Kątem oka

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Autentyczne wybaczenie nie przychodzi od razu.

Najpierw trzeba zrozumieć.

Autentyczne, czyli moje - wypływające z głębi mnie i ze mną zgodne; nie czyjeś, nie przez kogoś, nie dla kogoś, nie dla zasad, nie dla czyichś oczekiwań, tym bardziej - nie pod czyjąś lub czegoś presją.

Autentyczne - wynikające z potrzeby - tak z uświadomionej, jak i nieuświadomionej.

Autentyczne - szczere, przede wszystkim wobec siebie jako Osoby.

Autentyczne - ostatecznie świadome.

Czy jeden człowiek może drugiemu ukazać coś o autentycznym wybaczeniu?

Tak, jeżeli ten pierwszy kierowany pragnieniem doświadczenia wybaczenia podejmie wysiłek zrozumienia i to, co stało się zrozumiałe, będzie chciał przekazać drugiemu.

Książka jest zatem zapisem drogi myśli - inspirowanych obserwacją doświadczeń swoich i innych; obserwacją związaną z wejściem w głąb tych doświadczeń, konfrontacją ze szczegółowymi, nierzadko trudnymi ich aspektami.

Nie opiera się na chronologii faktycznej, a chronologii przeżywania - kiedy myśl wraca do wspomnienia różnych przeżyć w zrozumiałej tylko sobie logice; kiedy odkrywa kolejno treści w zapamiętanych obrazach według logiki rozwijającej się świadomości.

Jest więc też zaproszeniem do przebycia określonej Drogi myśli, której owocem jest zrozumienie.

A czyż nie jest tak, że tylko zrozumienie może dać wyzwolenie pozwalające autentycznie wybaczyć?

Informacje dodatkowe o Kątem oka:

Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2021-01-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381593960
Liczba stron: 420
Język oryginału: polski

Tagi: Proza literacka bóg

więcej

Kup książkę Kątem oka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kątem oka - opinie o książce

"Proces wybaczenia niesie potencjalnie takie koszty, jakie koszty niesie dobra operacja chirurgiczna, zakończona sukcesem, zakończona ostatecznym dojściem do zdrowia".


 
Nieczęsto zdarza się, abym raz po raz odkładała konkretny tytuł, celem przemyślenia i skonfrontowania własnych przekonań z tymi, które znajduję w książce. Czy to źle? Wręcz przeciwnie, gdyż po skończonej lekturze, "Kątem oka" jawi mi się jako swoisty drogowskaz w poznawaniu materii szeroko rozumianego wybaczenia. Okazuje się, że nie zdawałam sobie dotąd sprawy z tego, jak złożony jest to proces.

 

 
"Kątem oka" to publikacja składająca się z siedmiu rozdziałów, dotykających niezwykle głęboko tematyki wybaczenia. Wybaczenia ukazanego w różnych aspektach – od historii rodzinnego obiadu pełnego w wysokim stopniu ukrywanych emocji po opowieść o pewnym warsztacie, na którym obcy sobie ludzie odkrywają własne dusze.


 
Jeśli nie zastanawialiście się nigdy nad tym, czym w swojej istocie jest wybaczenie i dlaczego to właśnie autentyzm jest w jego aspekcie niezwykle ważny to ta książka z pewnością skłoni was do takich szeroko zakrojonych przemyśleń w tym temacie. "Kątem oka" to bowiem pełnowartościowa, oparta na beletrystycznej konwencji, książka o niekonwencjonalnej podróży. Podróży prowadzącej do zrozumienia istoty prawdziwego wybaczenia, tego świadomego, wynikającego z naszego wnętrza. Po jej lekturze nie sposób nie zastanowić się nad wielowymiarowym obrazem całego tego procesu, który zbyt często traktowany jest w naszym życiu instrumentalnie, bez głębszych przemyśleń i dociekania istoty rzeczy.


 
Każda z historii o wybaczeniu utrwalonych w poszczególnych rozdziałach tej książki to swoiste kadry, budujące całościowo obraz będący doskonałą soczewką odbijającą nasze wątpliwości, ugruntowane teorie i myśli wynikające z doświadczeń własnych. Każda z opowieści pomimo braku punktów wspólnych, doskonale uzupełnia się z poprzednimi, gdyż dokłada kolejną cegiełkę pod fundament zrozumienia istoty autentycznego wybaczenia. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie wskazała rozdziału, który wywarł na mnie największe wrażenie, a jest nim przedostatnia część pt. "Warsztat", w której swoista burza mózgów uczestników szkolenia, dosłownie zdemolowała mój umysł.


 
"Kątem oka" nie jest książką łatwą, którą można czytać z doskoku. To bowiem publikacja wymagająca od czytelnika maksimum skupienia i czasu na wewnętrzną analizę myśli, jakie autorka serwuje czytelnikowi, ustami wykreowanych przez siebie bohaterów. Mowa tu w szczególności o wybaczeniu jako zamienniku gniewu i bólu, o indywidualizmie, o pierwotnej naturze człowieka, czy też o powierzchownym podejściu do zagadnienia wybaczenia. Sporo w rozmowach bohaterów odniesień filozoficznych i egzystencjalnych dotykających duchowej natury człowieka, dlatego też książkę tę należy czytać powoli, dawkując sobie kolejne strony, aby w pełni czerpać z niej to, co stanowi jej esencję.


 
Ukrywająca się pod pseudonimem Adrianna Korcz nie boi się stawiać wielu pytań i równie odważnie, na wiele z nich odpowiada. Bardzo podoba mi się w tym kontekście pewna teza, jaką znalazłam w "Kątem oka", a mianowicie mówiąca o tym, że każda cecha w człowieku to zarówno odrębny byt jak i element większej całości. Autorka obrazowo ukazała tę zależność i jej wywód mocno do mnie trafia.


 
Myśl to słowo kluczowe, wyznaczające bohaterom "Kątem oka" dalsze opcje drogi, jaką mogą wybrać w procesie autentycznego wybaczenia. Myśl także towarzyszyła mi podczas lektury tej książki, a w zasadzie setki myśli konfrontujące moje przekonania z tymi, zaserwowanymi przez Adriannę Korcz. Ta książka to spore wyzwanie, ale warto się go podjąć w procesie rozwoju własnego ja.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/

Link do opinii
Avatar użytkownika - adamo
adamo
Przeczytane:2021-03-31, Ocena: 5, Przeczytałem,

Na początku myślałem, że to jakaś historia rodziny, bolesna... Jednak to głebsza analiza

tematu wybaczenia

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - malakate
malakate
Ocena: 5, Czytam, Mam,

Jestem w trakcie czytania - dobrze być z tą treścią, rzeczywiście jakby podążało się ku jakiemuś odkryciu

Link do opinii
Avatar użytkownika - maxlook
maxlook
Ocena: 6, Czytam,

Cudowna. Jestem w połowie i zaczynam się martwić że za chwilę ją skończę...

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy