Kolumbowie. Rocznik 20

Ocena: 3.75 (4 głosów)
KOLUMBOWIE. ROCZNIK 20 to pierwsza powojenna książka opowiadająca o młodych akowcach i ich codziennym życiu, ale także o tym, jak szli na śmierć podczas Powstania Warszawskiego. O dwudziestolatkach zmuszonych do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. I angażujących się nierówną walkę z Niemcami - początkowo spontanicznie, później w sposób zorganizowany. Ta kultowa powieść dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych koło roku 1920, do którego należeli m.in. Zbigniew Herbert, Krzysztof Kamil Baczyński, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz.

Akcja książki obejmuje sześć ważnych i ciężkich lat w historii Polski lata: od 1942 do 1948 roku i koncentruje się kolejno na niemieckiej okupacja i dywersji (część I: Śmierć po raz pierwszy), powstaniu warszawskim (część II: Śmierć po raz drugi) oraz powojennej rzeczywistości w Polsce i na emigracji (część III: Życie).

Bratny nie ograniczył się tylko do ukazania bohaterów w trakcie działań konspiracyjnych. W niezwykle sugestywny sposób opisał dramaty Jerzego, Kolumba, Zygmunta, Basi i Niteczki, opowiedział o ich miłościach skażonych cieniem wszechobecnej śmierci, o zwątpieniu i poświęceniu, o małych radościach – jakby na przekór okrutnej wojennej rzeczywistości. Kolumbowie kochali życie – pod tym względem nie różnili się od współczesnej młodzieży. Choćby to przesądza o ponadczasowości tej prozy.

Informacje dodatkowe o Kolumbowie. Rocznik 20:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2016-07-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-7179-221-2
Liczba stron: 656

więcej

Kup książkę Kolumbowie. Rocznik 20

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kolumbowie. Rocznik 20 - opinie o książce

Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wspaniała książka o życiu, miłości, problemach oraz o oddaniu ojczyźnie młodych ludzi żyjących w okresie wojennym. Pokazuje jak niekiedy dramatyczne decyzje przyszło podejmować młodzieży nie różniącej się przecież niczym od tej, żyjącej w XXIw. Jak straszne doświadczenia, mordowanie i torturowanie bliski bliskich i konieczność przedwczesnego wejścia w dorosłość ukształtowały życie tych nastolatków. Świetnie napisana książka, jest odzwierciedleniem tego, co przeżywali ludzie w tym okrutnym czasie. Tak jak oni nie wiedzieli, co się stało z ich bliskimi, tak czytelnik nie wie, co spotkało niektórych bohaterów. Po prostu ślad po nich ginie. Książka warta polecenia
Link do opinii
Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Jezeli brac pod uwage wylacznie opist realiow czasu okupacji i Powstania Warszawskiego,to ocena bylaby wyzsza.Calosc psuje trzecia-powojenna-czesc ksiazki,ale trzeba pamietac o realiach okresu,w ktorym zostala napisana i wydana.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Anna_Valerious
Anna_Valerious
Przeczytane:2015-10-04, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2003-06-06, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wśród nocnej ciszy
Roman Bratny0
Okładka ksiązki - Wśród nocnej ciszy

To wszystko zaczęło się w Polsce. W latach siedemdziesiątych. Była taka "pasterka", było trzydziestu milczących, zaprzysiężonych świadków zbrodni. Autentyczne...

Rok 199?, czyli dziura w płocie
Roman Bratny0
Okładka ksiązki - Rok 199?, czyli dziura w płocie

Historia buntu w Stoczni Gdańskiej widziana oczami rewizora....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy