Iluzja Chaosu w refleksyjny, aczkolwiek kontrowersyjny sposób traktuje o zjawiskach, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Życiu, w którym szczęście jest czymś nieuchwytnym i ulotnym, a piękno jest z góry narzucone i wciśnięte w szablony…
A może to jedynie iluzja? Może – zarówno w świecie fizycznym, jak i w życiu uczuciowym człowieka – ów pozorny chaos zdeterminowany jest jakimś wyższym, bezwzględnym porządkiem istnienia? Jaka jest Prawda? Czy poezja może przyczynić się do Jej odkrycia?
OWI WOOKZ-SAWI – urodzony w ubiegłym tysiącleciu na Dolnym Śląsku „gaboński poeta i prozaik”, od dziecka piszący wiersze, fraszki i opowieści… głównie do szuflady. Uwielbia analizować rozmaite zjawiska zachodzące zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w świecie emocji i uczuć. Jest zafascynowany poezją (choć nie każdą),głęboką, stoicką kontemplacją teraźniejszości i… mechaniką kwantową.
Wydawnictwo: Sorus
Data wydania: 2024-10-28
Kategoria: Poezja
ISBN:
Liczba stron: 57
Język oryginału: polski
Przeczytane:2024-12-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, 12 książek 2024, 26 książek 2024, 52 książki 2024,
Jak już dobrze wiecie, często sięgam po poezję. Uwielbiam się w nią zagłębiać i odkrywać na nowo. Zawsze czymś mnie zaskoczy lub poruszy. O czym jest "Iluzja chaosu"? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.
Zacznę może od tego, co bije z tych wierszy. Chaos. Czytamy tak naprawdę o różnych, całkowicie ze sobą nie związanych tematach. Jednak to nie tak do końca. A to dlatego, że publikacja ta podzielona jest na rozdziały. A każdy z nich, dotyczy innego tematu. Przeczytamy tu między innymi o miłości, inercji, dzikości czy entropii. Każdy z tych wierszy, jest poruszający i skłania nas do refleksji. Nad czym? Nad naszym własnym życiem, nad codziennością, nad tym, co się wokół nas dzieje. Każdy z nich jest inny a zarazem tak wyjątkowy. To nie jest poezja, która przeczytasz i zapomnisz. Wracasz do tych wierszy co rusz
Warto mieć je pod ręką. Gdyż okazuje się, że na każdy dzień naszego życia, są one bardzo aktualne. Zastanawiamy się nad zagadką istnienia, z racji ciągłego biegu, tęsknimy za spokojem i za odpoczynkiem. Za możliwością zatrzymania się i pokontemplowania bez pośpiechu. Bez zmartwień. Za zwykłym, prostym życiem bez żadnych trosk. Ale czy to jest w ogóle możliwe w dzisiejszych czasach? Co tak naprawdę dzieje się z naszym życiem? Czy możemy je określić, tak jak tytuł tego tomiku? Z tymi pytaniami Was zostawię. Niech każdy odpowie sobie na nie sam i wyciągnie odpowiednie wnioski. Ja ze swojej strony, mogę jedynie powiedzieć, że zachęcam Was do lektury. Warto.
Bardzo podobało mi się w tych utworach to, że są one rymowane. Muszę się przyznać, że dzięki temu znacznie bardziej zapadły mi w pamięci. Ale też po prostu, ja lubię rymowanki :) Jak też zapewne wiecie, lektury kształcą a człowiek uczy się całe życie. Między innymi dlatego kocham czytać książki, bo zawsze uczę się z nich czegoś nowego. Tak było również i w tym przypadku. Poznałam całkiem sporo nowych słów, o których wcześniej nie słyszałam. Dzięki temu, mój słownik poszerzył się o kolejne zwroty 🤭😀.
Podsumowując, zachęcam Was do sięgnięcia po ten tomik. Myślę, że każdy z Was wyciągnie z niego coś dla siebie. Mnie zaintrygował. Dodatkowo,jest tak aktualny, że sądzę, że będę go miała pod ręką i kiedy będzie potrzeba, sięgnę sobie po odpowiedni wiersz. Bardzo dziękuję Klub Recenzenta Wydawnictwa Sorus za egzemplarz do recenzji. Moja ocena to 10⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów 😀📖