Jutro spadną gromy

Czy świat składa się wyłącznie z tkanki racjonalnej? A może jego nieodłączną częścią są jednak duchy, mistycyzm, do którego dostęp mają tylko nieliczni – czarownicy czy szeptuchy? "Jutro spadną gromy" to opowieść, w której Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki mierzą się z mitem cudowności Podlasia. Czy jest ono faktycznie bramą, dziurką od klucza, przez którą widać Wschód, z jego tajemniczą duszą? Jastrzębski z Morawieckim nie zanurzają się w podlaski mit. Stoją z boku i mit ten dekonstruują. Nie dla samego burzenia jednak, a po to, by dokopywać się do korzeni, istoty „podlaskiej duszy” w całej jej złożoności, w całym sztafażu Pogranicza. Nawiązując do literackiej tradycji rosyjskiego skazu, autorzy snują opowieść o małej ojczyźnie. A w niej właśnie – jak w kropli wody morze – widać wszystkich tych, którym przyszło żyć na krańcach świata. Bo zarówno dla ludzi podążających ze Wschodu, jak i z Zachodu, Podlasie jest końcem, a może... początkiem? Fotografie Macieja Skawińskiego, które ilustrują ten podlaski skaz, są czymś więcej niż dopowiedzeniem historii. Są jedną z linii narracyjnych, opowieścią w opowieści, którą można czytać na różne sposoby.

Informacje dodatkowe o Jutro spadną gromy:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-09-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Jutro spadną gromy

Jutro spadną gromy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-10-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
Książka wyszła niezła i zajmująca, a spontaniczne wyprawy po malowniczych, podlaskich miejscowościach przyniosły wiele cennego materiału, ale autorzy chyba nie do końca przemyśleli jej koncepcję. Szumnej zapowiedzi dekonstrukcji podlaskiego mitu czytelnik nie uświadczy, już prędzej jego potwierdzenie. Na przekór słowom zawartym w nocie wydawniczej autorzy podążają tropem właśnie tej podlaskiej magiczności, inności, czarowności i szeptuchowatości, a nawet ukazują ją w pełnej krasie. W wielu momentach opowieść wydaje się chaotyczna i nieprzemyślana, niejako w myśl zasady, wrzućmy w te karty wszystko, co udało nam się zebrać i opisać, a więc także własne, nie do końca literacko udane impresje z siedzenia w barze i paulocoelhowania przy piwie. Na szczęście osoby przedstawione w tej książce swymi barwnymi relacjami wynagradzają i tuszują te filozoficzno-refleksyjne wpadki.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski