Barwne dzieje wschodnich rubieży, okoliczności ich utraty i narodzin narodowej legendy.
Autorzy książki, wśród których znajdują się historycy i dziennikarze POLITYKI ukazują panoramę świata kresowego: piękno przyrody, stosunki narodowościowe, życie codziennie w dworach i pałacach ziemiańskich, w środowisku osadników wojskowych, a także w kresowych metropoliach, jakimi były Lwów, Wilno i Mińsk. Poruszają także trudne tematy deportacji i przesiedleń w trakcie i po II wojnie światowej.
Książka opowiada także w jaki sposób mitologizujemy Kresy i jak spuścizna kresowa odcisnęła się w literaturze, malarstwie i filmie.
„Odchodzi ostatnie pokolenie ludzi, którzy mogą osobiście pamiętać świat Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej; dla pozostałych to już składnik narodowego imaginarium . To zbiorowe wyobrażenie zasilają, ale i z niego czerpią, liczne wystawy, publikacje, filmy, strony internetowe, festiwale, obchody, rekonstrukcje historyczne, pomniki, tablice. Z tamtego świata przybywają nowi patroni ulic, mostów i szkół, tam niektóre nurty szukają kostiumu politycznego. Narracje historyków, publicystów i literatów mają różne tonacje: od wyobrażenia Kresów jako idyllicznej Arkadii po przedstawianie ich jako terenu polskiej kolonizacji.” (ze Wstępu)
Wydawnictwo: Polityka
Data wydania: 2016-04-27
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 180
Czy wiesz, że rekiny mają siedem zmysłów? Dlaczego piranie są pożyteczne, pomimo że się ich tak boimy? Dlaczego kolcobrzuch się nadyma? Czy to prawda,...
Learning at home with Rabbit, Pooh and friends is both fun and educational. Designed to give children a head start in learning, these carefully planned...
Chcę przeczytać,