Księga Dharmy

Ocena: 0 (0 głosów)

Do tej pory ta wiedza była zarezerwowana dla królów i książąt. Jak podejmować decyzje które mają być dobre i korzystne w zarządzaniu królestwem, poddanymi czy własnym życiem? Czy instrukcje przekazywane setki czy tysiące lat temu maja nadal swoje zastosowanie we współczesnym świecie? Simon Haas twierdzi że tak i w przystępnej formie prezentuje nauki dharmy które mogą być zastosowane wszędzie i przez każdego ponieważ jest to ponadczasowa i uniwersalna wiedza.

Księga Dharmy poświęcona jest sztuce dokonywania właściwych wyborów, jest o tym, jak żyć umiejętnie, zamiast chaotycznie, na chybił trafił.

Simon Haas urodził się w 1975 roku i od niemal trzydziestu lat stara się zgłębiać pradawne mądrości. Jeszcze jako chłopiec zainteresował się sanskryckimi tekstami starożytnych Indii. Później wiele lat spędził na subkontynencie indyjskim. Mieszkał w tamtejszych świątyniach i klasztorach. Przez szesnaście lat pobierał nauki u mistrza duchowego reprezentującego nieprzerwaną od tysięcy lat sukcesję nauczycieli tradycji bhakti.
Haas z wyróżnieniem ukończył Uniwersytet Cambridge. Obecnie zajmuje się popularyzacją nauk starożytnych Indii i filozofii jogi – prowadzi na ich temat wykłady, seminaria i warsztaty.

Informacje dodatkowe o Księga Dharmy:

Wydawnictwo: Manendra
Data wydania: 2018-05-17
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: b.d
Liczba stron: 180
Tytuł oryginału: The Book of Dharma. Making Enlightened Choices

więcej

Kup książkę Księga Dharmy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Księga Dharmy - opinie o książce

"Obecnie większość z nas tkwi w plątaninie nawykowych myśli i zachowań, które prowadzą do frustracji i cierpienia. Przyjęliśmy je bez zastanowienia".


"Dharma" to we współczesnym rozumieniu pewien zbiór praw, zasad i zachowań zgodnych z etyką wiary. W klasycznych pismach braminizmu normy te stanowiły tajemną wiedzę, która dostępna była tylko dla garstki wtajemniczonych. Na szczęście obecnie, dzięki takim książkom jak ta, każdy z nas może poznać sztukę dokonywania właściwych wyborów.

 

Simon Haas to urodzony 1975 r. absolwent Uniwersytetu Cambridge ukończonego z wyróżnieniem. Autor od niemal trzydziestu lat zgłębia pradawne mądrości. Spędził wiele lat na subkontynencie indyjskim, gdzie mieszkał w świątyniach i klasztorach. Przez szesnaście lat pobierał nauki u mistrza duchownego. Obecnie stara się popularyzować naukę i filozofię jogi poprzez wykłady, seminaria i warsztaty, jakie prowadzi.

 

"Księga Dharmy" to publikacja składająca się z trzech, głównych części, w której autor przybliża cztery zasady dharmy. Prawa ukazujące przyczynę i skutek, czyli prawdę, czystość, niestosowanie przemocy oraz dyscyplinę. Simon Haas wszystkie te zasady odnosi wprost do życia codziennego.

Wielu z nas w dzisiejszych czasach żyje zbyt szybko i zbyt intensywnie, nie zastanawiając się nad wieloma aspektami naszej egzystencji. I jak pokazuje Simon Haas, brak świadomego podejmowania określonych decyzji rzutuje na wszystko, co dalej dzieje się w życiu. Bo dharma to także sztuka dokonywania trafionych wyborów, które podnoszą jakość naszego życia – nie tę materialną, ale tę duchową. A ponieważ wierzę w prawo karmiczne i wierzę także, że określone działania wywołują dany skutek, wywody autora zgłębiałam z wielkim zaciekawieniem.

 

Zgadzam się ze stwierdzeniem autora, że nauki ukazane w tej publikacji są tylko pewnego rodzaju mapą, którą każdy z nas musi sam odczytać. Zgadzam się także z tym, że nasze życie jest efektem podejmowanych przez nas wyborów – to nie podlega dyskusji. Jest w tej książce wiele myśli, z którymi się w pełni utożsamiam, dlatego z wielką uwagą analizowałam słowa autora.


Ważne jest niewątpliwie to, że Simon Haas uzasadnia swoje stwierdzenia ukazując własne doświadczenia i przeżycia, a to chyba najbardziej przystępna forma przekazywania takiej wiedzy. Wszystkie cztery zasady dharmy są trudne, ale chyba najtrudniejszą do zastosowania w życiu codziennym jest niestosowanie przemocy. Mowa tutaj nie tylko o tej fizycznej przemocy, ale przede wszystkim duchowej okazywanej poprzez złe myśli, ocenianie i wartościowanie. Bardzo ważnym aspektem jest także niestosowanie przemocy wobec samego siebie. Mam głębokie poczucie, że jednorazowe przeczytanie "Księgi Dharmy" jest niewystarczające, dlatego jestem przekonana, że za jakiś czas zajrzę po raz drugi do tej książki i odnajdę w niej kolejne, frapujące mnie myśli.

 

Nie jest łatwo pisać dla współczesnego czytelnika o mądrościach Wschodu, nie popadając w zbytni elitaryzm polegający na tym, że przeciętny czytelnik zniechęci się po zgłębieniu kilku stron danej publikacji. Simon Haas jednak nie należy do tego typu autorów i zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli chce popularyzować filozofię staroindyjską, musi pisać przystępnie, prosto i bez nadmiernego wgłębiania się w same teoretyczne aspekty. I taka właśnie jest ta publikacja – skierowana do zwykłego odbiorcy pragnącego poznać coś więcej niż tylko praktykę jogi. Nie musicie być mędrcami Wschodu, by zrozumieć podstawowe zasady działania dharmy w naszym życiu. To bezcenna wiedza, którą warto posiąść.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy