reklama

Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie

Kiedy w kolejnym filmie pojawiają się greccy bogowie, to Zeusa jeszcze kojarzysz, ale jakąś Chloris... Nie wiesz, czy to ściema, czy w mitologii był ktoś taki. Disney szykuje nowego Herkulesa, Spartanie z 300 nadal są wzorem męstwa, a Hestia i Hebe to nie tylko nazwy firm lub śmieszne imiona z Asterixa. Nawet nie wiesz, ile różnych elementów starożytnej kultury wciąż jest aktualnych i atakuje cię z każdej strony.

W tej książce znajdziesz odpowiedzi na pytania, które zawsze chciałeś zadać. I na te, które nawet nie przyszły ci do głowy:

- Dlaczego na Krecie niektóre kobiety brały pod pachę po dwa węże i ruszały z nimi w miasto, i to z nagim biustem?

- Czym są te całe Cyklady?

- Czy Spartanie faktycznie byli tak twardzi, jak twierdzą historycy, czy to tylko dobry PR?

Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie to rozmowa dwóch nieznajomych. Jeden jest archeologiem, drugi nie. Proste pytanie ,,Co robisz?" staje się początkiem zabawnego i pouczającego dialogu o dziejach ludzkości.

Przekonaj się, że starożytność wciąż wpływa na każdego z nas. Papakostas pokazuje, że jesteśmy tacy jak nasi przodkowie - nieważne, że trzymamy w ręku smartfon, a nie łuk czy lirę - bo kierują nami takie same emocje.

Informacje dodatkowe o Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Historyczne

Tagi: Literatura historyczna

Kup książkę Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie

Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie - opinie o książce

Avatar użytkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2023-03-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Tytuł oryginału: ?????? ??? ? ?????????? ??? ???????;

Język oryginału: Grecki

Data wydania: 22 marca 2023 r.

Przekład: Katarzyna Juchniewicz - Gajewska

Wydawnictwo: HI:STORY (Imprint wyd. Otwartego)

Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie to nic innego jak przedstawienie starożytnych faktów i mitów, do których do tej pory nikt nie podchodził w tak innowacyjny i bezpośredni sposób z absolutną miłością do prawdy historycznej. Mamy tu przyjemnie oddane przedstawienie archeologicznego spojrzenia w przeszłość z implikacjami historycznymi, socjologicznymi i antropologicznymi.

Bardzo podobała mi się ta książka, ponieważ dała mi osobiście jasny obraz nauki archeologii, podany pięknie, ale i trafnie, a także wiele nieznanych historii z czasów starożytnych, zabawnych lub interesujących. Zachęcam autora do kontynuowania tego, co robi, bo w obecnych czasach brakuje świeżego spojrzenia nie tylko na starożytność, ale ogólnie na historię.

Ta religia nie oczekiwała, że sam do niej przyjdziesz, to ona przychodziła do ciebie. Również jej filozofia przemawiała do wszystkich, od najbogatszych do najbiedniejszych.

W próbie przelania tego wszystkiego na papier zagubiono gdzieś esencję. I złapałam się na czytaniu dialogu między głupcem nieobeznanym z archeologią, który mówił jak głupiec z ograniczonym zasobem słownictwa i inteligencji, a naukowcem, który za pomocą niefortunnych ,,uroków" próbował porozumieć się z głupcem, którego los uwięził w tej samej windzie co on.

Książki o tematyce popularnonaukowej czytam stosunkowo od niedawna i uwielbiam poznawać ludzi, którzy z zamiłowania do swojej dziedziny dostarczają opinii publicznej ważnych informacji i dzielą się wiedzą, ale uważam, że przedstawienie ich w takim dialogu było... sama nie wiem, lekceważące? Mam tu na myśli, że poziom wiedzy zawartej w tej niezbyt obszernej książce jest niezaprzeczalnie na bardzo dobrym poziomie, a humorystyczne podejście do tematu jest jak najbardziej świetnym pomysłem, zwłaszcza w przypadku uczniów, którym historia spędza sen z powiek, jednak takie kiepskie dialogi momentami odstręczały od ciekawej lektury.

Współpraca z wydawnictwem Otwarte.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski