Itinerarium. Moja podróż w głąb Europy

Dzięki relacjom z podróży możemy poznawać obce kraje i życie codzienne ich mieszkańców, nie wychodząc z domu, ale najcenniejsze są te opowieści, które pozostawiają w nas ziarno mądrości zrodzonej z egzystencjalnych pytań stawianych w obliczu zderzenia kultur. W ten nurt wpisuje się niniejsza publikacja. Autor zafascynowany poznawaniem świata materialnego i duchowego prowadzi czytelnika po różnych regionach, przybliżając w sposób kompetentny i ciekawy ich architekturę, obyczaje i wierzenia. Zachęca, by wyruszyć wraz z nim w podróż do miejsc wciąż interesujących, choć niekiedy już prawie zapomnianych, i by dostrzec w historycznych wydarzeniach i dziełach sztuki wymowną aktualność dawnych poglądów, opinii, estetycznych wzorców. Zaprasza do refleksji, która sprawia, że poznawanie świata staje się najpiękniejszą podróżą – podróżą w głąb samego siebie.

Warto wyruszyć z Autorem drogą słów i obrazów, jakie rysuje nam przed oczami. Lektura tych tekstów ubogaconych artystyczną wizją przedstawicieli różnych kultur zachęca do przeżycia intelektualnej przygody – swoistego podróżowania wyobraźnią do miejsc szczególnych, miejsc promieniujących głębokim symbolizmem i wiecznotrwałą aktualnością przesłania, jakie niosą dla kultury ogólnoludzkiej. W tę mistyczną podróż ku transcendencji rozszczepionej na oddzielne rozdziały książki zachęcam wraz z Autorem.

Prof. Karol Klauza

Jakub Skiba – Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego; wcześniej pełnił wiele ważnych funkcji w instytucjach państwowych: Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ, Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Głównym Urzędzie Statystycznym.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę:
- jej autor nie tylko w atrakcyjny sposób opisuje piękne zakątki Europy, lecz jako historyk i erudyta podaje również wiele interesujących faktów z przeszłości, pozwalających poczuć klimat odwiedzanych miejsc,
- książka ta pozwala oderwać się od pustych obrazów, którymi zarzucają nas dzisiaj media, i w głębszy sposób spojrzeć na otaczający nas świat oraz osiągnięcia artystyczne i cywilizacyjne człowieka.

Informacje dodatkowe o Itinerarium. Moja podróż w głąb Europy:

Wydawnictwo: Jedność