I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Boimy się go i zrobimy niemal wszystko, by go uniknąć. Ból, chociaż nieprzyjemny, jest niezbędny. To właśnie on mówi nam, że nasze ciało nie działa dobrze.

Nick Potter, czerpiąc ze swojej wiedzy z zakresu biologii, ewolucji i zachowań społecznych, przedstawia całkowicie nowe rozumienie bólu i jego przyczyn. Przywołując historie pacjentów, pokazuje, jak przerwać błędne koło bólu, niepokoju i stresu.

Dzięki tej książce zrozumiesz, czym jest ból, dlaczego go odczuwasz i co chce ci powiedzieć. Nauczysz się dostrzegać pierwsze objawy choroby. Dowiesz się, co możesz zrobić, by się uleczyć. Stres i niepokój niszczą nasze zdrowie w ukryty sposób. Nick Potter udowadnia, że zrozumienie tego ma kluczowe znaczenie w leczeniu chronicznego bólu.

Błyskotliwa i prowokująca do myślenia książka, pokazująca, jak stres współczesnego życia sprawia nam ból. Napisał ją uznany osteopata Nick Potter - człowiek, który nauczył mnie oddychać. - Elton John

Informacje dodatkowe o I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2023-05-17
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788381350273
Liczba stron: 288

Tagi: Rodzina i zdrowie

więcej

Kup książkę I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

Powiem wam, że nie sądziłam, iż przeczytam ją tak szybko i to w takim skupieniu i zainteresowaniu. Styl jakim jest napisana jest bardzo prosty, lecz zawiera bardzo dużo nazw różnych chorób, czy też dolegliwości o których w ogóle nie słyszałam. Bierze się to z lekarskiego żargonu, który autor później nam tłumaczy. Wpierw zawsze podaje sytuację bólową, opisuje ją i nazywa, a później tłumaczy o co chodziło i co mogło być tego powodem. Jednak zanim do tego przejdzie, na kliku pierwszych stronach opowie nieco o sobie, gdzie się uczył, kiedy zdobywał specjalizacje, komu pomagał, w jaki sposób uczył się pomagać innym i do czego go to doprowadziło. Następnie poznamy odpowiedź co to jest ból, skąd bierze swoją przyczynę i dlaczego możemy go odczuwać nawet w momencie, kiedy nam nic nie dolega. Nie uwierzycie, ale w końcu dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak zjawisko współdzielone. Autor podaje przykład kobiety po porodzie, kiedy to mężczyzna może odczuwać bóle, które ona przechodzi! Ja mogę podać swój przykład z życia wzięty. Ilekroć mój mąż za dużo wypije i ma na drugi dzień kaca, to nie uwierzycie, ale ja mam go razem z nim:-( Do tej pory nigdy tego nie rozumiałam, bo jak to było możliwe, że ja nie pijąc alkoholu zawsze miałam jego objawy? Było mi niedobrze, strasznie cały dzień bolała mnie głowa i nie miałam apetytu, a nawet nie spałam wtedy z nim w jednym pokoju. To naprawdę potrafi człowieka wykończyć. Teraz przynajmniej wiem skąd się to bierze. Podręcznik podaje, że do niedawna nasza medycyna funkcjonowała w świecie Kartezjusza. Był to francuski filozof, który sugerował, że ciało i umysł istnieją jako osobne byty. W ten sposób postrzegał człowieka do 70 lat XX wieku. Na szczęście w 1977 roku Engel stworzył model biopsychospołeczny, który kazał traktować ciało i mózg jako jedność. Mamy to bardzo prosto i dokładnie opisane. Podpowiem wam tylko, że w momencie uszkodzenia jakiejś części ciała nasz mózg dostaje informacje o rozległości uszkodzenia. Jeśli jest niewielka, to wysyła nam doznanie bólu na krótko. Jeśli jednak uszkodzenie jest rozległe, powiedzmy złamanie kostki, nasze ciało w tym miejscu puchnie, by dać nam sygnał, że nie wolno nam używać tej kończyny do czasu, aż opuchlizna zejdzie, czyli uszkodzenie się zagoi. Dodatkowo osłabia nas, byśmy zrozumieli, że potrzebny jest nam odpoczynek, inaczej może dojść do bardziej rozległego uszczerbku. Czy to nie fascynujące? Ja wiem, że ból to według nas zła dolegliwość, lecz według lekarzy jest dobra, gdyż daje sygnał, że jakaś część naszego ciała potrzebuje naprawy, tudzież odpoczynku. Bardzo chciałabym wam opowiedzieć resztę ważnych rzeczy, ale wydaje mi się, że lepiej jak przeczytacie o tym sami. Tym bardziej, że jest możliwość, by nieco odgrodzić się od większego bólu. Nie jesteście ciekawi o co chodzi? To naprawdę bardzo mądra książka i niezwykle wartościowa. Bardzo, ale to bardzo wam ją polecam!!!

Link do opinii
"Gdy obca ci sielanka w tkankach, ukojenia szukaj w ćwiczeniach" Poradnik "I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie" to prawdopodobnie debiut Nicka Pottera. Ten autor jest osteopatą. Nazywają go Nick-the-Neck, ponieważ wyspecjalizował się w urazach kręgosłupa szyjnego. W swojej książce opisuje, jak doszło do tego, że wybrał zawód osteopaty. Na co dzień pomaga ludziom w pozbyciu się bólu. Czy jego metody działają? Według tego co pisze to tak. Chętnie wykonuję ćwiczenia, które znalazłam w tym poradniku. Powiem wam szczerze, że nawet lepiej się czuję. Jak to jest możliwe? Ta książka pokazała mi właściwą drogę do złagodzenia bólu i dała nadzieję na lepsze jutro. Kto wie, może za jakiś czas całkowicie się go pozbędę. Cieszę się, że w moje ręce trafiło dzieło Nicka Pottera. Dowiedziałam się z niego mnóstwo ciekawostek. O niektórych rzeczach nawet nie wiedziałam. Dziękuję autorowi, że się z nami podzielił swoją wiedzą. Czy wiedzieliście, że stres ma istotny wpływ na układy: hormonalny, odpornościowy i trawienny? Ja coś niestety, na ten temat wiem. Nie wiedziałam, że dopamina wydziela się również podczas korzystania z mediów społecznościowych. To dlatego niektórzy z nas nie mogą żyć bez sprawdzania swoich kont. U tych osób nasila się zjawisko zwane FOMO (Fear of Missing Out), lęk przed przegapieniem czegoś. Czy odczuwacie podobny lęk? Co jeszcze powoduje skoki dopaminy? Podobały mi się porady tego osteopaty. Mówi wprost kiedy należy unikać lekarza i jak ustrzec się przed naciągaczami. A w tej branży jak wiecie, ich nie brakuje. Jeżeli często chodzicie do prywatnego lekarza i nie widzicie poprawy, to możliwe, że trafiliście na oszusta. Warto przeczytać ten poradnik i prześledzić punkty, które ułatwią wam podjęcie decyzji o zmianie lekarza. Czy wiecie, co to jest fibromialgia? Nie martwcie się, też tego nie wiedziałam. Dzięki tej książce już wiem, co to jest. I niestety część z jej objawów posiadam. Co to jest ból? To nieprzyjemne przeżycie emocjonalne i zmysłowe... Poradnik "I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie" tak wciągnął mnie, że aż przeczytałam go w ciągu jednego dnia. Bardzo przydatne dla mnie były rysunki, które widziałam w tej książce. Podobało mi się, to, że autor na końcu książki podał przypisy i bibliografię. Nie zabrakło również podziękowań. Okładka jest prosta, ale przyciąga wzrok. Pamiętajcie, ciągłe leżenie w łóżku nie jest dobre. Jeżeli już musicie leżeć, to co 30 minut wstawajcie i róbcie proste ćwiczenia rozciągające, pamiętając o tym, że nadmierna ilość ćwiczeń również nie jest wskazana. Jeżeli walczycie z bólem, to przeczytajcie ten poradnik. Może dzięki niemu zmienicie coś w swoim życiu, co poprawi wam komfort życia. I na koniec podpowiem wam, że prawidłowe oddychanie to dobra droga do sukcesu w pozbyciu się bólu. Jak prawidłowo oddychać? Doskonale to wyjaśnia Nick Potter. Skorzystałam z jego rady i jest lepiej. Z czystym sercem polecam.
Link do opinii

Nick Potter jest konsultantem osteopatii, z 27-letnią praktyką, obecnie prowadzącym klinikę w szpitalu im. Księżnej Grace w Londynie. Osteopatia przez lata ,,postrzegano jako metodę ,,alternatywną" i ,,uzupełniającą", a nawet owianą mgiełką szarlataństwa i znachorstwa." W ostatnich latach postrzeganie tej dziedziny bardzo się zmieniło, lekarze zaczęli współpracować z osteopatami. A czym właściwie jest osteopatia? Osteopatia to metoda diagnozowania i leczenia pacjenta, a także zapobiegania urazom i różnym chorobom za pomocą badania manualnego. Główne założenia medycyny osteopatycznej opierają się na filozofii, że organizm ludzki stanowi całość zarówno w ujęciu strukturalnym jak i z uwagi na aspekt chorobowy. Wszelkie zachodzące procesy są ze sobą wzajemnie powiązane na dwóch płaszczyznach, mianowicie strukturalnej oraz duchowo-psychicznej.

W swojej książce Nick Potter przedstawia ból i jego źródła, schematy ,,przyzwyczajania się" do bólu. Duża część książki poświęcona jest stresowi, obecnemu w naszym życiu.  Autor przedstawia wpływ stresu na efektywność, do jakiego stopnia stres jest ,,zdrowym napięciem", a kiedy następuje ,,przełamanie" i spadek naszej efektywności. Z książki możemy dowiedzieć się również, jak oddychać właściwie i jak pomóc sobie oddechem. Wiele opisywanych tematów obrazowanych jest zapadającymi w pamięć rysunkami oraz przykładami.

Całość napisana jest w przystępny sposób, a jeśli pojawia się fachowe słownictwo, jest klarownie tłumaczone przez autora.

 

Moim zdaniem ,,I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie" jest ciekawym poradnikiem, z bogatymi przypisami i bibliografią, jednak jak każdy poradnik może nas tylko nakierować na pewne istotne kwestie, ale nie zastąpi konsultacji z lekarzem.

Dla mnie wiele kwestii było nowością, na pewno zastosuję metody ,,relaksacji", aby zmniejszyć poziom stresu.   

 

 

Osobiście serdecznie polecam!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy