Hostel Nomadów

Ocena: 4 (1 głosów)
Impresjonistyczna wędrówka „po kręgosłupie Bułgarii” wypełniona wrażeniami, spotkanymi ludźmi, obrazami, smakami i zapachami kraju, który przez ponad pięć wieków trwał w granicach Imperium Osmańskiego, by ostatecznie uzyskać niepodległość dopiero w wieku XX. Ciepła i życzliwa. Zmienna i tajemnicza. Znajoma i nieznana. Intymnie bliska.Taka się jawi Bułgaria wydeptana krokami trójmiejskiego poety, Artura Nowaczewskiego.

„Każdy z nas ma swoje mapy wewnętrzne, swoją topografię wyobraźni, stałe punkty, swój ruchomy, rozszerzający się i kurczący jak serce świat. Ten puls to jest właśnie życie. Życie jest zawsze gdzie indziej. A czemuż to «gdzie indziej» nie miałoby być właśnie w Bułgarii?”

Informacje dodatkowe o Hostel Nomadów:

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2017-08-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-244-0484-1
Liczba stron: 304

więcej

Kup książkę Hostel Nomadów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Hostel Nomadów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-08-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Każdy z nas ma swoje mapy wewnętrzne, swoją topografię wyobraźni, stałe punkty, swój ruchomy, rozszerzający się i kurczący jak serce świat. Ten puls to jest właśnie życie."

Emocjonalna relacja z pieszej wędrówki po Bułgarii, uchwycone piękno krajobrazów, utrwalone chwile spotkań z przypadkowymi ludźmi, ciekawe przemyślenia odnośnie jakości życia, społecznych trendów i otaczającego nas świata. Podróż po górskich bułgarskich szlakach, malowniczych wsiach, interesujących miasteczkach i zabytkowym obliczu stolicy. Autor pięknie odmalowuje historyczne uwarunkowania współczesnej Bułgarii, wielokrotnie spoglądamy w okno przeszłości, choćby antycznej, osmańskiej, komunistycznej, aby lepiej zrozumieć mieniący się różnymi odcieniami kultury współczesny obraz kraju.

Przyjemność poznawania czegoś nowego, radość z uczenia się czegoś innego, satysfakcja z uwieczniania we wspomnieniach efemerycznych wrażeń. Spokojne kontemplowanie powiewu egzotyki, atrakcyjnej wielokulturowości, serdecznej gościnności, zastanawiających sprzeczności. Spoglądanie na bułgarską rzeczywistość z niewielkiej odległości, chłonięcie migawek z dnia codziennego mieszkańców, powolne smakowanie nastrojów społecznych, wnikliwe spojrzenie na sytuację polityczną i gospodarczą kraju. A także podążanie wybranymi tropami bogatej literatury, odwołaniami do poezji, duchowej wyobraźni, intensywnej wrażliwości i refleksyjnej natury.

Z przyjemnością i zainteresowaniem odbyłam tę niecodzienną podróż czytelniczą, szczególną uwagą obdarzając przebieg spotkań i rozmów autora z napotkanymi osobami podczas długich marszów z plecakiem przez bułgarskie upały po górskich ścieżkach. Zakątki, które uraczyły gościnnością zaledwie raz, ale i strefy, które kilkakrotnie ukazywały swe oblicze. Jak bardzo niejednakową odsłonę tego samego miejsca można zobaczyć w kolejnych latach. Oddawanie się entuzjastycznemu chwytaniu przemijających chwil, zogniskowanie na wyłapywaniu frapujących szczegółów, ujmowanie sugestywnymi słowami rozlicznych fragmentów podróży. Wszystko to składa się na uroczą i fascynującą bułgarską panoramę, wciąż niepełną, tajemniczą, kuszącą odkrywaniem, poznawaniem i dopasowaniem kolejnych części. Podróż przez świat i w głąb siebie.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Inne książki autora
Dwa lata w Phenianie
Artur Nowaczewski0
Okładka ksiązki - Dwa lata w Phenianie

Kraj Kim Ir Sena widziany oczami polskiego dwunastolatka. Wspomnieniowy reportaż literaturoznawcy i poety, który spędził z rodzicami lata 1989-91 na polskiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy