,,Kalahari i inne opowiadania", to kompletny zbiór twórczości Wojciecha Albińskiego.
W dwóch tomach, na bez mała tysiącu stron, znajdują sie opowiadania publikowane wcześniej w zbiorach: ,,Kalahari", Twój Styl, Warszawa 2003; ,,Królestwo potrzebuje kata", Twój Styl, Warszawa 2004; ,,Antylopa szuka myśliwego", Twój Styl, Warszawa 2006; ,,Lidia z Kamerunu", Twój Styl, Warszawa 2007; ,,Achtung! Banditen!", W.A.B, Warszawa 2009; ,,Soweto - my love", W.A.B., Warszawa 2012.
Są również teksty, które drukowane były na łamach czasopism, a nie ukazały sie nigdy w wydaniach książkowych. Są wreszcie i te, które dotychczas nie ujrzały jeszcze światła dziennego.
Całość dopełniają wiersze Wojciecha Albińskiego, od których rozpoczynał swoja pisarska przygodę, drukując je miedzy innymi w paryskiej ,,Kulturze".
Książka opatrzona jest wstępem Marka Nowakowskiego. Swoistym komentarzem do opowiadań jest również zamieszczony w książce w całości wywiad udzielony przez Autora do prestiżowego miesięcznika literackiego ,,Nowe Książki" (,,Jest wiele niepotrzebnych krajów". Rozm. J. Strękowski.
,,Nowe Książki" 2006 nr 8).
Wojciech Albiński dzieli sie w tych opowiadaniach swoim długoletnim doświadczeniem afrykańskim. To, o czym nam mówi, czerpie z własnego pasjonującego życia - dlatego mu wierzymy. Wartość tej książki podnosi jeszcze jej barwny styl i piękny, żywy język.
Ryszard Kapuściński
Wojciech Albiński zadebiutował późno, ale jakże zaskakującą i dojrzałą prozą. Kalahari to książka finezyjna w formie i bogata w treści. Zarazem pożyteczna poznawczo, wciągająca w osobliwości świata na antypodach, tam, gdzie z oceanu wynurza sie Przylądek Dobrej Nadziei i Góra Stołowa.
Marek Nowakowski
Ze Wstępu do książki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2019-10-04
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 608
Wojciech Albiński. Pisarz i podróżnik. Jedna z najbardziej intrygujących postaci polskiej literatury ostatnich lat. Ryszard Kapuściński powiedział o nim:...
Oświęcimki Wojciecha Albińskiego to zbiór krótkich impresji będących powidokami wojny i Holocaustu. Nie trzeba bezpośrednich związków z wojennymi wydarzeniami...