Życie Jana Karskiego po raz pierwszy w historii tak wspaniale opowiedziane z fascynującymi detalami, szczegółami, wydarzeniami, z faktami dotąd niepublikowanymi, a wielokrotnie wręcz nieznanymi. Jan Karski. Jedno życie.
Opatrzona przedmową laureata Nagrody Nobla Elie Wiesela książka Waldemara Piaseckiego, najbliższego przyjaciela i współpracownika oraz organizatora działalności publicznej Jana Karskiego w ostatniej dekadzie jego życia nie jest ani typową biografią, ani zwykłym historycznym opracowaniem. To porywająca i kompletna opowieść o pełnym dramatycznych wydarzeń życiu legendarnego emisariusza, którą czyta się jak najlepszą beletrystykę. Takiej książki o Karskim jeszcze nie było i już nie będzie.
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 929
Inferno to opowieść o losach Bohatera walczącego o ratunek dla Polski okupowanej i katowanej przez Hitlera, dla której alianci układają scenariusz zależności...
Przeczytane:2019-03-10,
Opis tej książki jest tak prawdziwy, jak to tylko możliwe... Bo to nie jest ani tylko biografia, ani tylko beletrystyka, ani też tylko książka historyczna... To coś znacznie więcej.
Monumentalna zdaje się być ta lektura, ale jeśli się już ją zacznie - wciąga bez reszty. To wielka kopalnia wiedzy o II Rzeczypospolitej - kraju, który odrodził się z popiołów historii i wykuwa swój los na nowo. A na dzieło to, choć nikt tego wtedy nie wiedział, ma tak mało czasu... Rzeczywistość tę widzimy oczami młodego Karskiego. Co nimi widzimy? Przede wszystkim - może zbyt ogólnie to zabrzmi, lecz do tego się rzecz sprowadza - ciągły, podskórny spór o istotę państwowości między wizją Piłsudskiego i Dmowskiego, społeczne wahania między tolerancją dla inności a jej napiętnowaniem, świat kontrastów, w którym rauty, bale i świat szeroko pojętych wyższych sfer istnieje obok biedy i codziennych problemów zwykłych ludzi. W tym wszystkim mamy Karskiego, żołnierza przeznaczonego do służby dyplomatycznej, którego młodość wcale tak bardzo (jakby się zastanowić) nie odbiega od młodości ludzi w dzisiejszych czasach - Karski bowiem tak jak i my przeżywa swe wzloty i upadki, można powiedzieć "uczy się życia", nieustannie dokonując wyborów i, paradoksalnie, pomimo swej dobrej pozycji na starcie w dorosłość, ciągle musi udowadniać swoją wartość. Przy tym wszystkim ma także swoje życie rodzinne, uczucia, rozterki... Całość to obraz złożony, skomplikowany... rzeczywistość widziana oczami młodego człowieka sprzed niemalże wieku... Fascynujące.
Autor stwierdził na łamach tej książki, że takiej lektury o Karskim jeszcze nie było i już nie będzie. Zgodzę się z tym, ale dodałbym jeszcze, że wcześniej nie było jeszcze literackiego obrazu II RP takiego jak tutaj. I, być może, drugiego takiego też już nie będzie... Obrazu widzianego oczami młodego człowieka, który powoli wykuwa swój los wraz ze swoim krajem... To naprawdę świetna lektura.
Komu można polecić tę książkę? Wielbicielom historii z całą pewnością. Lecz nie tylko. Pierwszy tom historii życia Karskiego czyta się jak dobrą sensację i jednocześnie porządną beletrystykę, całość spaja swoistą klamrą tło tamtych czasów, więc myślę, że książką tą będą zachwyceni wszyscy, którym bliska jest tematyka zarówno międzywojnia, jak i dobrych opowieści ... o wielkich ludziach. O Wielkich Polakach. Karski bez wątpienia był kimś takim. I, jak się okazuje, nie tylko jego losy z czasów II Wojny Światowej mogą być pasjonujące.
Gorąco polecam.
Dziękuje Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.
Recenzja znajduje się także na moim blogu:
https://cosnapolce.blogspot.com/2017/10/jan-karski-jedno-zycie-kompletna.html