Krótkie pożegnanie

Ocena: 5 (3 głosów)

NAWET NAJDŁUŻEJ SKRYWANE TAJEMNICE MUSZĄ KIEDYŚ WYJŚĆ NA JAW

Nazywam się Błażej Janczar. Po ojcu pozostała mi kolekcja winyli, po dawnej pracy - koszmary senne, a po siostrze - zagadka jej śmierci.

Nigdy nie wierzyłem w to, że jeden dzień, godzina, czy nawet sekunda mogą wywrócić całe życie do góry nogami. A jednak - stało się. Dokładnie dziewięć lat temu, dwudziestego czerwca, zabiłem człowieka.

Jest 2023 rok. Trwa wojna, Iga Świątek wygrywa kolejny turniej, partie polityczne prężą muskuły przed wyborami. A ja w dniu krwawego jubileuszu otrzymuję propozycję nie do odrzucenia.

To los daje mi jedyną szansę, abym pomścił zamordowaną siostrę.

Informacje dodatkowe o Krótkie pożegnanie:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-04-24
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324067749
Liczba stron: 320

Tagi: Thrillery i suspens

więcej

Kup książkę Krótkie pożegnanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Krótkie pożegnanie - opinie o książce

Dobre to było. Nie czytałam wcześniej kryminałów Czubaja, teraz naprawię ten błąd. Ciekawa zagadka, intrygujący główny bohater, za mało krwawych opisów i za dużo polityki, ale to nie wszystkim musi przeszkadzać. Mnie w sumie przeszkadzało tylko trochę ;)
Szybko przyzwyczaiłam się do stylu Autora, polubiłam Błażeja - właściciela sklepu z winylami i miałam nadzieję, że uda mu się rozwiązać zagadkę śmierci siostry.
Polecam lubiącym kryminały mniej krwiste, bez opisów wypływających flaków i odcinanych kończyn.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-04-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Krótkie pożegnanie” autorstwa Mariusza Czubaja to literacka podróż pełna tajemnic, emocji i refleksji. 

 
Autor przenikliwie opisuje historię Błażeja Janczara, którego życie wywróciło się do góry nogami w jednym z przełomowych momentów. Wnikliwie kreśli on obraz współczesnej Polski, gdzie wojna toczy się równolegle z triumfami sportowymi i politycznymi rozgrywkami. Jest rok 2023, a Błażej, w dniu dziewiątej rocznicy tragicznego wydarzenia, otrzymuje propozycję, której nie może i nie chce odrzucić. Wierzy, że to los daje mu jedyną szansę na pomstę zamordowanej siostry. W tle brzmi jazzowa nuta nostalgii, a kontrabas wspomnień wybrzmiewa w jego duszy.

 
Czubaj mistrzowsko łączy elementy kryminału, ducha Raymonda Chandlera i jazzowej atmosfery. Jego styl pisania jest hipnotyzujący, a opowieść, którą kreśli nie da się zamknąć w ramach jednego gatunku. Akcja pędzi naprzód, napięcie gęstnieje jak dym w jazzowym klubie, a my zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń.

 
Warszawska Praga, melancholia, tęsknota, chęć zemsty i senne koszmary to tylko niektóre elementy jazzowej improwizacji, którą gra nam Autor. Historię Błażeja odczuwa się całym sobą. Razem z nim poszukujemy prawdy o śmierci jego siostry oraz dajemy się ponieść rozmyślaniom na tematy egzystencjalne. To opowieść, którą się przeżywa, a słowa płyną jak rzeka, pozostawiając nam pole do refleksji.

 


Nie jest to książka dla każdego, gdyż nie jest to typowa historia o zbrodni i zemście. Jest o ludzkich emocjach, ulotności czasu i walce z demonami przeszłości, która ukazuje prawdę o otaczającym nas świecie oraz tę trudną, często ukrywaną o nas samych. Mnie osobiście urzekła swoją subtelnością, głębią, melancholią i jazzem.

 
„Krótkie pożegnanie” to historia, która pozostawia w sercu wzruszenie, a w myślach refleksję nad sensem życia. To nie tylko kryminał, to literatura, która zostaje w duszy czytelnika, i gra w niej długo po zakończeniu, jak ulubiony utwór 🎺.

 
Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @znakcrime @wydawnictwoznakpl (współpraca reklamowa) 🩷.

Link do opinii
Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2024-05-05,

jazzowa nuta nostalgii 

wybrzmiewa kontrabasem wspomnień

w dłoni Raymond Chandler 

swoisty klimat roztacza

tęsknota

pogoń za prawdą

po trosze zemsta

po trosze demonów pokonanie

pogodzenie przeszłości 

konfrontacja z teraźniejszością 

 

byle dziś nie zasnąć 

nie bać się snów 

nie pamiętać 

szeptem wypowiedzianych słów 

„ jeszcze się spotkamy ”

zbrodnia i przemijanie 

zemsta i przygasanie 

i tylko wierny pies towarzyszem 

i tylko tęsknota za sobą 

za życiem 

została na duszy dnie 

 

„ Krótkie pożegnanie ” to kryminał natchniony duchem chandlerowskim, jazzową nutą wspomnień oraz pasjonującą podróżą ku prawdzie. Spokojnym i hipnotyzującym językiem kreśli autor opowieść, której nie da się zaszufladkować w jakiekolwiek ramy. Bo to nie tylko kryminał. To ubrana w szatę felietonu, okraszona ironią i obserwacją życia lektura. Wartka akcja, napięcie i mocne wrażenia to składowe, których nie sposób tutaj uświadczyć. A jednak sposób opowiedzenia tej historii zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jest oryginalny i niezwykle pasjonujący. Wyróżnia się niebywale na tle innych kryminałów. 

 

Czułam tę historię. Duszą swoją. I emocjami. Melancholią, Warszawską Pragą i zadumą. Czułam ją wzruszeniem, tęsknotą i wspomnieniami. 

 

„ Krótkie pożegnanie ” porównać można do powieści drogi. Bohater odbywa swoją podróż ku poznaniu prawdy o śmierci siostry, podróż ku mordercy. Wnikliwie, acz nienachalnie roztacza wokół swoje przemyślenia egzystencjalne, zostawiając czytelnikowi pole do własnych refleksji. Tę opowieść się doświadcza, chłonie myśli bohatera i wraz z nim płynie po tych słowem pisanym zapisanych kartach. Szuka się odpowiedzi na nurtujące duszę pytania i chłonie otaczającą rzeczywistość. Nie każdy się w tym stylu odnajdzie. Jest specyficzny. Jednak dla mnie wyjątkowy i subtelny, dlatego polecam. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - yadzia
yadzia
Przeczytane:2024-09-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

Ciekawy bohater, ciekawa fabuła - takie kryminały lubię. Polecam

Link do opinii
Inne książki autora
Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne
Mariusz Czubaj0
Okładka ksiązki - Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne

Najlepsza książka o literaturze kryminalnej na polskim rynku! Etnolog w Mieście Grzechu to wyjątkowa i pasjonująca opowieść o literaturze kryminalnej...

21:37
Mariusz Czubaj0
Okładka ksiązki - 21:37

21:37 rozpoczyna cykl powieści kryminalnych Mariusza Czubaja Polski psychopata z komisarzem Rudolfem Heinzem w roli głównej. Rudi zbliża się do pięćdziesiątki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy