Kształtowanie kapitału społecznego organizacji

W ciągu ostatnich dekad kapitał społeczny stał się jednym z ważniejszych pojęć w naukach społecznych. Uważany jest za czynnik, który w sprzyja rozwojowi społecznemu i gospodarczemu; jego jakością tłumaczy się więc sukcesy i porażki gospodarcze i społeczne, zdolności innowacyjne

i konkurencyjność.

Teoria kapitału społecznego rozwijała się przede wszystkim w odniesieniu do społeczeństwa

i społeczności lokalnych (ujęcie makroekonomiczne), stopniowo przechodząc na poziom organizacji (ujęcie mikroekonomiczne). Idea kapitału społecznego nabiera więc coraz większego znaczenia w naukach o zarządzaniu. Staje się kluczem do wyjaśnienia i rozwiązywania różnych problemów organizacyjnych wynikających z relacji między pracownikami.

Autorki skupiły się na problematyce kapitału społecznego wewnątrz organizacji przyjmując definicję, w której kapitał społeczny rozumiany jest jako całość sieci wartości społecznych i norm determinujących relacje międzyludzkie umożliwiające osiągniecie efektu współpracy. Fundamentem tej całości jest zaufanie.

Autorki podjęły próbę udzielenia odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

jak kształtowała się koncepcja i zakres pojęciowy kapitału społecznego, jakie funkcje pełni kapitał społeczny wewnątrz organizacji; skąd bierze się zainteresowanie nauk

o zarządzaniu tą problematyką,

czy są podstawy do tego, aby kapitałem społecznym można było zarządzać w organizacjach,

za pomocą jakich instrumentów można kształtować kapitał społeczny w organizacji.

Kapitał społeczny jest uznawany za siłę napędową wysoko rozwiniętych gospodarek. Zdaniem

J. Czapińskiego i T. Panka (Diagnoza Społeczna 2015) poziom kapitału społecznego w Polsce jest niski, co może uniemożliwiać dalszy wzrost gospodarczy. Książka wpisuje się w nurt dyskusji o sposobach zwiększania kapitału społecznego; przybliża wagę tego problemu oraz przedstawia instrumenty które mogą przyczynić się do wzrostu jakości kapitału społecznego.

Informacje dodatkowe o Kształtowanie kapitału społecznego organizacji:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2018-02-22
Kategoria: Zarządzanie i marketing
ISBN: 9788301197704

Kup książkę Kształtowanie kapitału społecznego organizacji

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski