Koło wojny

Ocena: 5 (1 głosów)

brak opisu, tomik poezji

Jaryna Czornohuz (ur. 1995) - ukraińska poetka i tłumaczka z języka angielskiego. Urodziła się w Kijowie. Ukończyła Wydział Humanistyczny Akademii Kujawsko-Mohylańskiej. W 2019 roku została wolontariuszką Ochotniczego Batalionu Medycznego Hospitaljery, w latach 2020-2023 była sanitariuszką wojskową i wywiadowczynią 140. Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego Morskiej Piechoty, obecnie nadal służy w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Inicjatorka trzymiesięcznego protestu "Wiosna na granicie" (2020). Odznaczona medalem "Za uratowanie życia". Autorka książek poetyckich: "Jak się wygina koło wojny" (2020) i [dasein: obrona obecności} (2023). W Polsce jej wiersze były publikowane w Czasie literatury i Babińcu Literackim (tłum. Aneta Kamińska). W 2023 roku wyszła też jej dwujęzyczna książka "Owoce wojny" w przekładzie Bohdana Zadury.

Informacje dodatkowe o Koło wojny:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2024-03-11
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788361381358
Liczba stron: 128
Tytuł oryginału: -
Język oryginału: ukraiński
Tłumaczenie: Aneta Kamińska

więcej

Kup książkę Koło wojny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Koło wojny - opinie o książce

"Dzisiejszy język wojny to język, który odrzucił to, co zbędne, zdarł z siebie wszystkie warstwy i zachował esencję. To język pamięci, bo zawiera w sobie wszystko to, o co walczyły poprzednie pokolenia. To również język świadectwa, bo autorzy takich tekstów rejestrują zbrodnie wojenne dziś, aby możliwe było wymierzenie sprawiedliwości jutro. Wybierają bolesną pamięć zamiast kojącego zapomnienia". Tak kończy się tekst Bohdany Romantsovej Dom z muszelkami, który ukazał się na łamach "Dwutygodnika" (wydanie 386, 05/2024) w przekładzie Katarzyny Fiszer. Trudno mi sobie wyobrazić lepszy komentarz do tomu poetyckiego ukraińskiej poetki, Jaryny Czornohuz.

 

Kole wojny kryją się pamięć oraz świadectwo, przedstawione z punktu widzenia osoby, która walczy, ratuje, jest na froncie; to osoba, która nosi w sobie ból i gniew, która straciła ludzi bliskich; to osoba żyjąca w innym świecie - zniszczonym, postawionym na głowie i groźnym. Wokół śmierci i gruzów, na zgliszczach walącego się starego świata nie przestaje tworzyć, opowiadać, mówić o swoich doświadczeniach.

 

 

 

Poezja Czornohuz, jak i innych ukraińskich osób piszących, jest przejmująca, rozdzierająca i nie pozwala na obojętność, nie pozwala zapomnieć.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda Miecza. Ona
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda Miecza. Ona
Elfie, mamy problem!
Marcin Pałasz
Elfie, mamy problem!
Niepokorne
Sylwia Markiewicz
Niepokorne
Ja, diablica
Katarzyna Berenika Miszczuk ;
Ja, diablica
Noworoczne panny
Magda Knedler
Noworoczne panny
Kość niezgody
Monika Lech ;
Kość niezgody
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy