Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-03-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: The Book of Mirrors
Tłumaczenie: Mateusz Borowski
" [...], nasza pamięć w niczym nie przypomina kamery wideo, niestrudzenie rejestrującej to, co znajdzie się przed obiektywem. To raczej scenarzysta i reżyser w jednym, z migawek kręcący swój własny film"
Czytając tę książkę, miałam wrażenie, że oglądam zmagania trzech osób przy układaniu jednego wieloelementowego obrazka z puzzli. Niby wiadomo, o co chodzi, o rozwiązanie zagadki pewnego zabójstwa, jednak każde nowe działanie, każdego z tych trzech panów, Petera Katza, Johna Kellera i Roya Freemana, przynosi więcej pytań niż odpowiedzi. Niby jakieś tam puzzle dokładają do wspólnego obrazka, jednak to, co się wyłania z ich działań, zupełnie nie przypomina tego co na puzzlowym pudełku. Każdy z nich ma swoje powody grzebania przy tej sprawie, jednak cel mają wspólny, dowiedzieć się kto zamordował Josepha Wiedera, sławnego, charyzmatycznego profesora, który właśnie miał wydać swoją najnowszą książkę z dziedziny psychologii. Profesor został zamordowany 25 lat wcześniej, od czasu, jaki zastajemy na bieżąco w książce, więc większość jakichkolwiek "zeznań" opierać się może li tylko na wspomnieniach i pamięci pytanych, jednak czy im można ufać?
Każdy z pytanych pamięta tamte wydarzenia inaczej, a co najgorsze, wszyscy układają ten sam obrazek, a jakby każdy z nich układał swój odrębny, zupełnie niepasujący do całości. Oczywiście w końcu obrazek udaje się ułożyć, wszystkie puzzle znajdują właściwe im miejsce, jednak odniosłam wrażenie, że nie tylko o to w tej całej sprawie chodziło, nie tylko o to, by w końcu znaleźć winnego tego morderstwa. Chodziło też o to, by pokazać, jak działa ludzka pamięć i możliwość odtworzenia wspomnień z jakiegoś zdarzenia. Postacie głównych "układaczy", są bardzo wyraziste i każdy z nich wspaniale "główkuje", jednak czy mogą wierzyć swoim własnym osądom tego co usłyszeli, zwłaszcza kiedy zeznania zdają się nie tylko nie pokrywać, a wręcz rozmijać.
Ciekawa to książka, prowokująca do tego, by się zastanowić, czy nasze wspomnienia są na pewno nasze ? Ja przeczytałam tę opowieść z wielkim zainteresowaniem.
Zaskakująca opowieść ukazująca psychologię ludzkiego umysłu. Okazuje się, że tak naprawdę każdy ma urojenia, które pogłębiają się z biegiem czasu. Wraz z ulotnością chwil ucieka nam również prawda, która często poprzez różne wydarzenia kształtują się w obraz odbity w lustrze.
Uwielbiam takie niepozornie zapowiadające się opowieści, które potrafią zachwycić.
Przeczytane:2017-04-27, Ocena: 5, Przeczytałam,