John Lydon. Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury

Ocena: 5 (1 głosów)
Legendarny frontman Sex Pistols i Public Image Ltd opowiada historię swojego życia i kariery. Bez ściemy, bez pomijania najbardziej szokujących faktów, bez oszczędzania siebie i swoich współpracowników.

John Lydon to ikona rocka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci popkultury. Jako Johnny Rotten był w drugiej połowie lat siedemdziesiątych wokalistą i autorem tekstów Sex Pistols, jednej z najsłynniejszych i najbardziej inspirujących grup świata. A także najbardziej wojowniczych i niepokornych. Do tego stopnia, że brytyjscy parlamentarzyści zastanawiali się, czy w swoich utworach, takich jak „Anarchy In The UK” i „God Save The Queen”, nie naruszyła ustaleń Aktu Zdrady, za co do dziś grozi na Wyspach kara śmierci. Ale nie udało się zamknąć jej ust, a pod jej wpływem powstały setki zespołów punkrockowych, Lydon zaś stał się duchowym przewodnikiem pokolenia domagającego się zmiany.

Po rozstaniu z Pistolsami John Lydon założył w 1978 roku kolejną grupę, Public Image Ltd (PiL), z którą od lat manifestuje nieustającą potrzebę ciągłego określania się na nowo. Od samego początku przełamuje z nią wszelkie konwencje, ale mimo nowatorskiego, absolutnie niekomercyjnego charakteru muzyki, którą z nią tworzy, wiele jej utworów, takich jak „Rise”, „This Is Not A Love Song” czy „Disappointed”, zyskało rangę pokoleniowych hymnów. Lydon znalazł też czas na udział w pionierskich nagraniach hiphopowych i muzyki dance, firmowanych z artystami tej miary co Afrika Bambaataa czy duet Leftfield. W latach dziewięćdziesiątych rozszerzył swoje zainteresowania na inne media, m.in. był gospodarzem programu „Rotten TV” w telewizji VH1, ale na wszystkim, co robił, odciskał piętno swej niepokornej osobowości.

Książka „Gniew jest energią” potwierdza, że John Lydon, który wraz z Sex Pistols i PiL kilkakrotnie wystąpił w ostatnich latach w Polsce, jest nie tylko charyzmatyczną postacią kultury popularnej, ale też jej szczerym do bólu, zjadliwym i dowcipnym komentatorem. Na kilkuset stronach – na których znalazło się wiele niepublikowanych dotąd zdjęć – opowiada o swoim barwnym życiu od samych początków, kiedy jako chorowite dziecko irlandzkich imigrantów dorastał w powojennym Londynie, aż do lat ostatnich, kiedy znalazł azyl w słonecznej Kalifornii u boku ukochanej żony Nory. Jak napisał jeden z krytyków, „Gniew jest energią” to niezwykła lektura: od pierwszej strony do ostatniej intrygująca, prowokująca, wciągająca.

„Ta książka to zasadniczo opowieść o życiu nieuleczalnego ryzykanta. W życiu wszystko jest ze sobą powiązane. I, przynajmniej w moim życiu, nieprzewidywalne. Ale jeśli ktoś podąży moim śladem, będzie mu łatwiej. Jestem słoniem w salonie. Gościem odważnie głoszącym swoje przekonania. Ostatnim sprawiedliwym. Niestety, w świecie, w którym nikomu już chyba na takich nie zależy”.

Informacje dodatkowe o John Lydon. Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury:

Wydawnictwo: In Rock
Data wydania: 2015-11-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-64373-26-8
Liczba stron: 624

więcej

Kup książkę John Lydon. Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

John Lydon. Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-12-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
John Lydon, znany też jako Johnny Rotten, to słynny muzyk zespołu Sex Pistols i Public Image Ltd. W swojej autobiografii pt.,,Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury" przedstawia w bardzo szczery sposób historię swojego życia i kariery. Zaczyna od narodzin w styczniu 1956 roku w Holloway, dzielnicy Londynu i opisuje to w swój specyficzny sposób. ,,Pochodzę z kubła na śmieci. Urodziłem się i dorastałem w syfiastym zaułku na północy Londynu, który wyglądał tak, jak wyobrażacie sobie dzisiejszą Rosję. Wszystko było tam pod kontrolą. Nawet przypuszczenie, że jesteśmy kontrolowani. A ludzie przychodzili na świat w tym gównosystemie, jak mówi się na Jamajce, przekonani, że inni mają prawo dyktować im, co robić." Jako dziecko irlandzkich imigrantów miał trudne dzieciństwo w wielodzietnej rodzinie i przeżycia nieodpowiednie dla małego chłopca, których nigdy nie mógł wymazać z pamięci. Jednak bez względu na głód i ubóstwo, jakie panowało w okresie jego dzieciństwa, gdy kraj odbudowywano po zniszczeniach II wojny światowej, był szczęśliwy. Opowiada w barwny i czasem szokujący sposób o kolejnych etapach swojego życia. Wspomina początki przyjaźni z Sidem Viciousem i spędzanie w młodości weekendów na chodzeniu po klubach, aby posłuchać różnych zwariowanych zespołów np. Can, The Pink Fairies, Black Sabath, Alice Cooper. ,,Chodziłem na ich koncerty, żeby się wyszaleć. Zastygałem skulony, nagle wyskakiwałem do góry i wariowałem." John Lydon był indywidualnością. Wyglądem zawsze odbiegał trochę od przyjętych norm i wywoływało to skrajne reakcje u innych osób. Zdarzało się, że musiał z tego powodu uciekać przed kibolami, gdyż jego zielone włosy, lawendowe T-shirty z wyciętymi otworami na sutki, czy też złote bransolety i psia obroża na szyi działały na nich jak płachta na byka. W autobiografii znajdują się oczywiście informacje o powstaniu zespołu Sex Pistols w 1975 roku, trasach koncertowych, nagrywaniu utworów, zadymach po koncertach, narkotykach, powszechnym oburzeniu po ukazaniu się singla ,,God Save the Queen" z obrazoburczym tekstem, atakach na członków zespołu i wiele innych wydarzeń oraz anegdot. Swoje wspomnienia John Lydon kończy na 2013 roku. ,,Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury" to wyjątkowo szczera autobiografia napisana prostym i dosadnym językiem, w której autor odsłania tajemnice swoje, rodziny i współpracowników. Sytuacje z życia opisane są w groteskowy sposób, a humor zabarwiony jest ironią, co sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze. Zawiera ona też wiele niepublikowanych do tej pory zdjęć. Polecam:) http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy