Istota człowieczeństwa. Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi?

Ocena: 6 (1 głosów)
Inne wydania:

O to książka, w której znajdziesz najlepsze naukowe wyjaśnienie istoty człowieczeństwa. - STEVEN PINKER

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli neuronauki próbuje wyjaśnić istotę człowieczeństwa, analizując biologiczną, psychologiczną i w dużej mierze społeczną naturę naszego gatunku w społecznym kontekście naszego życia.

Co takiego wydarzyło się w toku ewolucji, co uczyniło człowieka istotą tak wyjątkową? Michael Gazzaniga w przystępny sposób analizuje szeroki zakres badań naukowych, aby wskazać decydującą zmianę, dzięki której staliśmy się myślącymi, czującymi istotami ludzkimi, różnymi od naszych przodków.

Neuronauka od pięćdziesięciu lat próbuje zgłębić naturę naszego ,,ja", koncentrując się na systemach mózgowych leżących u podstaw języka, pamięci, emocji i percepcji. Dotąd jednak nie brała pod uwagę oczywistego faktu, że my, ludzie przez większość czasu myślimy o procesach społecznych, porównując się z innymi i próbując oszacować ich intencje. W książce Istota człowieczeństwa Gazzaniga rozważa kilka powiązanych ze sobą zagadnień, między innymi źródła wyjątkowości ludzkiego mózgu, doniosłą rolę języka i sztuki w definiowaniu ludzkiej kondycji, naturę świadomości, a nawet sztuczną inteligencję.

Z recenzji:

Już po przeczytaniu pierwszych akapitów tej książki zdałam sobie sprawę z tego, że nie ,,wypuszczę jej z rąk" i nie odłożę do późniejszego przeczytania, (...). I rzeczywiście: książkę przeczytałam ,,od deski do deski" jednym ,,haustem".

Autor, jak wytrawny mówca nawiązuje bezpośredni kontakt z czytelnikiem zadając pytania, pomrukując, wydając okrzyki, komentując, wyrażając uczucia, dowcipkując - zupełnie jakby spotkanie z czytelnikiem nie miało wirtualnego charakteru, lecz odbywało się w prawdziwym świecie, tu i teraz. Ten niezwykły sposób narracji sprawia, że podążamy niemal ,,z wypiekami na twarzy" za autorem dając się ponieść szlakom jego myślenia i bezwiednie próbując odpowiadać na zadawane przez niego pytania. I choć nie zawsze jego wywody prowadzą do gotowych odpowiedzi, to na ogół wiemy, co Autor myśli i jak to się ma do opinii innych, pozostawiając czytelnikowi otwarte pole dla własnej oceny opisywanych faktów.

Z recenzji prof. Anny Grabowskiej (IBD PAN)

Autor w kolejnych rozdziałach opisuje mechanizmy mózgowe oraz ewolucyjna genezę ludzkiego zmysłu moralnego, empatii, estetyki, naiwnych teorii umysłu, wreszcie podmiotowości i świadomości. Wszędzie przekonywująco pokazuje biologiczne korzenie specyficznie ludzkich zdolności i jakości nie popadając przy tym w ton ich odbrązawiania, umniejszania. (...) Po przeczytaniu całości nikomu nie przyjdzie do głowy myśl, że człowiek jest tylko wytworem biologicznej ewolucji. (...) Gazzaniga koncentruje się na czymś daleko ważniejszym - pokazuje, że człowiek jest tej ewolucji wytworem najbardziej zdumiewającym i niezwykłym.

Z recenzji prof. Piotra Wolskiego (UJ)

Informacje dodatkowe o Istota człowieczeństwa. Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi?:

Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2020-04-15
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788366420083
Liczba stron: 444
Tytuł oryginału: Human: The Science Behind What Makes Us Unique

Tagi: Neurobiologia poznawczo-behawioralna

więcej

Kup książkę Istota człowieczeństwa. Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Istota człowieczeństwa. Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi? - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2022-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam,

Gazzaniga w "Istocie człowieczeństwa" analizuje człowieka z perspektywy psychologii, neurologii, biologii, ewolucji oraz innych pokrewnych nauk. By zdefiniować ową "istotę" zaczyna od momentu kształtowania się gatunku Homo sapiens (biorąc na warsztat też wcześniejsze, takie jak Homo neanderthalensis) i idzie dalej, trzymając się, na ile to możliwe, chronologii, dochodząc w końcu do fyborgów, cyborgów, a nawet futurystycznych wizji naszego nowego "ja".
Wnioski z różnych badań co prawda przesiewa przez swoje sito światopoglądowe, dlatego znajdujemy tu głównie dowody na wyjątkowość człowieka, tak jak u innych badaczy z kolei na nasze podobieństwo do pozostałych zwierząt. Jednak temat jest zrealizowany ciekawie, rzetelnie, nie ma tu "anonimowych informacji", widać, że praca jest napisana przez doświadczonego profesora, a nie początkującą doktorantkę.
Gazzaniga dowodzi, że praktycznie każda współczesna cecha ukształtowała się na drodze ewolucji - czy to skłonności plotkarskie, religijność czy empatia czy też zamiłowanie do luksusów (porównując drogie auta do pawiego ogona i wskazując na znacznie tego typu "naddatków" dla doboru naturalnego), jak również upodobania estetyczne - jak się okazuje sztuka (literatura, muzyka, sztuki plastyczne) również nie wzięła się "znikąd", a o gustach - wbrew temu, co się mówi - jak najbardziej można dyskutować, gdyż są one wynikiem funkcjonowania naszego mózgu, szybkości przetwarzania informacji i nie są sobie równe.
Ostatnie strony poświęcone są robotyce i, pomimo błyskawicznych postępów w tej dyscyplinie, a właściwie dzięki nim, możemy porównać na ile plany sprzed dziesięciu lat rozminęły się z rzeczywistością.
Polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli
Michael S. Gazzaniga0
Okładka ksiązki - Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli

Ojciec neuronauki poznawczej i autor Istoty człowieczeństwa przedstawia skłaniające do refleksji argumenty przeciwko powszechnemu przekonaniu...

Instynkt świadomości. Jak z mózgu wyłania się umysł?
Michael S. Gazzaniga0
Okładka ksiązki - Instynkt świadomości. Jak z mózgu wyłania się umysł?

Ożywcza i poszerzająca horyzonty opowieść o naukowych i filozoficznych aspektach świadomości. Michael S. Gazzaniga objaśnia niektóre z najtrudniejszych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy