HIT MAN. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty

Ocena: 4 (1 głosów)

Wydanie drugie. Poprawione i uzupełnione.

Kim są ci tajemniczy, owiani złą sławą EBR-owcy – ekonomiści od brudnej roboty?

To sowicie opłacani profesjonaliści, którzy oszukują państwa na całym świecie na miliardy dolarów. Kierują pieniądze z Banku Światowego, Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i innych zagranicznych organizacji „świadczących pomoc” do skarbców wielkich korporacji i na konta kilku bogatych rodzin, które kontrolują zasoby naturalne naszej planety. Do narzędzi wykorzystywanych przez owych fachowców zaliczają się sfałszowane raporty finansowe, sfingowane wybory, przekupstwa, wymuszenia, seks i morderstwa. Ci ludzie uczestniczą w grze, która jest tak stara jak sama koncepcja imperium, ale w naszej epoce globalizacji osiągnęła nową, przerażającą skalę.

John Perkins wie, co mówi, ponieważ sam był EBR-owcem. Jakaś tajemnicza siła, której nie potrafi bliżej określić, każe mu zasiąść za biurkiem i pisać, ponieważ w pewnym stopniu stał się odpowiedzialny za obraz świata, w którym żył i działał.

Książka musiała długo czekać, zanim ukazała się drukiem, ponieważ wiele bardzo ważnych instytucji i organizacji, także spora rzesza możnych tego świata, robiło wszystko, aby nie dopuścić do jej wydania. A kiedy już się ukazała, zapanowała medialna zmowa milczenia. Ostatecznie jednak przebiła się do czytelników.

Upłynęło trochę czasu, ale niestety świat niewiele się zmienił. To całe zło, które dokonało się kiedyś, dzieje się i dziś − w nieco zmienionych warunkach, w innych dekoracjach.

Perkins zasiadł więc po raz drugi i znowu zareagował piórem. Chciał raz jeszcze wysłać sygnały ostrzegawcze, że na tym najpiękniejszym ze światów nie jest OK i że konsekwencje takiego postępowania mogą nie za długo bardzo się zemścić.

Wiosną ubiegłego roku ukazało się poszerzone wydanie „Hit Mana”. Bardzo szybko nakład przekroczył milion egzemplarzy i książka Perkinsa uzyskała status bestsellera „New York Timesa”. Zawiera piętnaście nowych rozdziałów z nowymi informacjami na temat:
– sposobu, w jaki ekonomiści od brudnej roboty rozpierzchli się po Stanach Zjednoczonych i całym świecie,
– czynników, które sprawiają, że tworzony przez nich system jest dziś bardziej zdradziecki niż w przeszłości,
– tego, co możemy zrobić indywidualnie i jako społeczeństwo, by walczyć o naszą wolność, i w jaki sposób się bronić przed konsekwencjami takiego stanu rzeczy.

Książka Johna Perkinsa to w rzeczy samej poczytny thriller, opowieść wstrząsająca i głęboko przejmująca, ale mimo wszystko dająca cień nadziei, że będzie nam dane żyć w świecie lepszym, sprawiedliwym, opartym na wzajemnym poszanowaniu, który zapewni nam bezpieczną egzystencję. Rzecz w tym, aby nie pozostało to jedynie w sferze marzeń.

Informacje dodatkowe o HIT MAN. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty:

Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 2017-10-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-65068-93-4
Liczba stron: 424
Tytuł oryginału: THE NEW CONFESSIONS OF AN ECONOMIC HIT MAN
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Krzysztof Krzyżanowski

więcej

Kup książkę HIT MAN. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

HIT MAN. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-11-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Przejście od ekonomii śmierci do ekonomii życia to tak naprawdę kwestia zmiany świadomości - rewolucja dotycząca samowiedzy."

Po przeczytaniu książki nasuwa się pytanie, dlaczego niska jest świadomość amerykańskiego społeczeństwa odnośnie polityki, gospodarki, kwestii społecznych i militarnych. Powstało wrażenie, że obywatele Stanów Zjednoczonych nie są wystarczająco zainteresowani śledzeniem prawdy kryjącej się za materiałami upublicznianymi w środkach masowego przekazu, przyglądaniem się faktom ukrytym za oficjalnymi informacjami. Materiał z książki jest dla Amerykanów odkrywczy i szokujący, a przecież od dłuższego czasu przykuwa uwagę uważnych i wnikliwych obserwatorów, o tym głośno mówi się i gorąco dyskutuje, temu wielu próbuje przeciwstawiać się, choć oczywiście w określonych kręgach i środowiskach.

Przejrzysta narracja, przemyślana forma podawania źródeł do analiz, powodują, że łatwo jest śledzić i rozumieć poruszane zagadnienia. Spojrzenie na świat z globalnej perspektywy, ale i jednostkowych punktów widzenia. Książkę czyta się niczym thriller polityczny, tym bardziej wciągający i zatrważający, iż oparty na prawdziwych wydarzeniach i incydentach. Odważna, demaskująca, uświadamiająca i nakłaniająca do pogłębionych refleksji publikacja. Płynnie i wciągająco zabiera czytelnika w swój świat, a tak właściwie w jego świat, któremu jeszcze nie zdołał wystarczająco drobiazgowo i dociekliwie przyjrzeć się z bliska.

Wiodącym tematem książki są narzędzia, charakter i efekty pracy ekonomistów od brudnej roboty (EBR), wyjątkowo dobrze opłacanych specjalistów, skoncentrowanych na służeniu sojuszom osób stojących na czele ogromnych korporacji, międzynarodowych banków i amerykańskiego rządu, kierujących się celem stworzenia silnego, stabilnego i niezwykle dochodowego globalnego imperium. To także odwołania do szakali, najemników, bezwzględnych morderców. Poznajemy działania tych grup od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku do współczesnych czasów.

Przyglądamy się zaawansowanym technikom budowania gigantycznej, wielopoziomowej, międzynarodowej sieci promującej interesy handlowe Stanów Zjednoczonych, umacniającej pozycję amerykańskich korporacji. To przede wszystkim wymuszanie podporządkowania strachem, szantażem, zwodniczymi obietnicami, pochlebstwami i łapówkami. Potężna machina propagandowa służąca dbaniu o prywatne interesy bogatych i wpływowych ludzi. Wszechobecni EBR-owcy pełniący funkcje w tysiącach organizacji, firmach konsultingowych, funduszach inwestycyjnych, grupach przemysłowych, stowarzyszeniach i strukturach lobbyingowych.

Ekonomia śmierci, system zbudowany na fundamencie wojen, zewnętrznych zagrożeniach, długoterminowych zależnościach finansowych, pułapkach zadłużenia jako gwarancjach lojalności, rabunkowego korzystania z bogactw naturalnych, niszczenia środowiska naturalnego i rdzennych kultur. Zwodnicze koncepcje ekonomiczne, manipulowanie danymi statystycznymi, zawyżanie prognoz finansowych, fałszowanie raportów, preparowanie ksiąg rachunkowych, ale również fingowanie wyborów, organizowanie przewrotów, a nawet zamachów i zabójstw.

Z biegiem dziesięcioleci narzędzia stają się nowocześniejsze, subtelniejsze, przybierające postać nierzucającego się w oczy prania mózgu. Wszystko opisane z pierwszej ręki, jako że autor należał do grona ekonomistów od brudnej roboty. Zaangażowany był w działania na terenie między innymi Ekwadoru, Wenezueli, Panamy, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Iranu, Iraku. John Perkins wskazuje właściwe indywidualne i zbiorowe kroki, pozwalające ograniczać, a nawet w dłuższym okresie eliminować, negatywne działania EBRowców, a także odzyskiwać równowagę społeczną, ekonomiczną i polityczną. Tylko czy Ameryka faktycznie jest tym zainteresowana?

bookendorfina.pl

Link do opinii
Inne książki autora
Hitman wyznania ekonomisty od brudnej roboty
John Perkins0
Okładka ksiązki - Hitman wyznania ekonomisty od brudnej roboty

Opowieść o tym, jak Ameryka z szanowanej republiki przeistoczyła się w budzące grozę imperium. "Ekonomiści od brudnej roboty" - pisze John Perkins...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy