To wydarzenie, które z całą pewnością zasługuje na miano „sensacji wydawniczej”. 3 października nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże Kazanie na Areopagu. 13 katechez - pierwsze opracowanie zapomnianych na wiele lat tekstów Karola Wojtyły. Zapisane odręcznie kartki zostały odnalezione i ukazują się jako spójne dzieło równo 40 lat po tym, jak w październiku 1978 roku arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyłę wybrano na papieża.
Udało się odtworzyć najważniejsze okoliczności powstania tego dzieła. Wiadomo, że pod koniec 1963 roku Karol Wojtyła wraz z innymi uczestnikami Soboru Watykańskiego II po zakończeniu drugiej sesji obrad odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Po drodze wędrowcy odwiedzili Grecję, a jednym z przystanków był ateński Areopag. To właśnie w tym miejscu 2 tysiące lat wcześniej św. Paweł z Tarsu wygłosił kazanie, o czym mowa jest w Dziejach Apostolskich:
Mężowie ateńscy – przemówił Paweł, stanąwszy w środku Areopagu – widzę, że jesteście pod każdym względem bardzo religijni. Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem „Nieznanemu Bogu”. Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając.
Karol Wojtyła zauroczony greckimi zabytkami, a przede wszystkim będąc pod wrażeniem doniosłości dokonań soboru, powrócił myślami na Areopag kilka lat później – w 1965 lub na początku 1966 roku – i zaczął spisywać swoje rozważania. Oddaje się biblijnej medytacji, podąża śladami św. Pawła i słowo po słowie analizuje kazanie Apostoła wygłoszone do Ateńczyków. Tak powstaje cykl 13 lekcji, w centrum których znajduje się ołtarz z napisem „Nieznanemu Bogu”.
Wartość katechez przyszłego papieża jest ogromna. To teksty ponadczasowe, które z upływem lat tylko zyskują na sile i aktualności. Znawcy historii Kościoła znajdą tu wiele tematów, które wyznaczały charakter pontyfikatu Jana Pawła II. Arcybiskup krakowski rozmyśla o prawdzie, wolności i relacji chrześcijaństwa wobec innych religii. Przede wszystkim jednak biblijne medytacje służą odkryciu istoty religii i wiary. Karol Wojtyła po raz kolejny jawi się w tych tekstach jako mistrz lektury Pisma Świętego – zaprasza do wędrówki w głąb siebie i odkrywania prawdy. Podobnie jak dawno temu św. Paweł powoli i cierpliwie prowadzi czytelników oraz słuchaczy ku najważniejszym pytaniom, jakie ludzkość może postawić.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-10-03
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 168
Przeczytane:2020-05-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie - przeczytam 125 książek w 2020 roku, 52 książki 2020, 2020, Legimi,
Filozoficzne i teologiczne „medytacje” ówczesnego arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły nad istotą chrześcijaństwa i wiary w Boga. We wszystkich 13 katechezach Autor odwołuje się do kazania Pawła Apostoła na Areopagu w Atenach. Są to ciekawe przemyślenia, jednak wcale nie takie łatwe w odbiorze (przynajmniej dla mnie).
Na uwagę zasługuje również końcowa interpretacja Katechezy Karola Wojtyły przez Ks. Roberta J. Woźniaka oraz tzw. „Komentarz” dr Marty Burghardt, w którym przybliżona jest historia samego rękopisu Karola Wojtyły, który został odnaleziony i opublikowany jako „Kazanie na Areopagu”.
Polecam.
Książka przeczytana w ramach wyzwania "Olimpiada czytelnicza 2020" org.przez Pośredniczkę książek.