reklama

Jak (nie) grać w Europie

GENEZA "EUROWPIERD*LI".

Co zrobić, żeby zacząć wygrywać w Europie?

Polskie kluby znacznie częściej odpadały z europejskich pucharów z zespołami pokroju Fylkir Reykjavík czy F91 Dudelange, niż ogrywały faworytów. W Europie łatwo o strategicznie zarządzane drużyny z podobnego poziomu, które osiągają znacznie więcej. Grają skuteczniej, szybciej i w lepszym stylu, choć to w Polsce rośnie frekwencja na pięknych stadionach, a telewizje płacą za pokazywanie Ekstraklasy ogromne pieniądze. Dlaczego nasze kluby nie potrafią przekuć tego na sukces w Europie?

Michał Zachodny, ceniony ekspert piłkarski, porozmawiał zarówno z osobami, które stanowią o sile i kierunku polskich klubów, jak i z ludźmi działającymi w zaciszu gabinetów czy szatni. O źródła niemocy naszych zespołów i wpadki w europejskich pucharach zapytał prezesów, trenerów, piłkarzy, działaczy i analityków. Dlaczego nie jesteśmy jak Czesi, którzy właśnie zdobyli miejsce dla najlepszej drużyny w kraju w fazie grupowej Ligi Mistrzów? Czego możemy się nauczyć od Skandynawów?

Gdy polski klub znów wywraca się w pucharach na pierwszej przeszkodzie, często słyszymy, że w Europie nie ma już słabych drużyn. A może zdarzają się po prostu zespoły nieprzygotowane do rywalizacji na tym poziomie i celują w tym kluby znad Wisły? W analityczno-reportażowym ujęciu Zachodny szuka odpowiedzi na pytanie: skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Skupia się nie tylko na boisku, ale i szerszych problemach społecznych, które wychodzą na jaw w momencie próby - kolejnym dwumeczu polskiej drużyny w europejskich pucharach.

***

Michał pochyla się nad naszymi piłkarskimi wadami nie po to, żeby je tanio wyszydzić, a dlatego, że marnowane szanse autentycznie go bolą. Bo wie, ile małych rzeczy można poprawić każdego dnia, jeśli tylko ma się zapał i otwartą głowę.

Paweł Wilkowicz, Viaplay

Dlaczego puchary często są pocałunkiem śmierci? Książka Michała Zachodnego to rzetelna i merytoryczna opowieść o naszych klęskach. To odarta z romantyzmu i banału próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest tak źle.

Tomasz Ćwiąkała, dziennikarz CANAL+ Sport

W uniwersum polskiej piłki żadne mecze nie obrosły większą mitologią niż starcia w europejskich pucharach. A zarazem na żadnym polu nie zrealizowaliśmy w mniejszym stopniu swojego potencjału niż właśnie w nich. Mimo to jednorazowym fajerwerkom udawało się przyćmić pasmo frustracji, porażek, a nawet traumatycznych eurow****doli. W waszych rękach kronika polskiego fenomenu pucharowego grania.

Leszek Milewski, Goal.pl

Michał Zachodny z wielką klasą i precyzją analizuje sytuację w polskim futbolu. Dociera do ważnych ludzi i potrafi z nimi rozmawiać. Nie mądrzy się, nie poucza, nie bawi się w ,,wuja dobra rada". Próbuje wyciągać wnioski, przedstawiać je w sposób logiczny i uporządkowany.

Janusz Basałaj, Meczyki.pl

Ta książka z jednej strony przedstawia podobnych jak Michał Zachodny marzycieli - ludzi, którzy chcą zmian, wiedzą, jak je wdrożyć, i do futbolu podchodzą inaczej. Z drugiej strony to jednak też księga smutku pokazująca, gdzie jesteśmy, i sugerująca, że zaczynamy się urządzać.

Piotr Żelazny, Viaplay

BIOGRAM

Michał Zachodny

Dziennikarz i analityk Viaplay. W przeszłości pracował w Goal.com, Sport.pl i Łączy Nas Piłka, był korespondentem na trzech mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata w Rosji. Pełnił również funkcję analityka w sztabie reprezentacji Polski U-19 i U-20. Autor podcastu Zachodny do tablicy oraz książki Polska myśl szkoleniowa (Wydawnictwo SQN, Kraków 2022).

Informacje dodatkowe o Jak (nie) grać w Europie:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2024-08-21
Kategoria: Sport

Tagi: piłka nożna

Kup książkę Jak (nie) grać w Europie

Polska myśl szkoleniowa. Historia piłkarskiego pragmatyzmu
Michał Zachodny0
Okładka ksiązki - Polska myśl szkoleniowa. Historia piłkarskiego pragmatyzmu

Takiej książki jeszcze nie było - polski futbol taktycznie obnażony! Od przedwojennej ,,szkoły krakowskiej" i Józefa Kałuży przez futbol totalny w...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung