powieść jest dla Was! Gorąco polecam przeczytać tę książkę i odkryć, co w nas siedzi i co by się stało, gdyby wylazło na zewnątrz.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy