Korczak. Próba biografii

Ocena: 5 (4 głosów)
W oparciu o plan autobiografii Korczaka pozostawiony w Pamiętniku Joanna Olczak-Ronikier odtwarza historię życia Doktora, wplatając ją w opowieść o losach i wyborach polskich Żydów. Poznajemy bohatera jako chłopca szukającego swojej drogi, młodego lekarza o społecznych zainteresowaniach, pedagoga głoszącego nowatorskie teorie, pisarza, wieloletniego kierownika Domu Sierot dla dzieci żydowskich, współpracownika Naszego Domu - internatu dla dzieci polskich. Dowiadujemy się, że w młodości pisywał egzaltowane poematy, odrzucane przez wszystkie redakcje. Że założył pierwsze na świecie pismo dla dzieci, redagowane przez dzieci. Że choć zdeklarowany pacyfista, brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej i w I wojnie światowej. Że choć wydawał się racjonalistą i sceptykiem, był człowiekiem głęboko religijnym, a równocześnie interesował się teozofią i należał do loży masońskiej. Nie popierał żadnej partii politycznej. Nie opowiadał się po stronie żadnej ideologii. Przez całe życie towarzyszyła mu wiara, że można być równocześnie Żydem i Polakiem. Tuż przed śmiercią zanotował: „Nikomu nie życzę źle. Nie umiem. Nie wiem jak się to robi".

Informacje dodatkowe o Korczak. Próba biografii:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-06-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7414-077-5
Liczba stron: 480

więcej

Kup książkę Korczak. Próba biografii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Korczak. Próba biografii - opinie o książce

Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2016-09-07, Ocena: 6, Przeczytałam, wyzwanie 12 książek 2016,
Biografia zupełnie inna niż wszystkie. Autorce, której rodzina znała Jana Korczaka, bardzo zależało na tym by spojrzeć na Janusza Korczaka jak na pedagoga, lekarza, człowieka gdyż jak twierdzi pedagog nie chciałby by pamiętano tylko jego męczeńską śmierć. Lektura nie tylko dla pedagogów, obrazująca czasy w którym przyszło żyć bohaterowi książki. Autorka dużo uwagi poświęca kwestii żydowskiej, wyjaśniając współczesnemu czytelnikowi jakie były nastroje w ówczesnej Warszawie. Jednak moim zdaniem, największym atutem tego utworu to oddanie poglądu Korczaka że nie powinno być małych Żydów i małych Polaków, powinny być dzieci, które niezależnie od narodowości, jeśli da się im szansę, są takie same.
Link do opinii

Zawsze chciałam więcej wiedzieć o słynnym doktorze Korczaku. Biografia ta w sposób szczegółowy opisuje jego życie, zaczynając od dzieciństwa a kończąc na słynnym marszu do bydlęcych wagonów. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2013-07-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - iwaka
iwaka
Przeczytane:2012-12-14, Przeczytałam, Mam, Przeczytane,
Inne książki autora
Piotr
Joanna Olczak-Ronikier0
Okładka ksiązki - Piotr

Pierwsza biografia Piotra Skrzyneckiego, twórcy kabaretu Piwnica pod Baranami, oparta na wywiadach radiowych, listach, nie publikowanych dotąd dokumentach...

Piwnica pod Baranami, czyli koncert ambitnych samouków
Joanna Olczak-Ronikier0
Okładka ksiązki - Piwnica pod Baranami, czyli koncert ambitnych samouków

Napisana i zredagowana z humorem i nostalgią, bogato ilustrowana zdjęciami i dokumentami, historia trzydziestu ośmiu lat krakowskiego kabaretu Piwnicy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy